کد خبر: 33461
تاریخ انتشار: شنبه, 12 اسفند 1396 - 12:50
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

هشتمین سالگرد لیزنا

پنج دلیل موفقیت لیزنا

منبع : لیزنا
یزدان منصوریان، دانشیار دانشگاه خوارزمی، به مناسبت هشتمین سالگرد لیزنا،  یادداشتی برای لیزنا ارسال کرده است.
پنج دلیل موفقیت لیزنا

یادداشت یزدان منصوریان، دانشیار دانشگاه خوارزمی،  به مناسبت هشتمین سالگرد لیزنا:

 اکنون در آستانه نهمین سال تاسیس لیزنا میتوانیم به کارنامه هشت ساله این رسانه با دقت بیشتری بنگریم و مهمترین دستاوردهای آن را ارزیابی کنیم. به نظرم با توجه به امکانات اندکی که لیزنا در اختیار داشته و به رغم تمام محدودیتهایی که در مسیر هر فعالیت فرهنگی مستقل وجود دارد، این رسانه در مجموع موفق بوده است. به نظرم پنج دلیل اصلی موفقیت لیزنا عبارتند از:

1.     خلاقیت و نوآوری: نخستین عامل موفقیت لیزنا ایدۀ خلاقانه تاسیس آن بود. بی تردید ایجاد یک پایگاه خبری مستقل و تخصصی برای اهالی یک حرفه و رشته دانشگاهی ایده ای خلاقانه بود و همچنان امتیازی ویژه برای لیزنا محسوب می شود. خوشبختانه لیزنا در این سالها موفق شده همین نقطه کانونی و قلمرو تخصصی را حفظ کند و به حاشیه نرود. ضمن آنکه همچنان فرصتهای تازه ای برای خلاقیتهای بیشتر پیش رو دارد و امید است با اتکا به تجربه سالهای گذشته بتواند به موفقیتهای تازه دست یابد.

 2.     آهستگی و پیوستگی: لیزنا در هشت سال گذشته حرکتی آهسته ولی پیوسته را تجربه کرده است. استمرار در کار یکی از پایه های اصلی در هر فعالیت فرهنگی است و خوشبختانه لیزنا تا این مرحله وقفه ای در کارش نداشته است. علاوه بر آنکه بخش اصلی خبر به صورت روزانه اخبار را منتشر می کند، بخشهای دیگر نیز مرتب روزآمد شده اند. مثلاً دوشنبه هفتم اسفند 1396، شماره 378 «سخن هفته» منتشر شد. همه کسانی که به نحوی تجربه ای در بخش مطبوعات و رسانه دارند، به خوبی می دانند که انتشار منظم و بی وقفه یک بخش در 378 هفته پی در پی کار آسانی نیست و انگیزه ای قوی و همتی والا می طلبد. افزون بر این، در خلال این سالها به تدریج بخشهای تازه ای همچون «برگ سپید» نیز ایجاد شده که هر یک به حرکت آرام خود ادامه می دهند.

 3.     پایبندی به ارزشهای حرفه ای: لیزنا برای خودش اصولی انتخاب کرده که در بخش «درباره ما» منتشر شده و در این مدت کوشیده است به آنها پایبند بماند. پایبندی به این اصول اعتمادی در مخاطبان ایجاد می کند که برای هر رسانۀ مستقل سرمایه ای سترگ است و به آسانی به دست نمی آید.

 4.     توجه همزمان به وجه حرفه ای و دانشگاهی: مرور مطالب منتشر شده در لیزنا به خوبی نشان می دهد که در این سالها هر دو بخش حرفه ای و دانشگاهی کتابداری و اطلاع رسانی (علم اطلاعات و دانش شناسی) مورد توجه بوده و این رویکرد بر غنای محتوا و گستره فعالیتهای لیزنا افزوده است.

 5.     شناخت مخاطبان و احترام به خواست آنان: کارنامه لیزنا نشان می دهد که به مخاطبان خود توجه داشته و تلاش کرده است که نیازها و علائق آنان را بشناسد و برای تامین خواست آنان قدم بردارد. خوشبختانه این پایگاه خبری رسانه ای تعاملی است که در همه بخشهای آن مخاطبان می توانند فعالانه حضور داشته باشند و دیدگاه و نظرات خود را بنویسند.

 در مجموع به نظرم لیزنا نمونه ای موفق از فعالیت فرهنگی و رسانه ای در قلمرو علم اطلاعات و دانش شناسی است و با تکیه بر تجربه ای که در این سالها کسب کرده می تواند گامهای بلندی برای شکوفایی بیشتر در آینده بردارد و همچنان «صدای کتابداران و متخصصان اطلاع رسانی» باشد. برای لیزنا و همراهانش آرزوی برومندی و بهروزی روزافزون دارم.

لیلی وکیلی
|
Iran
|
1396/12/16 - 09:15
0
0
....تولدت مبااارک لیزنا جان..یکم دیره البته...اینجا جایی بود که اولین بار نوشته های من دیده شد..دوستت دارم لیزنا ..برقرار باشی با تقدیم لبخند
خالقی
|
iran
|
1396/12/13 - 21:24
1
0
جدای از همه خوبی هایش مطالب لیزنا در امر آموزش و آگاهی رسانی به دانشجویان علم اطلاعات همیشه کمک حالم بوده.
سپاس فراوان از لیزنایی های عزیز
امیری
|
Iran
|
1396/12/12 - 13:32
0
8
یه خرده لیزنا محافظه کاره و نمیتونه از مدیران انتقاد کنه...
این بزرگترین ضعف لیزنا می باشد.
پاسخ ها
علی20200
| Iran |
1396/12/12 - 17:38
و همچنین محافظه کاری در نقد نوشته های افراد سرشناس رشته و عدم انتشار کامنت های مخالف
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و ادب