کد خبر: 35007
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 24 خرداد 1397 - 11:02
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

 همکاری نهادکتابخانه‌ها با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

منبع : لیزنا
نهاد کتابخانه های عمومی کشور و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بر اساس رسالت خود مبنی بر اعتلای سطح فرهنگ عمومی به منظور جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.
 همکاری نهادکتابخانه‌ها با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص رفع آسیب های اجتماعی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بر اساس رسالت خود مبنی بر اعتلای سطح فرهنگ عمومی به منظور جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی، همکاری مشترکی را آغاز کردند.

این همکاری که طی تفاهمنامه‌ای به مدت ۳ سال آغاز شده، شامل فعالیت‌های مشترک آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی با محوریت آسیب‌های اجتماعی، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و هچنین تقویت منابع کتابخوانی در حوزه رفع آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

بر این اساس برخی از تعهد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شامل همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی در حوزه مرتبط با آسیب‌های اجتماعی برای کارکنان، کتابداران، دانشگاهیان و اعضای کتابخانه‌های عمومی توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ اعلام نیازهای پژوهشی در حوزه آسیب‌های اجتماعی به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ تقویت منابع کتابخانه‌های عمومی در حوزه آسیب‌های اجتماعی با خرید آثار منتشر شده شامل کتاب، مجلات، نشریات و محصولات چند رسانه‌ای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، مشروط به نظر مثبت کارشناسان منابع در نهاد، می‌شود.

همچنین معرفی آثار و برنامه‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به اعضا و مراجعین کتابخانه‌های عمومی بر اساس هماهنگی و توافق طرفین؛ ارسال پوستر و اقلام فرهنگی و تبلیغی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به کتابخانه‌ها؛ فراهم کردن امکان عضویت پرسنل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و اعضای خانواده آنها در کتابخانه‌های عمومی با اعمال تخفیف ۵۰ درصد و اتخاذ تمهیدات لازم به منظور ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی در کتابخانه‌های عمومی با اولویت کتابخانه‌های مرکزی و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، از دیگر تعهدات نهاد کتابخانه‌های عمومی در این تفاهمنامه است.

تعهدات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این تفاهمنامه شامل مواردی چون تأمین مدرس و محتوای آموزشی متنی و الکترونیکی و برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی در حوزه آسیب‌های اجتماعی برای کارکنان. کتابداران نهاد کتابخانه‌ها، دانشگاهیان و اعضای کتابخانه‌های عمومی بر اساس درخواست نهاد کتابخانه‌ها و به صورت حضوری و مجازی با اعطای گواهینامه؛ انجام پروه های تحقیقاتی در حوزه کتابخانه‌های عمومی و رفع آسیب‌های اجتماعی حسب سفارش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ لحاظ کردن تخفیف بین ۲۵ تا ۴۰ درصدی برای خرید آثار مکتوب و محصولات چند رسانه‌ای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها توسط نهاد کتابخانه‌ها، می‌شود.

همچنین مواردی چون تولید محتوای مورد نیاز اعضا و مراجعان کتابخانه‌های عمومیبر اساس سفارش نهاد کتابخانه‌ها؛ معرفی مدرسان به نهادبه منظور شرکت در جلساتنقد و بررسی کتابدر موضوع آسیب‌های اجتماعی در کتابخانه‌های عمومی؛ هدایت دانشجویان برای انجام پایان نامهدر موضوعات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی؛ معرفی آثار و برنامه‌های، علی، فرهنگی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های عمومی؛ فرآهم کردن امکان شرکت کارکنان و کتابداران نهاد کتابخانه‌هادر همایش‌ها، سمینارها و کارگاه‌های آموزشیبا اعمال تخفیف و همکاری با نهاد کتابخانه‌ها در راستای ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی در کتابخانه‌های عمومی با معرفی استادان برجستهدر حوزه‌های مختلف از دیگر تعهدات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این تفاهمنامه است.

این تفاهمنامه دارای تعهدات مشترکی است که مشارکت در برنامه‌های فرهنگی با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی؛ اطلاع‌رسانی فعالیت‌های مشترک در حوزه آسیب‌های اجتماعی در پورتال ‌های طرفین؛ ارائه مقالات و کتب الکترونیکی چاپ شده در حوزه آسیب‌های اجتماعی به کارکنان طرفین و همکاری در خصوص تولید کتب و مقالات علمی و پژوهشی با موضوع آسیب‌های اجتماعی را شامل می‌شود.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: