گفت‌وگو درباره‌ «برلین الکساندرپلاتس» اثر دوبلین

 به گزارش لیزنا، نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد ساعت ۱۶:۳۰ به بحث و گفت‌وگو درباره‌ی زندگی و آثار آلفرد دوبلین، به‌ویژه رمان برلین الکساندرپلاتس، اختصاص دارد.

به‌تازگی کتاب «برلین الکساندرپلاتس» نوشته‌ی آلفرد دوبلین با ترجمه‌ی علی‌اصغر حداد منتشر شده است. آلفرد دوبلین، از نویسندگان برجسته‌ی آلمانی است که نام او با برلین پیوندی ناگسستنی دارد. او نخستین نویسنده‌ی آلمانی است که برلین را به‌عنوان کلان‌شهری اروپایی در ادبیات ابدی کرده است.

برلین الکساندرپلاتس که از شاهکارهای وی به شمار می‌آید، اثری است واقع‌بینانه و یادآور آثار جیمز جویس. پرده‌ی نقاشی گسترده‌ای است از زندگی روزانه و عادی طبقه‌ی محروم با مفاهیم انقلابی که در آن قالب محدود و رایج رمان را درهم‌شکسته و به هنر سینما نزدیک شده است. در این رمان، مهم‌ترین شخصیت داستان خود شهر است، شهر برلین که روزگار عجیب‌وغریبی را در آن دوران از سر می‌گذرانده است.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد ساعت ۱۶:۳۰ به بحث وگفت‌وگو درباره‌ی زندگی و آثار آلفرد دوبلین، به‌ویژه رمان برلین الکساندرپلاتس، اختصاص دارد که با حضور علی‌اصغر حداد در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.