کد خبر: 40446
تاریخ انتشار: یکشنبه, 03 آذر 1398 - 11:47

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

با حضور کارشناسان کتابخانه‌های بزرگ و مراکز فرهنگی، هم‌زمان با هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار برگزار شد؛

نشست «بررسی فراهم‌آوری نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی» در کتابخانه و موزه ملی ملک

منبع : روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
کتابخانه و موزه ملی ملک، نشست «بررسی فراهم‌آوری نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی» را با حضور کارشناسان کتابخانه‌های بزرگ و مراکز فرهنگی، هم‌زمان با هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار برگزار کرد.
نشست «بررسی فراهم‌آوری نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی» در کتابخانه و موزه ملی ملک

به گزارش لیزنا، کارشناسانی از ایکوم سی‌سی، موزه باستان‌شناسی و هنر دوران اسلامیِ موزه ملی ایران، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همراه با رییسان اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی، اداره کتابخانه، امنای اموال و مرمت‌گران موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در نشست «بررسی فراهم‌آوری نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی» به میزبانی کتابخانه و موزه ملی ملک در روز دوشنبه 27 آبان 1398 خورشیدی، دیدگاه‌هایشان را درباره چگونگی ثبت و نگهداری نسخه‌های خطی و کتاب‌ها و نشریات قدیمی و مشکل‌ها و مساله‌های پیش روی آن بیان داشتند.

نجمه مشهدی‌تفرشی رییس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در این‌باره گفت: «با توجه به مطالعاتی که درباره فراهم‌آوری و ثبت نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی در کتابخانه‌های کوچک و بزرگ، همچنین موزه‌هایی که کتابخانه‌های نفیس دارند، انجام شده است، فاصله‌ای بسیار میان استانداردها و نکته‌های ارایه‌شده از سوی مرمت‌گران این نسخه‌ها و کتاب‌ها و اقدامات انجام‌شده توسط کتاب‌داران و اعمال نظرهای امنای اموال وجود دارد».

وی افزود: «موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برآن شد سلسله نشست‌هایی مشترک برای نزدیک‌کردن دیدگاه‌ها و نظرهای مرمت‌گران با نگاه مخزن‌داران، امنای اموال و فراهم‌آوران مرکزهای گوناگون در زمینه فراهم‌آوری نسخه‌های خطی و کتاب‌های قدیمی برگزار کند».

به گفته وی، در این نشست بررسی فراهم‌آوری نسخه‌های خطی، مرمت‌گران دیدگاه‌هایشان را ارائه دادند و امنای اموال نیز تا اندازه‌ای از نگرانی‌های خود سخن گفتند.

رئیس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک یادآور شد «امیدواریم نظرهای و دستاوردهای این نشست در قالب دستورنامه‌ای برای فراهم‌آوری، آماده‌سازی و ثبت و ضبط استاندارد نسخه‌های خطی، کتاب‌های چاپ سنگی، اسناد، دست‌نوشته‌ها و مطبوعات قدیمی حتی کتاب‌های نفیس چاپی تنظیم شده و با بررسی و درهم‌آمیختن آن‌ها با ایزوهای ایفلا، دستاوردهایی درست و استاندارد نهایی در قالب یک آیین‌نامه یا شیوه‌نامه در گستره ملی مطرح شود».

مشهدی‌تفرشی با اشاره به تفاوت روش‌ها درباره ثبت نسخه‌های خطی و کتاب‌های و نشریات قدیمی افزود: «هنوز در گستره مطبوعات کشور دیده می‌شود همان مُهری که درون مجله روز زده می‌شود روی یک مجله قدیمی نیز همان می‌خورد زیرا دستوری تازه درباره انجام‌ندادن این کار به کارشناسان اعلام نشده است».

وی تصریح کرد: «مرمت‌گران بر این باورند شماره اموال را با مداد نرم باید در نسخه خط نوشت اما امنای اموال نگران‌اند اینگونه شماره‌ها پاک شوند و چنین کاری را با وجود اسکن‌کردن و دیجیتال‌سازی کتاب‌ها و نسخه‌ها نمی‌پذیرند. مرکزها و کتابخانه‌ها همگی در حفظ آثار می‌کوشند اما آسیب‌های ناخواسته برپایه روال‌های گذشته به نسخه‌های قدیم وارد می‌آید».

به گفته وی، با توجه به دیجیتال‌سازی کتاب‌ها و نسخه‌ها، امکانات موجود و دگرگونی‌های پدیدآمده در نگاه کتاب‌داران، از جنبه‌هایی دیگر نیز به می‌توان به امنیت نسخه‌ها و کتاب‌ها نگریست و ثبت آن‌ها را سامان داد.

وی با بیان این که فراهم‌آوری دست نسخه‌های قدیمی از دغدغه‌های کارشناسان فعال در این زمینه به شمار می‌آید که تاکنون مطرح نشده بود، افزود: «موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک این اندیشه و برنامه را در قالب نامه‌ای برای پیگیری به کتابخانه ملی ایران نیز ارائه کرده است».

رییس اداره کتابخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک افزود: «امیدواریم کارشناسان کتاب‌دار، مخزن‌دار، فهرست‌نویس و فراهم‌آور، با پیگیری این اندیشه و برنامه و همکاری نهادهای گوناگون دیدگاه‌ها مرمت‌گران را پذیرا شوند تا به کتاب‌های قدیمی و خطی آسیب بیش‌تر وارد نیاید».

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: