کد خبر: 36288
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 18 مرداد 1397 - 12:56
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

بخش ویژه صفویه‌شناسی در کتابخانه مرکزی اردبیل راه اندازی شد

منبع : لیزنا
بخش ویژه صفویه شناسی کتابخانه مرکزی اردبیل با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیرکل کتابخانه های عمومی افتتاح شد.
بخش ویژه صفویه‌شناسی در کتابخانه مرکزی اردبیل راه اندازی شد

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل  در مراسم افتتاح بخش ویژه صفویه شناسی درکتابخانه مرکزی اردبیل اظهار داشت: این بخش به عنوان یک گنجینه مهم از اسناد تاریخی اردبیل و بویژه سلسله صفویه محسوب می شود و کتاب های گرد آوری شده در این مجموعه در شناساندن هویت تاریخی این شهر نقش تاثیر گذاری خواهد داشت.

نواداد توجه به حوزه فرهنگی و تاریخی اردبیل را مهم برشمرد و افزود: صفویان به عنوان اولین سلسله پس از ورود اسلام به ایران توانستند با تشکیل دولت متمرکز و قدرتمند، هویتی مبتنی بر مذهب تشیع برای این سرزمین و ساکنان آن ایجاد کنند.

وی گفت: تشکیل حکومت صفویان در اردبیل از یکسو موجب بازگشت ایران به صحنه‌ی معادلات و مناسبات جهانی شد و از دیگر سوی، با یکپارچه کردن قبائل و طوائف مختلف و بهره گیری از ظرفیتهای مهم علمی و فرهنگی موجود در کشور، نقش مهمی در پیشرفت ایران داشت.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل افزود: نقش صفویان به عنوان یک حکومت شیعی در مطالعات تاریخی ایران به ویژه در حوزه‌های دینی و مذهبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و صفویان در میان تمامی سلسله‌ها و حکومت‌های شیعه مذهب در طول تاریخ اسلام، مهم‌ترین و موثرترین نقش را در پیشرفت تشیع و نهادینه کردن آن داشته‌اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این مراسم از گردآوری بیش از ۱۵۰ نسخه کتاب و ۴۷ حلقه لوح فشرده برای راه اندازی این بخش خبر داد و خاطر نشان کرد: این اداره کل همزمان با گرامیداشت هفته اردبیل (۳۰ تیر لغایت ۴ مرداد) با همکاری تعدادی از موسسات مردم نهاد و با ایجاد غرفه در محوطه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به مدت سه روز به گردآوری کتاب های اهدایی مردم اقدام کرد.

عزیزخانی همچنین با اشاره به تخصیص ۵۰ میلیون ریال اعتبار برای خرید کتاب های مربوط به تاریخ اردبیل، افزود: در تلاش هستیم تمامی کتاب های منتشر شده در این خصوص را خریداری کنیم.

وی همچنین به تهیه ۲۱ حلقه لوح فشرده از کتاب هایی که در موزه آرمیتاژ لنینگراد(سن پطررزبورگ روسیه) نگهداری می شود اشاره کرد و گفت: این منابع از آثار ارزشمند در حوزه تاریخ اردبیل هستند که در تامین نیاز های علمی و اطلاعاتی محققان و پژوهشگران نقش برجسته ای دارند.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: