کد خبر: 21468
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 29 مهر 1394 - 18:00
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

فراخوان جایزه کتاب سال تا 10 آبان ماه تمدید شد

معاون فرهنگی-پژوهشی خانه کتاب از تمدید زمان ارسال آثار برای شرکت در فراخوان جایزه کتاب سال تا 10 آبان خبر داد.
فراخوان جایزه کتاب سال تا 10 آبان ماه تمدید شد

 

به گزارش لیزنا، افشین داورپناه؛ معاون فرهنگی ـ پژوهشی خانه کتاب ضمن اعلام تمدید زمان ثبت نام و ارسال آثار برای شرکت در سی و سومین جایزه کتاب تا 10 آبان ماه گفت: با توجه به اینکه امسال ثبت نام در جایزه کتاب سال صرفاً به صورت الکترونیکی و از طریق سایت اینترنتی امکان ­پذیر است و این فرآیند برای نخستین بار اجرا و تجربه میشود، میزان آثاری که برای این منظور در سایت کتاب سال ثبت نام کرده اند و همچنین آثار رسیده به دبیرخانه بسیار امیدوار کننده بوده است.

 

معاون فرهنگی ـ پژوهشی خانۀ کتاب درباره تعداد آثاری که تا کنون برای شرکت در جایزه کتاب سال ثبت نام کرده اند گفت: در طول کمتر از یک ماهی که از اعلام فراخوان عمومی جایزه کتاب سال میگذرد تا کنون (تا روز 28 مهرماه)، بيش از سه هزار عنوان کتاب برای شرکت در جایزه کتاب سال ثبت نام کرده و آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده اند.

وی افزود: این آثار در 71 گروه (رشته) دسته بندی شده اند که از این تعداد بیشترین آثار در بخش داستان تالیفی و ترجمه کودک (در مجموع 140 عنوان کتاب) و پس از آن شعر و نثر معاصر (140 اثر)، ترتیب تاریخ (60 اثر)، روانشناسی (41 اثر) قرار دارد.

 

داورپناه در پاسخ به این که آیا در همه موضوعات، آثاری به دبیرخانه جایزه کتاب سال ارسال شده است گفت: بله در تمام موضوعات ناشران و پديدآورندگان كتاب ارسال كرده ­اند.

 

افشین داورپناه با تاکید بر ارتقای سطح و نوع برگزاری سی و سومین دوره جایزه کتاب سال نسبت به سالهای پیشین، در توضیحاتی درباره تفاوت فرآیند برگزاری این دوره از جایزه کتاب سال نسبت به سالهای قبل، گفت: در سالهای گذشته، همه کتابهایی که در طول سال پیشین منتشر شده بود در چند مرحله توسط هیئت داوران بررسی میشد و حتی بدون اینکه ناشر، نویسنده یا مترجم کتاب مطلع باشد، کتابش در فرآیند داوری جایزه سال قرار میگرفت. این فرآیند از چند نظر قابل نقد بود؛ نخست اینکه، تعداد آثاری که باید در مرحله اول بررسی میشد، گاه به بیش از 20 هزار عنوان کتاب بود! برای مثال، در سال 1393، بیش از 24 هزار کتاب در مرحله اول بررسی شد. این وضعیت هم فرآیند داوری را طولانی میکرد و هم هزینه های داوری را بالا میبرد. همچنین، بسیاری از کتابهایی که در مرحله اول داوری، بررسی میشد اساساً هیچ موضوعیتی برای شرکت در جایزه کتاب سال نداشت و چه بسا نویسنده، مترجم یا ناشر کتاب هم اثر خود را در این سطح نمیدید.

 

در طول سال 1393، تعداد 25 هزار عنوان کتاب چاپ اولی و غیر کمک درسی در کشور منتشر شده است که اگرچه این آثار می توانند در جایزه کتاب سال ثبت نام کنند، اما تعداد قابل توجهی از این کتابها ویژگی های لازم برای رقابت در جایزه کتاب سال را ندارد و خود ناشران و نویسندگان نیز از ثبت نام آن­ها در جایزه کتاب سال خودداری میکنند.

 

معاون فرهنگی ـ پژوهشی خانه کتاب در ادامه، به نقاط مثبت برگزاری جایزه کتاب بر اساس فراخوان اشاره کرد و گفت: بر خلاف سالهای قبل، امسال همه جوایز و جشنواره های کتاب و از جمله جایزه کتاب سال، بر اساس «فراخوان» برگزار میشود؛ در واقع صرفا آن عده از ناشران یا نویسندگانی که اثر یا آثار خود را شایسته شرکت در جایزه کتاب سال میدانند، آثار خود را نامزد شرکت دراین جایزه میکنند؛ بدین ترتیب، ظاهراً یک مرحله به داوری افزوده میشود، یعنی آثار برگزیده ناشران یا نویسندگان توسط خود آنها وارد فرآیند داوری جایزه کتاب سال میشود؛ بنابراین هم از حجم بالای کار داوری کاسته میشود و هم داوریها با کیفیت بهتری انجام خواهد شد.

 

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: