کد خبر: 39514
تاریخ انتشار: شنبه, 07 ارديبهشت 1398 - 15:18
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

اخبار کتابخانه ملی

شماره زمستان ۹۷ «گنجینه اسناد» منتشر شد

منبع : لیزنا
شماره چهارم از دوره بیست و هشتم فصلنامه «گنجینه اسناد» ویژه زمستان ۹۷ زیر نظر سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.
شماره زمستان ۹۷ «گنجینه اسناد» منتشر شد

به گزارش لیزنا، فصلنامه علمی – پژوهشی «گنجینه اسناد» به دو موضوع تحقیقات تاریخی مبتنی بر اسناد، و مطالعات آرشیوی می‌پردازد. از اهداف نشریه می‌توان به ارتقای تحقیقات تاریخی با تشویق به استفاده از اسناد و مدارک موجود در پایگاه‌های آرشیوی اشاره کرد.

در زمینه مطالعات آرشیوی، تنها مجله‌ای که در کشور به مطالعات آرشیوی می‌پردازد، گنجینه اسناد است و با توجه به تازگی و کمی تولیدات علمی در این زمینه، از پژوهش‌های آرشیوی استقبال می‌نماید.

 

مقالات منتشر شده در شماره جاری این نشریه به شرح زیر است:

 

-- منشآت‌های دورۀ تیموری (بر اساس تحلیل منشأالانشاء) /   ابوالفضل حسن آبادی

 

--ناصرالدین‌شاه در جستجوی معادن طلا /   مسعود بنکدار؛ شهرزاد محمدی آیین

 

--یک نمونه از موانع بر سر راه اصلاحات ارضی: قتل رئیس اصلاحات ارضی فیروزآباد در آبان‌ 1341 / محمدرضا قلیزاده؛ حبیب الله سعیدی نیا؛ علی شهوند

 

-- مشکلات نگهداری و ترمیم راه‌های سنگ‌فرش و شوسۀ مازندران در دورۀ شاه‌عباس اول و دورۀ ناصری بر پایۀ سند قرارداد واگذاری تعمیر و نگهداری راه لاریجان به سیف‌الملک /         محمد علی رنجبر؛ سید احمد موسوی

 

-- امکان‌سنجی ایجاد آرشیو در دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری/ مریم زارعی؛ معصومه کربلا آقایی کامران؛ سعید رضایی شریف آبادی

 

-- امحایِ اوراق زائد در آیین‌نامه‌های ارزشیابی اسناد مراکز آرشیوی ایرانی و خارجی: یک مقایسه / زویا آبام؛ الهام جلالی فراهانی؛ غلامرضا عزیزی

 

-- کاربرد سیستم استنتاجی عصبی-فازی تطبیقی در پیش‌بینیِ فرسایش بیولوژیکیِ ناشی از فعالیت قارچ آلترناریا آلترناتا در کاغذهای تاریخی / سمیه محسنیان؛ مهرناز آزادی؛ مریم افشار پور؛ فرهنگ مظفر

مجله‌ای علمی-پژوهشی با دو موضوع تحقیقات تاریخی مبتنی بر اسناد و نیز مطالعات آرشیوی است که به صورت فصلنامه در شهر تهران در کشور جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شود.

 

صاحب‌امتیاز گنجینة‌اسناد، پژوهشکدة اسناد سازمان اسناد و کتابخانة ملی جمهوری اسلامی ایران است.

 

دکتر سعید رضایی شریف‌آبادی، استاد دانشگاه الزهرا از شمارة ۶۳(سال شانزدهم، دفتر سوم، پاییز ۱۳۸۵) تا کنون سردبیری گنجینةاسناد را بر عهده دارد و غلامرضا عزیزی از شمارة ۹۳ (سال بیست و چهارم، دفتر اول، بهار ۱۳۹۲) تا کنون مدیر‌مسئولی گنجینةاسناد را بر عهده دارد.

 

مقالات گنجینة‌اسناد بر روی پایگاه‌های استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، پایگاه‌های علمی جهاد دانشگاهی (SID)، بانک اطلاعات نشریات کشور (magiran) و پایگاه تخصصی نور (noormags) نمایه می‌شود.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: