کد خبر: 34990
تاریخ انتشار: سه شنبه, 22 خرداد 1397 - 12:15
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

«جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» در آستانه جام جهانی منتشر می شود

منبع : لیزنا
 ترجمه کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» نوشته جیم کله‌لند، استاد علوم اجتماعی دانشگاه لوبوروی انگلستان، به‌زودی از سوی انتشارات پژوهشگاه منتشر می‌شود.
«جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» در آستانه جام جهانی منتشر می شود

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، این کتاب توسط حمید پورنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه شده است. کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی»، پیچیدگی‌های تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این بازی را در اروپا، آفریقا، اقیانوسیه، آسیا و آمریکای شمالی و جنوبی تبیین می‌کند. کتاب از طریق رهیافتی موضوع‌محور، پیشرفت‌های اصلی و مباحث جامعه‌شناختی را در فوتبال تحلیل می‌کند و به این موضوعات می‌پردازد:

 تاریخ فوتبال و اشاعه‌ جهانی آن؛ نقش خشونت؛ فیفا و اداره فوتبال جهان؛ نژاد، نژادپرستی و سفیدی؛ جنسیت؛ تغییر ماهیت هواداران؛ رسانه و انقلاب مالی در فوتبال؛ تبدیل بازیکنان به سلبریتی‌هایی جهانی، و رشد لیگ‌های جهانی در سراسر جهان.

نویسنده با استفاده از مثال‌های متنوع از سراسر دنیا، در هر فصل کتاب، تغییرات متفاوت فرهنگی و اجتماعی را به‌ویژه از دهه ۱۹۹۰ نشان می‌دهد؛ دهه‌ای که در آن روابط فوتبال با رسانه‌های جمعی و سایر شبکه‌های فراملی اهمیت یافت و به‌لحاظ مالی سودآور شد.

نویسنده این کتاب معتقد است با اینکه فوتبال محبوب‌ترین ورزش هر کشور نیست، اما شمار فزاینده‌ای از کشورها از جمله برزیل، روسیه، هند و چین از قدرت فوتبال برای مقاصد اجتماعی‌فرهنگی، سیاسی و اقتصادی استفاده می‌کنند، مثلاً از طریق کسب میـزبانی مسابقات چندجانبه مهمی مانند جام جهانی.

مترجم این اثر نیز در یادداشتی با اشاره به اینکه فوتبال یکی از مهمترین پدیده‌های اجتماعی و حتی فرهنگی سیاسی و اقتصادی در قرن بیست و بیست‌ویکم است، بیان می‌کند که جامعه‌شناسی بسیار دیر مطالعه‌ این ورزش را آغاز کرد. وی تصریح می‌کند که با اینکه شکل‌گیری فوتبال مدرن به قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم برمی‌گردد یعنی همان دوره‌ای که جامعه‌شناسی کم کم در حال رشد و بالندگی بود، نگاهی به آثار بزرگان این حوزه نشان می‌دهد که هیچ یک به این پدیده از منظری جامعه‌شناختی التفاتی نداشته‌اند و حتی در دوره‌های بعدی و به‌رغم شروع برگزاری مسابقات جام جهانی در ۱۹۳۰ و استقبال انبوه تماشاگران، باز هم نشانی از توجه به فوتبال در آثار اندیشمندان علوم اجتماعی آن زمان دیده نمی شود.

مترجم کتاب جامعه‌شناسی  فوتبال در بافتی جهانی براین بارو است که شاید بتوان گفت این غفلت و نادیده‌انگاری از سر عمد بوده است زیرا تا مدتها فوتبال تفریح و سرگرمی عاری از تمدن و توام با خشونت اقشار و طبقات کارگری و فرودست جامعه تلقی می‌شد که برای جامعه‌شناسی و ‌برج‌عاج‌نشین که عمدتاً روی تحولات کلان‌مقیاس جوامع (بویژه جوامع مدرن) و فهم کنش‌های انسان متمدن اروپایی متمرکز بودند، ارزش مطالعاتی نداشت.

اما در دهه‌های اخیر خصوصاً از دهه‌ ۱۹۸۰ به بعد، مقوله‌ فوتبال مورد توجه جدی جامعه‌شناسان و اصحاب علوم اجتماعی قرار گرفته و آثار و پژوهش‌های متعددی در این زمینه چاپ و منتشر شده است.

 کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» که در سال ۲۰۱۵ انتشار یافت، یکی از همین آثاری است که از منظری جامعه‌شناختی به تحلیل این ورزش و ارتباط آن با سایر پدیده‌های اجتماعی فرهنگی امروز می‌پردازد. یکی از نقاط قوت کتاب این است که بدون اینکه خود را محدود به نظریه یا نظریه ­هایی خاص کند، متناسب با حوزه‌های مورد بررسی از نظریه‌های جامعه‌شناختی استفاده‌ به ­جا می­ کند.

هر یک از بخشهای کتاب به شکلی تنظیم شده که علاوه بر سیر تاریخی، سایر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این ورزش در مقیاسی جهانی مورد بحث و کنکاش قرار گیرد.

کتاب «جامعه‌شناسی فوتبال در بافتی جهانی» به‌زودی از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر می‌شود. 

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: