راه‌اندازی موزه کودکی در کتابخانه ‌های کودک‌ محور «با من بخوان»

به گزارش لیزنا، براساس اعلام کتابک، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پس از گذشت ۶ سال از اجرای موفق برنامه «با من بخوان» در کتابخانه‌های ۱۶ استان کشور و زیر پوشش قرار دادن بیش از ۳۵ هزار نوزاد، نوپا، کودک، نوجوان و خانواده‌هایشان در این برنامه، تصمیم دارد از سال جاری، بخش موزه کودکی را نیز در کنار کتابخانه های کودک محور برنامه «با من بخوان» راه‌اندازی کند. موزه‌های کودکی بر پایه نمایشگاه ترویج خواندن و تجربه حاصل از برگزاری ۱۵ نمایشگاه موزه تاریخ فرهنگ کودکی در نقاط مختلف کشور، در کنار این کتابخانه های کودک محور برگزار خواهد شد.

یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی فرهنگی هر جامعه‌ای، توجه ژرف به تاریخ و میراث فرهنگی آن است و کتابخانه‌ موزه‌ها مکانی مناسب برای آشنایی کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگ بومی است.

امروزه در آموزش‌وپرورش کشورهای پیشرفته، «آموزش موزه‌ای» در کنار «آموزش کتابخانه‌ای» یکی از رویکردها و گونه‌های مهم آموزش به کودکان به شمار می‌آید. آموزش موزه‌ای بر پایه آموزش تعاملی و مشارکتی کودکان در فضای موزه‌ها است. اما همیشه همه کودکان ما به ویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک شانس حضور در موزه‌ها را ندارند و اگر هم داشته باشند شمار اقلام و اسناد موزه‌ای که آن‌ها را با گذشته منطقه خود و زادگاهشان پیوند دهد، اندک است.

«کتابخانه ‌موزه‌های برنامه با من بخوان» با هدف آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با میراث ملموس و ناملموس زادگاه آن‌ها شکل خواهد گرفت، تا در آینده این کودکان بتوانند راهنمایان و سفیران فرهنگی خوبی برای منطقه خود باشند و فضایی باشد برای گردشگران کودک و نوجوان و بزرگ‌سال که با فرهنگ کودکی در مناطق گوناگون آشنا شوند.

برنامه «با من بخوان» در نخستین گام با مشارکت دو پشتیبان مالی و معنوی، در تابستان و پاییز امسال در دو شهر معلم‌کلایه و خوانسار، دو کتابخانه ‌ موزه این برنامه را راه‌اندازی خواهد کرد. موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان بر آن است تا در زمانی کوتاه، در کنار تمامی کتابخانه های کودک محور برنامه با من بخوان، موزه‌های کودکی نیز شکل گیرد.