کد خبر: 40729
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 11 دی 1398 - 00:18

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

گزارش

در مشهد برگزار شد

ژورنال کلاب نگاهی به ویژگی‌های کاربر: کلیدی برای طراحی و ارزیابی نظام‌های اطلاعاتی

منبع : لیزنا
دوازدهمین ژورنال کلاب  کمیته پژوهش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران - شاخه خراسان برگزار شد.
ژورنال کلاب نگاهی به ویژگی‌های کاربر: کلیدی برای طراحی و ارزیابی نظام‌های اطلاعاتی
 
به گزارش لیزنا، دوازدهمین ژورنال کلاب کمیته پژوهش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران - شاخه خراسان با همکاری انجمن علمی علم اطلاعات و دانش‌شناسی، در تاریخ 9 دی‌ماه 1398 در محل سالن شورای شماره یک واقع در دانشکده علوم‌تربیتی و روان‌شناسی، از ساعت 12 تا 14 برگزار شد.
 
این ژورنال کلاب با موضوع «نگاهی به ویژگی‌های کاربر: کلیدی برای طراحی و ارزیابی نظام‌های اطلاعاتی» با حضور دکتر رحمت‌الله فتاحی، دکتر محمد حسین دیانی، دکتر مجتبی کفاشان، دکتر مهری پریرخ و تعداد قابل توجهی از دانشجویان علاقه‌مند برگزار شد.
 
تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و خوش‌آمد گویی دکتر شعله ارسطوپور –رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه خراسان-، حسن مطلع این جلسه بود.
 
دکتر حسن بهزادی، مدیر جلسه و عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی، به عنوان اولین سخنران ژورنال کلاب، به توضیحی کلی در ارتباط با موضوع جلسه و اثراتی که می‌تواند این طیف مقالات و نقد و بررسی آنها بر روی آینده پژوهشی این حوزه بگذارد؛ پرداخت.
 
پس از ایشان حضار جلسه از سخنان دکتر مهدی زاهدی، مدیر دیگر جلسه و دکتری علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی، در رابطه با تعریف رفتار و ویژگی‌های آن بهره بردند. دکتر زاهدی مقدمه‌ای نیز در ارتباط با رفتارهای ذهنی ارائه داد که به درک مقالات ارائه شده کمک شایانی ‌کرد.
 
سخنرانی دکتر مریم اسدی،  کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی شریف، که به صورت غیرحضوری در جلسه حضور داشتند نیز بخش بعدی جلسه را تشکیل داد. وی در سخنرانی خود به تعریف مفاهیمی همچون علوم شناختی، سبک یادگیری، راهبرد شناختی، توانایی یا هوش شناختی، مدل‌های سبک شناختی و .... پرداخت و سپس موضوعات و زمینه‌های مرتبط با این پژوهش‌ها را معرفی کرد.
 
در ادامه، ساجده اکبرزاده،کارشناس ارشد کتابداری پزشکی، به ارائه دو مقاله با عناوین زیر ارائه کرد:
 
''The impact of personality traits on user's information –seeking behavior'' و  ''The influence of learning style on satisfaction and learning effectiveness in the asynchronous 
web-based learning system''
 
مقاله اول یا تاثیر ویژگی‌های شخصیتی بر رفتارهای اطلاع‌یابی کاربران بود که نویسنده از چندین دانشجو برای انجام آزمایش خود با شرایط مشخص کمک گرفته بود و نتایج ارزشمندی نیز به دنبال داشت.
 
مقاله دوم نیز یا تأثیر سبک یادگیری بر میزان رضایت کاربران در آموزش‌های الکترونیکی بود که در این مقاله به تعامل انسان و رایانه پرداخته شده‌بود.
 
پس ارائه هر مقاله، نکات تکمیلی و نظرات مدیران جلسه بیان شد و در انتها، اساتید حاضر در جلسه به ارائه نظرات خود و پرسش و پاسخ بین یکدیگر پرداختند. 
 
تقدیر دکتر ارسطوپور از فعالیت‌ها و تحقیقات دکتر زاهدی و ساجده اکبرزاده و ثبت عکسی یادگاری حسن ختام این جلسه بود.
 
 
گزارش: سمانه هاشمی
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: