کد خبر: 12386
تاریخ انتشار: یکشنبه, 02 تیر 1392 - 11:00
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

گفتگو

بازار کار کتابداران و گلایه های آنها

  لیزنا با طرح موضوع بازار کار کتابداری و کنکاش درباره آن درصدد است زوایای نهان و آشکار این موضوع را در جامعه علم اطلاعات و دانش شناسی با همکاری استادان، شاغلان، دانش آموختگان و دانشجویان آن بررسی نماید.
بازار کار کتابداران و گلایه های آنها

 در سالهای اخیر با توجه به افزایش جذب دانشجو در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی بویژه تحصیلات تکمیلی تعداد دانش آموختگان در این مقاطع افزایش چشمگیری داشته است که در کنار آن نیاز است که به بازار کار آن توجه شود. رشته کتابداری و اطلاع رسانی (علم اطلاعات و دانش شناسی) نیز در میان صدها رشته تحصیلی نیز از این امر مستثنی نبوده است. حال آنکه از زمان آغاز دوره های آکادمیک برای این رشته در ایران, کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی به عنوان محلهای اصلی اشتغال برای دانش آموختگان این رشته به عنوان متخصصان اطلاعات و کتابداران محسوب می شده است که می توانند به صورت حرفه ای در آن مشغول به کار شوند؛ لیکن در سالهای گذشته شاهد بوده ایم که این امر حتی در بسیاری از کتابخانه های بزرگ کشور برای دانش آموختگان این رشته فراهم نشده است و در میان حرفه مندان این حوزه گلایه های زیادی را شاهد هستیم.

 

لیزنا در صدد است با طرح این موضوع و کنکاش درباره آن زوایای نهان و آشکار این موضوع را در جامعه علم اطلاعات و دانش شناسی با همکاری استادان، شاغلان، دانش آموختگان و دانشجویان آن بررسی نماید.

 

به همین منظور سراغ چندین نفر از دانش آموختگان این رشته رفتیم و درباره انگیزه‌های تحصیلی شان در این رشته و رضایتمندی آنها از شغل ایشان و همینطور علت بیکاری آنها سوال کردیم. تلاش شد تا شاغلان و غیرشاغلان به سوالات پاسخ دهند.  پاسخ پرسشها در ادامه آمده است شما نیز می توانید برای بهتر شدن بحث در بخش نظرات، لیزنا را یاری نمائید.

 

پرسشها :

1. با چه انگیزه ای دوره تحصیلی خود را در رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) گذراندید؟

2. آیا در حال حاضر مشغول به کار در حوزه رشته تحصیلی خود هستید؟

3. در صورتی که پاسخ سوال 2 مثبت است بفرمائید چه مدت پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شدید؟

4. رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) چقدر شما را از نظر مهارتی و علمی برای ورود به بازار کار توانمند ساخته است؟

5. در صورتی که پاسخ سوال 2 منفی است بفرمائید به نظر شما علت چیست؟

6. دیدگاه شما پس از ورود به بازار کار رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) چه تغییری کرده است؟ آیا تحصیل در این رشته را به فردی پیشنهاد می کنید؟

7. به طور کلی به نظر شما مشکل بازارکار رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) چیست؟

1-7. مدیران غیر حرفه ای

2-7. نا آشنایی مدیران با رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی)

3-7. مطابقت نداشتن مهارت های مورد نیاز بازارکار با مهارت های کتابداران فارغ التحصیل

4-7. موارد دیگر ( لطفا به این بخش صریح و بدون حاشیه پاسخ بدهید)

8. چه توصیه‌ای به کسانی که می‌خواهند وارد بازار کار رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) شوند، دارید؟

 

 

الهه حسینی: تحصیل در این رشته را به هیچ فرد دیگری توصیه نمی کنم

الهه حسینی، کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی از دانشگاه الزهرا (س) است. وی درباره انگیزه اش برای تحصیل در رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) می گوید: در سال 1383 ضمن پذیرفته شدن در رشته "مترجمی زبان فرانسه" و "کتابداری" و مشورت با متخصصان این دو حوزه ترجیح دادم رشته کتابداری را انتخاب کنم و یکی از دلایل توجیهی که اساتید داشتند بازار کار مناسب این رشته بود. در طول دوران تحصیل هم با انگیزه اینکه نسبت به باقی دوستانم بتوانم در آینده موقعیت مرتبط بهتری در این رشته داشته باشم، سعی کردم  تلاش و فعالیت کافی داشته  باشم که متأسفانه تمام تصورات اشتباه بود و تحصیل در این رشته را به هیچ فرد دیگری توصیه نمی کنم.

 

وی درباره وضعیت اشتغالش می افزاید:  متأسفانه در حوزه رشته تحصیلی ام موفق به کار نشده ام. با وجود اینکه جزء دانشجویان نمونه و استعداد درخشان این رشته هستم.

 

او معتقد است که تنها 70 درصد رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) وی را از نظر مهارتی و علمی برای ورود به بازار کار توانمند ساخته است و می افزاید: به طور کلی، با توجه به گستردگی مباحث موجود در این زمینه و قدیمی بودن برخی سرفصل ها و تئوری بودن اکثر مطالب و البته عدم مطالعه برخی از دانشجویان برای کسب اطلاعات بیشتر در موضوعات مورد بحث در زمینه های مختلف مرتبط بعد از اتمام تحصیل، فارغ التحصیلان از مهارت های  کاربردی کافی برخوردار نیستند.

 

وی درباره علت اینکه تاکنون در حوزه رشته تحصیلی اش موفق به یافتن شغل مناسب نشده است می گوید: ناشناخته بودن رشته کتابداری در سطح جامعه، اهمیت ندادن و تفاوت قائل نشدن برای دانش آموختگان ممتاز و برتر و ضابطه مند نبودن انتخاب کارکنان در مراکز مختلف از علت های اصلی بیکاری در این حوزه می باشد.

 

الهه حسینی درباره دیگر دلایل نبود بازار کار مناسب در رشته تصریح می کند: ناشناخته بودن و گنگ بودن رشته کتابداری برای مدیران، ضابطه مند نبودن انتخاب کارکنان در مراکز مختلف، تعداد کم و فعال نبودن کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در ایران، به کارگیری دانشجویان رشته های دیگر به جای دانشجویان رشته کتابداری، دیدگاه اشتباه برخی مدیران که همه افراد با گذراندن دوره های کوتاه آموزشی  قادر خواهند بود وظایف تخصصی یک کتابدار را فرابگیرند ، عملکرد نامطلوب و ضعف ساختاری سازمان ها و مراکز مرتبط  ( مانند نهاد کتابخانه های عمومی و برخی پژو هشکده ها) ، مطابقت نداشتن مهارت های مورد نیاز بازارکار با مهارت های کتابداران فارغ التحصیل، عدم وجود تناسخ میان تحصیلات آکادمیک با فرصت روز شغلی، ، عدم وجود شورای صنفی رشته، ناکارآمد بودن انجمن کتابداری به عنوان یک شورای صنفی، عدم جذب کتابداران از سوی نهادهای دیگر مانند بانک ها.

 

و در پایان توصیه او به کسانی که می‌خواهند وارد بازار کار رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) شوند: به روز نگه داشتن اطلاعات تخصصی شان بخصوص در زمینه فعالیت کاری  مورد نظر خود از طریق شرکت در همایش ها و کارگاه های آموزشی که به همت انجمن  کتابداری و اطلاع رسانی و انجمن های دانشجویی برگزار می شود و نیز تلاش برای تسلط بر زبان انگلیسی و نرم افزارهای مرتبط با رشته کتابداری و گرایش های مرتبط بر آن.

 

 

 

امید علی پور: چند بار در حين تحصيل در ترم اول تصميم به انصراف گرفتم

امید علی پور، کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی به لیزنا درباره اشتغالش می گوید: خوشبختانه از سال 85 تا كنون در دانشگاه گيلان مشغول به خدمت هستم. حدود سه سال پس از فارغ التحصيلي در مقطع كارشناسي، استخدام شدم.

 

او درباره انگیزه اش از تحصیل در این رشته می گوید: انگيزه ام نرفتن به سربازي بود كه البته بعدها آن را خريدم(زمان ما خدمت هم خريدني بود) ! انگيزه ي خاصي نداشتم. اصلا نمي دانستم كه اين رشته چيست تا انگيزه اي، چه مثبت و چه منفي داشته باشم. چند بار هم در حين تحصيل در ترم اول تصميم به انصراف گرفتم ولي از آنجا كه حوصله ي يك سال پشت كنكور ماندن را نداشتم، بي خيال انصراف شدم و ادامه دادم.

 

علی پور معتقد است متاسفانه آن طور كه بايد و شايد توانمندسازي خاصي در دانشگاه صورت نگرفته و بيشتر يك سري محفوضات بوده كه حفظ كرده و امتحان مي داديم.

 

وی درباره علت عدم اشتغال دانش آموختگان رشته اظهار می دارد:  من كه مشغول به كار هستم ولي فكر مي كنم علت خاصي كه براي بيكاري فارغ التحصيلان وجود دارد اين است كه تعداد فارغ التحصيلان اين رشته تناسبي با بازار كار آن ندارد(اين مشكل در همه ي رشته ها به چشم مي خورد و افزايش پذيرش دانشجويان جزو سياست هاي كلان كشور است). مورد بعدي اين است كه كلا مقوله ي فرهنگ مقوله ي فراموش شده در ايران است و علت سوم هم اين است كه فارغ التحصيلان تك بعدي مي انديشند و فقط به اين فكر مي كنند كه سازماني آگهي استخدام كتابدار بزند و بروند آزمون بدهند و پشت ميز نشين شوند. مورد چهارم هم اين است كه بازار كار اين رشته در ايران بيشتر دولتي است و شخص حتما بايد جايي استخدام شود(بر خلاف بسياري از رشته هاي ديگر كه هم بازار كار دولتي دارند و هم بازار كار خصوصي و هم مي توانند براي خودشان كار كنند).

 

امید علی پور درباره تغییر دیدگاهش پس از ورود به بازار کار رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) می گوید: ديدگاه من در دو دوره تغيير كرد. يكي پس از اينكه مشغول به كار شدم و ديدم كه داستان چيز ديگري است و متاسفانه مديران اهميت زيادي به كتابخانه و كتابدار نمي دهند و دومين مورد وقتي كه وارد دوره ي كارشناسي ارشد شدم، ديدم به اين رشته گسترده تر و علاقه ام بدان بيشتر شد.

 

وی مشکل بازارکار رشته را تلفيقي از همه ي  عوامل مطرح شده مي داند و در پایان توصيه می کند: تك بعدي نباشيد و سعي كنيد حداقل دو يا چند استعداد درون خود را كشف و مهارت هاي خود را تقويت كنيد كه اگر به فرض در يك زمينه به مشكل بر خورديد بتوانيد از زمينه هاي ديگري كه در خود پرورش داديد استفاده كرده و مشغول به كار و فعاليت شويد. الان دوره اي است كه تقريبا همه مي توانند دانشگاه بروند و مدرك بگيرند. پس ديگر صرف اينكه كسي مدرك داشته باشد و متوقع باشد كه حتما سر كار برود گذشته است. دانشجوي علم اطلاعات و دانش شناسي مي تواند در طول دوران تحصيل خود، نبايد تنها به درس خواندن اكتفا كند. بلكه مي تواند در طول اين دوره مهارت هايي نظير رايانه، آشنايي با بانكهاي اطلاعاتي، برنامه نويسي، زبان انگليسي و حتي ساير مهارت ها را در خود تقويت كند. گيريم تا چند سال اصلا آگهي جذب كتابدار ندادند؟ آن وقت تكليف چيست؟ بايد روز و شب منتظر يك آگهي باشيم كه آن هم براي يك نفر ظرفيت، صدها نفر شركت كننده دارد و اصلا شانس قبولي اش معلوم نيست چند به چند است؟ مشكل اساسي، ذهن ماست كه بسته است و بسته به مسايل نگاه مي كنيم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرحناز سلطانی: مدیران غیر متخصص و غیر متعهد به این حرفه، مشکل بازار کار را تشدید می‌کنند

فرحناز سلطانی. کارشناس پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور و دانشجوی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران است. وی درباره انگیزه اش از تحصیل در این رشته می گوید: در ابتدای دوره کارشناسی چندان این رشته را نمی‌شناختم ولی از سال دوم و با گذراندن دوره‌های کارآموزی به این رشته علاقه مند شدم. آن چیز که من را به ادامه تحصیل در دوره ارشد مستاق کرد ، محتوای این رشته و انجام کار عملی است که هر روز دانشم را گسترش می‌دهد.

 

او درباره نحوه اشتغال و موفقیتش می افزاید: انجام کارهای کوچک در این رشته را از دوره دانشجویی آغاز کردم . همکاری در چند پروژه راه اندازی کتابخانه را تجربه کردم. و بعد از فارغ التحصیلی نیز به آن ادامه دادم و کار رسمی را تقریبا از همان زمان شروع کردم.

 

سلطانی درباره اینکه چقدر تحصیل در رشته توانسته وی را از نظر مهارتی و علمی برای ورود به بازار کار توانمند کند می گوید: تجربه کار اجرایی بسیار در این زمینه موثر  است . زیرا همان بحث تئوری تا عمل  است. از نزدیک لمس کردن شغل عالم دیگری دارد. بسیاری از فعالیت‌ها با کسب تجربه های خوب، فرد را توانا تر می‌کند.

 

وی درباره تغییر دیدگاهش پس از تحصیل در این رشته اظهار می دارد: بسیاری از فعالیت‌ها را قبل از ورود به این حرفه آسان و شدنی میپنداشتم و از عدم کارایی مناسب این بازار بسیار متعجب بودم ولی پس از ورود به این عرصه و لمس بسیاری از موارد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دیدگاهم بسیار منعطف‌تر شد.

 

و درباره اینکه آیا تحصیل در این رشته را به فردی پیشنهاد می کند؛ می افزاید: تحصیل در این رشته باید همراه با ویژگی‌های خاص اجتماعی و میل به خدمت به جامعه،امید به تغییر، صبور بودن به حل مشکلات ، تشنه یادگیری و بسیاری موارد دیگر باشد. برای همین به افرادی که این ویژگی‌ها را در آن ها ببینم حتما پیشنهاد می‌کنم. ولی در بقیه موارد این اصرار را نخواهم داشت.

 

فرحناز سلطانی مشکل بازارکار رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) را این طور ارزیابی می کند: این مشکل را عملا در وجود این حرفه در بخش دولتی بسیار موثر می‌بینم. وجود سیاست‌های خاص دولتی است که یک کتابخانه دانشکده ای را که در آن سالانه به طور متوسط 25 دانشجوی کتابداری را تربیت می‌کند محروم میسازد که حتی یک نفر از آن‌ها جذب آن دانشکده شود. وجود سیاست‌های از بالا به پایین، رد شدن از فیلترهای غیر تخصصی و غیر مرتبط در این زمینه، مدیران غیر متخصص و غیر متعهد به این حرفه این امر را تشدید می‌کند. عدم پیاده سازی اولویت‌های رشته که پس از پژوهش‌های متعدد پژوهشگران در رشته تثبیت شده است ولی در هیچ کجا پیاده نمی‌شود، ضرورت به یک متخصص و حرفه ای را در آن جایگاه کاهش می‌دهد، به گونه ای که با آموزش‌های کوتاه مدت کتابداری افراد در رشته های مختلف را برای این عرصه کافی و لازم می‌دانند.

 

و در پایان توصیه اش به افرادی که می خواهند وارد این رشته شوند: به نظر باید دانش خود را در زمینه حرفه ای خود و سایر اطلاعات عمومی بالا ببرند. گذزاندن دوره کارآموزی را جدی بگیرند و سعی در اندوختن دانش و تجربه در ماه‌های اولیه شروع به کار داشته باشند. بدیهی است رویای هر دانشجویی مدیر شدن در یک کتابخانه بسیار مجهز و خدمت رسان است واین امر میسر نمی‌شود مگر آن‌که مرحله به مرحله از این مسیر بگذرند و در برابر سختی‌های شانه خالی نکنند.

 

 

سمانه نوذر: کسب مهارت در حرفه را مديون دوران كارورزي در كتابخانه هاي خوب بوده ام

سمانه نوذر، کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی است و  همزمان با فارغ التحصيلي مقطع كارشناسي در سازمانی دولتی مشغول به کار شده است. وی درباره انگیزه اش از تحصیل در رشته می گوید: به تدريج علاقه مند شدم و با روحيات من هم سازگار بوده و هست.

 

نوذر معنقد است تحصیل در این رشته تا حد زيادی توانسته است وی را از نظر مهارتی و علمی برای ورود به بازار کار توانمند سازد که این موضوع را بيشتر مديون دوران كارورزي در كتابخانه هاي خوب بوده است و می افزاید: اگر بدانم روحيات فردي كه در زمینه انتخاب رشته مشاوره مي خواهد با اين رشته سازگار است به تحصیل در این رشته تشویق مي كنم.

 

وی مشکل بازارکار رشته را  مدیران غیر حرفه ای، نا آشنایی مدیران با رشته کتابداری (علم اطلاعات و دانش شناسی) و مطابقت نداشتن مهارت های مورد نیاز بازارکار با مهارت های کتابداران فارغ التحصیل می داند و می افزاید: به كار گرفته شدن افراد غيرمتخصص در كتابخانه ها كه امري عادي محسوب مي شود، زياد ديده مي شود. چون كتابداري را كار راحتي تلقي مي كنند كه از عهده هر كسي با هر رشته تحصيلي برمي آيد! (البته متاسفانه چون در دانشگاههاي كتابداري كارآزموده نمي شوند و با پيدا كردن مهارت در محيط كاري است كه كارها پيش مي رود و متاسفانه بايد اذعان داشت كه تاحدودي هم كار از عهده ديگر رشته ها به شرط آموزش در محيط كاري و كسب تجربه تقريبا بر مي آيد).

 

نوذر در پایان درباره ورود به بازار کار رشته توصیه می کند: كار كتابداري را از هر جايي مي توان شروع كرد. براي مثال براي خود من سال اول كاري بسيار طاقت فرسا و سنگين بود و با ايده آلهاي كتابداري - كه در كتابها ديده مي شود- تفاوت زيادي داشت. در سايه صبر و اميدواري و البته اينكه جايي كه مشغول هستيد حتما از آينده خوبي برخوردار باشد كار خود را شروع كنيد. از طرف ديگر به بازارگرمي هاي يك عده مدير كه فقط كار در زمان برايشان مهم است بسنده نكرده و حتما براي آينده كاري در جايي كه زمان و نيروي خود را صرف مي كنيد ارزش قائل شويد. بسياري از دوستان خود من هستند كه كارهاي كوتاه مدت پروژه اي انجام دادند و وقتي به خود آمدند كه شرايط سني براي اشتغال در مكانهاي دولتي برايشان ميسر نبود و در حال حاضر هم متاسفانه با تجربه زياد و يادگيري مهارتهايي كه حاصل كار انها بوده است خانه نشين شده اند!

 

 

 

مهسا پورحقانی: بازار کار رشته کتابداری، بر خلاف خیلی از رشته‌های دیگر، هنوز اشباع نشده است.

مهسا پورحقانی، کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی است. او درباره انگیزه اش از در این رشته تحصیل می گوید: همه چیز از یک کد اشتباه شروع شد (جریانش مفصل است و البته مثل خیلی‌های دیگر). اینقدر قبول شدن من در رشته کتابداری ناگهانی بود، که چند ماه اول دانشگاه افسردگی شدید گرفتم و هر روز کارم گریه کردن بود. آدم‌ها عادت می‌کنند. من هم عادت کردم (چطوری؟ این هم جریانش مفصل است).... ترم‌های اول با استادهای ناامید و البته با سواد قدیمی، همکلاسی‌هایی که تنها یکی، بر حسب علاقه‌اش آمده بود تا کتابدار شود، درس‌های بی‌مزه (صفت‌های دیگری هم هست برای درس‌ها، اما به نظرم بی‌مزگی وجه غالب آنها بود)، همه دست به دست هم داده بودند تا از ما دانشجویان و البته کتابدارانی منفعل و بی‌علاقه بسازند .... تا دکتر افشار آمد. کسی که هر چه در زندگی حرفه‌ایم دارم، از او دارم. باانگیزه، با علاقه، عمیق..... واقعا دریچه‌ای نو برای من باز کرد. تازه می‌فهمیدم که کتابداری چیست و هر روز علاقه‌ام بیشتر و بیشتر شد.... اینقدر که با عشق و انگیزه برای ارشد خواندم و قبول شدم.

 

وی تصریح می کند: کتابداری خیلی چیزهاست. علم است. هنر است. فرهنگ ساز است. علم‌ساز است و... کلا چیز عجیب و غریبی است.

 

مهسا پورحقانی در حال حاضر در حوزه رشته مشغول به کار نیست و درباره اینکه چقدر تحصیل در این رشته وی را از نظر مهارتی و علمی برای ورود به بازار کار توانمند ساخته است؛ می گوید: بعد از اتمام مقطع کارشناسی ما، سرفصل‌های رشته عوض شد!! ما حتی فهرستنویسی ماشینی هم نداشتیم (البته در کارورزی‌ها، کمی کار کردیم). ... درسها تنها در حد پایه‌ای علمی بود که هر کتابدار ساده باید داشته باشد، فقط همین. دوره ارشد هم همینطور. سواد اطلاعاتی و ذخیره و بازیابی اطلاعات که جزء مهمترین درسها بود، به بدترین و ناکاربردی‌ترین شکل به ما تدریس شد. تنها خوبی دوره ارشد، عمیق‌تر شدن دید من بود نسبت به مسائل کتابداری (آن‌هم باز به لطف دکتر افشار)... اینقدر که تجربه‌های کاری و سرک کشیدن‌های خودم، برای فهمیدن مسائل مختلف، مفید بود، درس‌ها تاثیری نداشت.

 

پورحقانی درباره علت عدم اشتغالش می گوید: نمی دانم علت چیست! همه چیز دست به دست هم داده است. وضعیت اجتماعی و اقتصادی جامعه، گزینش‌های بی‌اصول و خیلی مسائل دیگر. و در سطحی کلی تر درباره علت چالش های بازار کار کتابداری می افزاید: همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا بازار کار اینطوری می‌شود.  به نظر من، بازار کار رشته کتابداری، بر خلاف خیلی از رشته‌های دیگر، هنوز اشباع نشده است. هنوز کار برای کتابداران هست. همه جا، به کتابداران ماهر نیاز هست. اما باید این نیاز به چشم بیاید. فعلا نیازی است که به نظر خیلی‌ها ضرورت ندارد. خیلی از مشکلات، ربطی به بازار کار کتابداری ندارد. اوضاع اقتصادی و اجتماعی جامعه باید درست شود. من فکر می‌کنم که بخش خصوصی، پتانسیل خوبی برای جذب کتابدار دارد. اما باید وجود کتابدار و کتابخانه برایشان توجیه شود. باید سودآوری کتابخانه (و به تبع آن وجود کتابدار) نشان داده شود. بخش خصوصی باید به فکر سود خود باشد. از آنجا که کتابخانه خروجی قابل لمسی ندارد، مشخص است که در بحران‌های اقتصادی، به راحتی نادیده گرفته می‌شود.

 

پورحقانی درخصوص اینکه آیا تحصیل در این رشته را به کسی پیشنهاد خواهد کرد یا خیر؟ اظهار می دارد: من به هر کسی توصیه می‌کنم فقط کاری را انجام بدهد که دوست دارد. رشته‌ای بخواند که دوست دارد.

 

و در پایان توصیه اش به افرادی که قصد ورود به بازار کار رشته را دارند: هیچ توصیه‌ای ندارم!! چون اولا خودم هنوز وارد نشده‌ام. ثانیا اوضاع به‌گونه‌ای است که هیچ توصیه‌ای را برنمی‌تابد. خیلی از آدم‌های ماهر و بالیاقت رشته، هنوز دنبال کار هستند و البته هستند کسانی که شایستگی ندارند و چند سال است کار کتابداری می‌کنند و دریغ از ذره‌ای تاثیر!... معادلات در بازار کار درست نیست. من که از این معادلات سر در نمی‌آورم! فقط اینکه امید داشته باشیم. آدم‌ها به امید زنده‌اند.

برچسب ها :
مریم سپهوند
|
Iran
|
1397/11/24 - 09:25
0
1
من کارشناسی ارشد کتابداری هستم. عاشق کتاب و کتابخونه و کتابداریم. به خاطر علاقه ام در دوران تحصیل سعی کردم مهارتهایی از رشته ام که بیشتر بهشون علاقه دارم رو هم به صورت تئوری و هم عملی خوب یاد بگیرم و ازشون کسب درآمد کنم. ترم های آخر لیسانس و دوره ارشد، با همین مهارتها، خرج تحصیلم رو خودم درآوردم.
فرقی نمیکنه رشتتون چی باشه، فقط باید عاشقش باشی. فقط در این صورته که هم شغل خواهی داشت و هم موفق و خوشبخت و شاد خواهی بود. باید خودتون و علایقتون رو خوب بشناسید و در مسیر رسیدن به اهداف مورد علاقتون گام بردارین
سمیه
|
Iran
|
1397/11/23 - 12:17
0
1
سلام من کارشناسی جغرافیا خوندم ارشدکتابداری مجازی پیام نورقبول شدم بنظرتون بخونم میتونم کارپیداکنم؟
I love knowldge and information sience
|
Germany
|
1397/08/20 - 19:00
0
4
من فارغ تحصیل ارشد علم اطلاعات از ی دانشگاه معتبرم. فقط چند جمله میگم:چند نفر از افراد جامعه و آشنایان و خانوادتون رو سراغ دارین ک بخاطر عدم مطالعه و عدم آگاهی بیمارشدن،خودکشی کردن،طلاق گرفتن،فرزندشون رو بد تربیت کردند،نحوه ارتباط درست با آدم ها رو نمیدونند و و و و زندگی سختی رو میگذرونند؟ اهمیت یک رشته در مفید بودنشه. درسته ک بازارکار رشته کتابداری هم مثل خیلی رشته ها مناسب نیست اماحداقل یادبگیریم شان یک رشته رو زیر سوال نبریم. اگر به فرض خانواده من نوعی نمیدونن رشته من چیه این من هستم ک انقد اطلاعاتم باید بالا باشه ک بتونم بهشون آگاهی بدم درسته؟
پاسخ ها
کتابدار
| Iran |
1397/10/08 - 10:02
درسته.
آنتی کتابدار
| United Kingdom |
1397/10/07 - 23:20
نه درست نیست
mariiamtr
|
Iran
|
1397/07/03 - 19:33
1
0
سلام من جدیدالورودی رشته ی کتابداری هستم و عاشق این رشتم چون علاقه ی خییییییییلیییی زیادی به کتاب وکتابداری دارم ومطمئنم این رشته رو باعلاقه میخونم.
ولی یه انتقاد دارم این سایت کمی با نامهربونی در مورده این رشته نوشته و آدمو در موردش سست میکنه ولی واقعا خوبه♡
فاطیما
|
Iran
|
1397/05/19 - 15:58
0
0
من امسال کنکور دادم واسه انتخاب رشته یه امروزم وقت بیشتری برای فکر کردن ندارم برای انتخاب رشته کتابداری لطفا کمکم کنید
bahman
|
Iran
|
1397/01/12 - 18:10
7
2
سلام به همه..لطفا این وضع جامعه را به نام جمهوری اسلامی و نظام تمام نکنید و به یاد بیاورید که این امام خمینی بود که مار را از دست استعمار رهانید .. . ما جوانان که عاشق خمینی هستیم همچنان مقاومت میکنیم و به رشته خود عشق میورزیم.به امید روزی که کسی بیکار نباشد.
پاسخ ها
حدیس
| iran |
1397/03/19 - 20:45
برو بابا چرا تو کشورای دیگه همه چی سر جاشه ایران فقط انقد بدبخت۶
معصومه
|
Iran
|
1396/12/13 - 10:21
0
0
نظرات همه دوستان رو خوندم، من 11 سال پیش کارشناسی کتابداری رو با معدل بالا به پایان رسوندم، منم با مشاوره یه استاد دانشگاه وارد این رشته شدم، با ورود به این رشته فهمیدم خیلی دوستش دارم چون با روحیات من سازگار بود، الان 4 ساله مسئول کتابخونه یه مدرسه هستم و دبیر کتابخوانی، موقعیتهای زیادی برای استخدام داشتم که همه رو از دست دادم، من فکر میکنم کسی که وارد این رشته میشه باید در طول تحصیلش دنبال کار باشه و مطمئن باشه کار هست، هرجا ببینن شما خوب کار میکنید حتما استخدام تون میکنن، به استخدام های دولتی زیاد دلخوش نباشید، تو دانشگاهها، مدارس و ... برین کار کنیدحتی شده افتخاری، جوری کار کنید که دیده بشید، با جدیت و صداقت تمام، من هیچکس رو از این رشته ناامید نمیکنم، من جاهای مختلف کار کردم، با حقوق کم ساختم ولی هیچ جا به من با دید حقارت نگاه نکردن چون همیشه صداقت و جدیت رو سرلوحه کارم قرار دادم، اگرم روزی بخوام ارشد بخونم حتما حتما کتابداری میخونم، درسته حقوقم زیاد نیست اما کارمو دوست دارم، پس علاقه برای ورود به این رشته بسیار مهمه
مینا
|
Iran
|
1396/06/30 - 18:58
2
1
سلام دوستان ،من امسال رشته کتابداری سرارسرب قبول شدم ،و در دانشگاه ازاد رشته بیو شیمی ،ترم دو هستم ،حالا موندم رشته بیوشیمی ازاد ادامه بدم ،یا نه؟لطفاراهنمایــــــــــــــــــــم کـــــنیــــــــــــــــــــــــد .
پاسخ ها
هادی
| Iran |
1396/09/21 - 19:21
سلام
من دانشجوی علم اطلاعات ودانش شناسی هستم اول به زور خانواده و نظام وظیفه به این رشته رفتم حالا پیدا کردم رشته خوبیه.کار هم انشالله پیدا میشه ولی همین که الان به کتابخوانی علاقه پیدا کردم و با علاقه دانشگاه تحصیل میکنم خیلی خوب هست‌.بنظر من علایق شما مهم تر از بازار کار هست ببینید به کدوم علاقه دارید .خودتون تصمیم بگیرید خوبه
کتابدار بی کار
| Iran |
1396/09/15 - 00:56
سلام نه بیو شیمی و ادامه بده انقدر کتابدار بی کار تو جامعه ریخته تا پارتی نداشته باشی تو مملکت ما هیچ کس بهت کار نمی ده ۹۰ درصد کارکنان کتابخانه ها غیر کتابدار هستند و من که با رتبه یک فوق لیسانسکتابداری قبول شدم و امسال مثل من باید بی کار باشیم
هادی
|
Iran
|
1396/06/04 - 15:14
1
0
سلام دوستان
من ترم 3 رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هستم میخوام اطلاع پیدا کنم برای قبولی ارشد باید کدوم کتاب ها رو بخونم؟ در ئاقع منابع امتحانی ارشد رو میخوام و از شما میخوام به من راه نشون بدید کدوم کتاب ها رو دقیق بخونم
خوشحال میشم منابع رو بهم ایمیل کنید
mj 1958
|
Iran
|
1396/04/19 - 18:10
1
4
من ارشد علم اطلاعاتم از دانشگاه علوم تحقیقات.الان هم استخدام نهاد هستم.حداقل حقوق رو داریم نسبت به ارگان های دیگه...اما خدایی یک دهم ارگان هایی مثل بانک وبیمارستان هم کار نمیکنیم.من راضییم.وقتی از سرکار میرم خونه انگاری رفتم تو شهر یه دوری زدم اومدم خونه.خستگیش خیلی کمه.اما داداشم که تو اطاق عمل بیمارستانه همیشه خسته است و به محض اودن خونه خوابه.درسته 3/500 در ماه میگیره اما نسبت به کارش خیلی سنگینه.من 2000000 میگیرم.خدارو شکر بازم.هیچ پارتی هم نداشتم.خدایی درس خوندم.رتبه 2 آزمون سال 94 شدم.همیشه خدا رو شکر میکنم.
مهدیس
|
Iran
|
1396/03/17 - 13:14
0
2
دوستان اینقدناله نکنین رشتمون خیلی هم خوبه ازتاریخ و جغرافیا وحتی ازعلوم پایه بهتررره
فا
|
Iran
|
1396/02/13 - 03:33
2
6
سلام به همه
من کارشناس ارشد علم اطلاعات ودانش شناسی هستم و دوستانه به همه ی کسانی که رشته علم اطلاعات و دانش شناسی قبول شدن میگم که این رشته هیچ آینده شغلی نداره ،هیچ.
عمرخودتون رو تلف نکنین.
Saeed.....
|
Iran
|
1396/01/09 - 21:27
3
2
سلام
دوستان عزیز علاقه داشته باشید رشته خوبیه و به استخدامی امید زیادی هست چون افراد کمی به دلیل این افکار منفی وارد این رشته نمی شوند. و آیا رشته های دیگر مثل ادبیات شیمی زیست و... استخدامی دارند....
نگین
|
Germany
|
1396/01/05 - 09:25
1
4
با سلام
من نگین هستم و لیسانس کتابداری پزشکی دارم.به همه اونایی که تازه کنکور دادن خواهرانه توصیه میکنم وارد رشته کتابداری یا شاخه های دیگه مثل کتابداری پزشکی به هیچ عنوان نشید.اولا در این رشته کار نیست.ثانیا هم اگر جایی کار گیرتون بیاد که از دیگر رشته ها هم در آنجا مشغول به کار باشن مثلا شما کتابخانه یک ارگان را سازماندهی میکنید و دیگران در سایر بخش ها مشغولند با بی احترامی های فراوان و تمسخرهای زیاد و نگاه های سنگینشون خیلیییییییییییی اذیت می شوید.هر روز بهتون میگن که شما کاری نمیکنید که.هزار نوع کار دیگه هم به این بهانه که کاری نمیکید یا کارتون بی ارزشه بهتون میسپارم.ماهایی که وارد این رشته شدیم مایه عبرت دیگران شدیم.اشتباهی که ما کردیم شما نکنید.
یه دوست
|
Iran
|
1395/11/21 - 20:42
3
6
سلام به همه دوستان کتابدار به اصطلاح دانش شناس
من یه پیشنهاد دارم برای دوستانی که تازه به این رشته وارد شدند مثل کبک سرتون رو زیر برف نکنین اشتباه نکنین و خودتون را به رشته کتابداری و واحدای که ارایه میشه محدود نکنین امروزه دیگه کسی ازت نمیپرسه چی خوندی یا چی میخونی میپرسن چی بلدی به نظر من اگه بتونین زبان و برنامه نویسی و مخصوصا داده کاوی( که یه علم جدید هست ) را به خوبی یاد بگیرین هم از خودتون راضی میشین و هم کا ر مناسب گیرتون میاد موفق و سربلند باشید . دانشجویی ارشد مدیریت اطلاعات ( یونی تهران)
بهار
|
Iran
|
1395/11/19 - 13:07
0
3
من که به فکرافتادم ازصفرشروع کنم وتوی یه رشته دیگه مشغول به تحصیل شم رشته ای که بتونه مکمل توانایی های حرفه ایم باشه تاخودم بطورمستقل کارکنم اونام هرکس خواستن استخدام کنن،تقلب کنن،خداهست ویه روزجواب این حق کشی هارودرپیشگاهش میدن اگه کسی درجایگاهی قراربگیره که استحقاقش رونداره اول ازهمه خودش روگول زده بعد به وجدانش خیانت کرده
پاسخ ها
کتابدار ی
| Iran |
1395/11/20 - 17:08
آقای مختار پور یک مردبزرگ هستن با تمام معنا
کتابدار
| Russia |
1395/11/20 - 13:03
مطمئن باشید اگر در دوره جناب آقای مختارپور استخدام نشدید دلیلش پارتی یازی نبوده یه جای دیگه از کار مشکل داشته
بهار
|
Iran
|
1395/11/19 - 13:01
1
2
منم هم درد همه اونایی هستم که باکلی شوق وذوق این رشته روانتخاب کردم وبه جایی نرسیدم.تقلب علنی دراستخدامی جای خودش،ناآگاهی مسئولان جای خودش فقط تاسفم ازاینه چراکسی نمی خوادبفهمه اگه هرکس جای خودش باشه راندمان بالاتره
امیر
|
Iran
|
1395/09/07 - 20:26
1
9
تنها ارگان دولتی که کتابدار استخدام میکنه نهاد کتابخانه هاست، اونم باید از هفت خان رد بشی تا جذبت کنن، تازه با حداقل حقوق و مزایا فیلترای استخدامیش از بانک بدتره آخرش من فوق لیسانس دانشگاه تهران، رتبه تک رقمی جذب نمیشم میرن یکی دیگه رو جذب میکنن که نفوذ داره.
امیر
|
Iran
|
1395/09/07 - 20:18
0
2
این رشته نباید باشه چون با این منابع درسی و این طرز برداشت جامعه راهیی رو پیدا نمیکنه، اینکه اسمش عوض شد و زیر مجموعه دانشکده مدیریت رفت یک قدم مثبت به جلو بود اما خیلی باید کار بشه تا مدرن تر بشه و از طرفی با تغییر منابع درسی شکل مدرن تر و تحصصی تری پیدا بکنه
مریم نظری
|
Iran
|
1395/08/01 - 09:41
1
2
سلام دوستان. موفقیت در هر رشته و حرفه ای بسته به همت و بینش فرد دارد. زمانی مدرک مهم بود اما الان کاربلد بودن و داشتن توانایی فروش توانایی ها و تخصص است که میان افراد موفق و ناموفق تمایز ایجاد می کند. سیستم آموزشی بخش کوچکی از کل این قصه است. باید هدف داشت و برایش دقیق برنامه ریزی کرد.
پیشنهاد میکنم سه نوشته زیر را گوگل و مطالعه بفرمایید:
1- ماهیت و افق کاری رشته علم اطلاعات و دانش شناسی و رموز موفقیت در آن
2- چرا ارزش کتابداری و کتابداران کشف نمی شود؟
3- رزومه سازی برای خودتوانمندسازی: چگونه خودم را برای شغل دلخواهم بسازم؟
موفق و سلامت باشید : )
پاسخ ها
دکتر قدس
| Iran |
1396/06/25 - 15:20
سلام در صورت تمایل به همکاری با کتابخانه دانشکده طب سنتی، با این شماره تماس بگیرید.09123163494
سميه
|
Iran
|
1395/07/28 - 09:56
0
5
سلام،منو خواهرم با هم رشته ي کتابداري قبول شديم بعد از گرفتن مدرک ليسانس،5 ساله بيکارم ،خواهرم اما مدرک ارشد اين رشته رو گرفت و متاسفانه اونم بيکاره،تازه بعد از 5 سال علوم پزشکي براي رشته ي کتابداري در شاخه ي پزشکي دوسال طرح گذاشته که تازه وارد بازار کار شديم البته اونم بعد از دو سال عذرمونو ميخواد و دوباره بيکار ميشيم لطفا يه فکري براي اين رشته بکنيد ديگه بيکاري برام کابوس شده حتي در آزمون استخدامي آموزش و پرورش هم رشته ي ما رو نميخواد، خدايا خودت يه نظري به حال کتابداران بکن
لیلا
|
United Kingdom
|
1395/07/27 - 10:12
0
2
دوستان عزیز به عنوان کسی که کتابداری خونده و هیچی تو این 4 سال دستگیرش نشده الانم داره تو کتابخونه با شرایط سخت کار میکنه بهتون اکیدا توصیه میکنم عمرتون رو تلف نکنید و دنبال یه رشته و شغل دیگه باشید چون کتاب و کتابداری تو ایران اصلا ارزش و اعتباری نداره و به تنها چیزی که بها نمیدن کتابه و به کتابداران به چشم انباردار و قفسه چین کتاب و کسی که خاک کتابها رو میگیره نگاه می کنن
از من گفتن بود
دریا
|
Iran
|
1395/07/16 - 16:44
1
1
باسلام من همین امسال رشته علم اطلاعات ودانش شناسی قم قبول شدم بنظرلون ادامه بدم یاکامل کناربزارم///؟
حدیث
|
Iran
|
1395/07/05 - 02:32
2
2
من بخاطر مشکلی ک سر جلسه برام پیش اومد قرار بود سال دوم کنکور بدم و شروع هم کرده بودم که با اومدن نتایج متاسفانه علم اطلاعات روزانه تهران قبول شدم. الان فقط ناچارا و به امید تغییر رشته یا نهایتا تغییر رشته برای ارشد دارم میرم دانشگاه چون سال بعد از کنکور محروم میشم اگه نرم.... تو این مملکت واسه کی کار هست ک واسه کتابدار باشه؟ اگه میشه راجع به تغییر رشته و شرایطش ی اطلاعاتی بدین؟ خیلی ممنون
کتابدار
|
Iran
|
1395/07/04 - 16:31
2
2
سلام من هم با نظر مشاور به امید اینکه بازار کار داره انتخاب رشته کردم و کتابداری دانشگاه سراسری قبول شدم سال اولی که فارغ التحصیل شدم استخدامی قبول شدم اما حق من ضایع شد و بعد سه سال کار کردن افتخاری تو کتابخانه بالاخره استخدام شدم به نظر من باید به کتابداری و کار کتابداری علاقه داشته باشی و با عشق و علاقه بری سرکار تا موفق باشی وگرنه بدون علاقه از کار دل زده و خسته میشی
مهسا
|
Iran
|
1395/07/03 - 15:49
2
0
سلام خواشمندم از مسئولین که به حال ما یه فکری بکنن. هیچجا کار که نیست بمانند مسخره هم میکنن
مهسا
|
Iran
|
1395/07/02 - 12:43
2
2
سلام
من امسال کنکور دادم و دانشگاه اصفهان رشته کتابداری قبول شدم
میدونم و دیدم که همه به عنوان یه رشته سطح پایین بهش نگاه میکنن
اما چندین مشاور به من گفتن اگه یه دانشگاه خوب درس بخونی و به رشتت علاقه داشته باشی میتونی استخدام بشی
حتی اگه نشد چندسال اولو کار کنی تا سابقه کار پیدا کنی بعدا استخدام میشی
میخام بدونم که واقعا میشه یا این حرفا یه رویاست؟؟؟
پاسخ ها
کتابدار فارس
| Iran |
1395/07/05 - 08:05
مهساجان من هم از یه دانشگا معتبر فارغ التحصیل شدم و یک سال بعدش هم استخدام شدم. الان سابقه هشت سال کار تو کتابخونه عمومی دارم. به نظر من حرف مشاور کاملا درسته. شما اگه یه جای خوب درس بخونی و خوب هم درس بخونی حتما کار گیر میاری اما من اگه جای شما بودم به این فکر نمی کنم که آیا استخدام میشم یا نه، به این فکر می کنم که با چه حقوق و دستمزدی استخدام میشم؟
کتابدار
| Russia |
1395/07/04 - 08:26
میشه من هم اون سال که کنکور دادم با رتبه 1000کتابداری رو زدم و جز اولویت های اولم بود و به امید بازار کارش رفتم و خوشبختانه بعد دو سال از فارغ التحصیلیم استخدام شدم و الان هم از وضعیت موجود راضی ام, فقط باید هدف و انگیزه داشته باشید ا
برار
| Iran |
1395/07/03 - 23:12
اگه میتونی یه باردیگه انتخاب رشته کن ویاتغییر رشته بده
نشد سفت کتابداری بخون
ترانه
|
iran
|
1395/06/29 - 23:53
2
0
واااااای ینی خدا بهم رحم کنه دارم دیوووونه میشم دوسال کنکور دادم ی سال با رتبه 1735 سال دیگه 2000 با رتبه دوهزارم باورم نمیشه که کتابداری قبول شدممم من عاشق ادبیاتم فک کردم ادبیات فردوسی میارم دارم دیووونه میشم از دست این اموزش و پرورش لعنتی این سیستم اموزش مزخرف این طرز درس خوندن الان واقعااااا موندم کتابداری فردوسی قبول شدم
پاسخ ها
من
| Russia |
1395/07/04 - 08:23
سلام
مطمئن باش کتابداری خیلی بهتر از ادبیاته ادبیات دانشگاه خیلی متفاوت از ادبیاتی هست که تو دبیرستان میخونید اینو بچه های ادبیات میگن رشته فوق العاده سخت و بدون بازار کار مناسب
سوز دل
|
Iran
|
1395/04/19 - 18:36
2
10
ای دل غافل
دوستان من ناامید نباشید
عزیزانی که بیکارهستید وشرمنده خانواده به خداتوکل کنید انشالله فرصت های بهتری در راه زندگیتان قرارمی گیرد.
درد مندانه باید اذعان نمود که رشته وزین کتابداری ازمقطع تحصیلی ارشدبه بعد فایده تحصیل داردولی به شرطها وشروطها
یااینکه باید درآمدی داشته باشی یاخانواده جور هزینه هایتان رابکشند.اگردقیق ترنگاه کنید خواهید دید که اکثر اساتید بعضا مدرک کارشناسیشان غیر کتابداری است (کشاورزی،زبان و..)
اگرشاغل هم باشی که چه بهتر
من به شخصه کارشناسی ارشد کتابداری در دانشگاه اصفهان راگذرندمولی باید گفت که به رغم اساتید باسوادمتاسفانه رشته مابدردنمیخورد.الان رشته ماملغمه ای است ازعلوم آی تی ،مدیریت و...
بیاداستادی افتادم که درسی عمومی درس می داد.گفت اگربرای اشتغال به رشته های علوم انسانی آمده اید ول معطلید.رشته حقوق ومدیریت وکتابداری وآمار و...هیچ فرقی ندارند.
پاسخ ها
کنکوری
| Iran |
1395/06/30 - 05:56
ای بابا حالا چه رشته هس ک کارداشته باشه بهترازشیمی وزیسته بعدشم درس میخوندیدکه نریداین رشته
فرشته ابریشمی
|
United States
|
1395/04/18 - 14:41
1
2
طراح سوال از یک مورد به کل گذشته. چی به شما یاد داده اند. جز یکی دو دانشکده اصلا معلم داشته اید؟ جز مطالبی که به هیچ دردی نمی خورده چیزی سر کلاس به شما گفته اند؟ وقتهایی که سردرس تغییر کرده چه کسی درسهای تازه را گفته همان استاد قبلیا؟ برای درسهای جدید معلمین و به اصطلاح اساتید کجا آموزش می بینند،‌اصلا سرشون ورمی داره برن آموزش ببینن؟
طراح سوال در بند بازاریابی است و فقط بچه هایی که اتفاقی در مسیر یک کتابخانه ای یک استاد یا همکلاسی می افته که کاربلده،‌نجات پیدا می کنه.
الی
|
Iran
|
1395/04/18 - 10:16
1
11
این واقعیته که بازار کار همه رشته پایینه اما حداقل رشته های دیگه شان بالاتری تو جامعه دارن
آبروم تو فامیل رفت. حتی خانوادمم مسخرم میکنن. فقط کسایی که سهمیه و پارتی دارن بیان این رشته رو بخونن
به 99 درصد آدمایی که گفتم رشتم کتابداریه ـ گفتن مگه کتابداریم رشته است!
نیاین این رشته با آبرو و آینده تون بازی نکنین
ارزو
|
Russia
|
1395/03/26 - 17:34
1
4
با سلام
وقتی در دوسال گذشته فقط یک نفر برای هیت علمی دعوت شده چرا ظرفیت پذیرش دکتری دو برابر شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این هزینه هم برای وزارت علوم داره و هم اینکه دانشجو ۵ سال از عمرش رو باز هم هدر میده و بیکار اونم با مدرک دکتری
چرا متناسب با بازار کار دانشجو دکتری نمی گیرند؟؟؟؟
حسینی
|
Iran
|
1395/03/12 - 08:45
1
0
سلام
منم چند ساله از درس خوندنم گذشته
اما باید اینو قبلو کنیم تنها جایی که برای رشته ماکار هست کتابخونه هست و ازمون سال گذشته هم شهر ما استخدامی نداشت
هیچ جای دیگه از کتابداری ها نیرو نگرفتن
پس دوستان عزیز کنکور کارشناسی
اولا استخدامی های دولتی می بینید که خیلی تعدادشون کمه ،پس رشته هایی رو انتخاب کنید که در ازمونها هستن مثل حسابداری و مدیریت و ازین قبیل
دوما اگر ب صورت ازاد هم کار کنیم کتابداری جایگاهی ب هیچ عنوان ندارد
باز هم رشته های شناور دیگه ای مثل حسابداری در اولویت هستند
در هر صورت بازار کار همه رشته ها خیلی پایینه
طیه
|
iran
|
1395/02/05 - 01:13
3
7
سلام
من فوق لیسانس کتابداری هستم و 3 سال بیشتر درسم تموم شده ولی بیکارم . هر جا که می خوای کار کنی باید پارتی داشته باشی وگرنه مثل من باید بیکار باشی و دیپلمه ها و بی سوادا جای تو باشن
الهه خسروی
|
Iran
|
1394/11/07 - 14:41
3
4
سلام من لیسانس کتابداری دارم حتی 6ماه هم از فارغ تحصیلیم نگذشته بود که فورا استخدام کتابدار دانشگاه شهرم قبول شدم لطفا دید بدی نداشته باشید.
کتابداری بهترین رشته ایت بخدا
پاسخ ها
فرشته
| Iran |
1395/09/06 - 00:20
عجب شانس و اقبالی
خوش بحالتون ....
والا من ک سه چهارساله بیکارم
با اینکه یه عالمم سابقه کار دارم
رانگاناتان 2
|
Iran
|
1394/05/19 - 09:14
1
1
اونوقت بود که فهمیدم تقدیر آدما رو نمیشه عوض کرد هرچند در ابتدا فکر می کردم با تدبیر میشه تقدیر رو عوض کرد ولی در کل هرچی توی زندگیم پیش اومده همیشه به نفعم بودم چون هیچ وقت و هیچ وقت و هیچ وقت منفی فکر نکردم و همیشه به خدا توکل داشتم و امیدوار بودم. الان هم به خاطر همین توکل و اعتمادم به خدا از کارم و محل کارم خیلی راضیم خدا رو شکر.
ولی توصیم اینه که توی هر رشته ای که هستید سعی کنید همیشه بهترین باشید و طبق توصیه یکی از دوستان سعی کنید حرفه ها و مهارت های دیگه رو غیر از رشته تحصیلیتون یاد بگیرید که اگه نتونستید تو رشتتون کار پیدا کنید حداقل یه کار دیگه ای بتونید شروع کنید.
هرچه فکر کنید همان می شود...
پس سعی کنید آنطور که دوست دارید اتفاق بیفد فکر کنید...
این قانون جذب است قوی ترین قانون کائنات.
موفق باشید.
رانگاناتان
|
Iran
|
1394/05/19 - 09:13
1
1
باسلام خدمت همه دوستان
بنده فارغ التحصیل کتابداری هستم، وقتی وارد دانشگاه توی این رشته شدم خیلی ناراحت شدم چون رشته تجربی بودم و توانایی های خودم رو خیلی بیشتر از اینها حتی در حد پزشکی و دندانپزشکی می دیدم. ولی وقتی نتیجه کنکور اومد دیدم کتابداری قبول شدم اول خیلی ناراحت شدم و خیلی هم گریه کردم. ولی تصمیم گرفتم برم دانشگاه تا ببینم خدا برام چی خواسته که من نمی دونم. ترمهای اول و دوم کلا دنبال تغییر رشته بودم و هر رشته و دانشگاهی می خواستم برم یه مشکل کوچولو باعث می شد که تغییر رشته نتونم بدم. تا اینکه درسم تموم شد.
بعد رفتم خدمت ./بعد از خدمت 8 ماه بیکار بودم که یه آگهی استخدامی دولتی باعث شد که من کارمند دانشگاه توی شهر خودم بشم شهری که همه خانوادم و همسرم و دوستام توش هستن و اگه رشته دیگه ای خونده بودم هیچ کدوم از اینا نبودند.
پاسخ ها
کتابدار
| Iran |
1395/07/05 - 08:00
...شانس
اسماعیل
|
Iran
|
1394/04/28 - 09:28
1
6
من خیلی ناراحتم از انتخاب رشته کتابداری..من فارغ التحصیل رشته کتابداری دانشگاه پیام نور اصفهان هستم...وبه همه کسایی که میخاند رشته کتابداری انتخاب کنند بگم برای این رشته طرد شده ازسوی جامعه ایران هیچ بازار کاری نیست...من واقعا ناراحتم از این که عمرم بیخودی پای این رشته تباه کردم!!!
مجتبی غلامی
|
Iran
|
1394/01/28 - 18:08
2
4
میخواستم نظر دوستان رو درمورد رشته کتابداری و اطلاع رسانی بپرسم وآینده ی کار آن
مجتبی غلامی
|
Iran
|
1394/01/28 - 18:05
3
2
]چرا در ایران رشته کتابداری اهمیت ندارد؟
پاسخ ها
بهار
| Iran |
1395/07/05 - 07:59
داداش شما تازه می پرسی لیلی زنه یا مرد؟ ما هشت ساله داریم کار می کنیم جوابشو نگرفتیم.
معظمه
|
Iran
|
1393/11/27 - 17:34
1
4
این رشته رو فقط کتابخانه ها می خاد که اونا از بین همه رشته ها آزمون می گیرند پس یه رشته ای انتخاب کنید که همه جا کارایی داشته باشد
معظمه
|
Iran
|
1393/11/27 - 17:33
2
2
اگه پارتی دارین کتابداری بخونین من الان5سال بیکارم
پاسخ ها
مهدی رضایی
| Iran |
1395/07/05 - 12:35
الان دیگه پارتی هم به درد نمیخوره چون اصلا کار نیست
زهرا خ
|
Iran
|
1393/11/13 - 00:23
3
2
اخه چرا اینقد بدین یکم انرزی بدین
پاسخ ها
فاطمه خ
| Iran |
1395/07/01 - 21:06
من تازه نتیجه ی کنکورم اومد روزانه کتابداری قبول شدم نمیدونم برم یا ن؟توروخداکمکم کنین
یاس
|
Iran
|
1393/10/11 - 23:26
1
1
سلام خسته نباشی من دوست دارم برم رشته ی ارشدکتاب داری. ولی سردرگم نمیدونم چکارکنم خواهشا راهنمایم کنید.ممنون
آلا
|
Iran
|
1393/09/17 - 21:25
1
7
سلام
من دانشجوی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی هستم دارم روی بازار کار این رشته کار می کنم به همه ی اونایی که از این رشته بد گفتند بگم منم برخلاف میلم وارد این رشته شدم ولی بعدا به این رشته علاقه مند شدم و این هم مدیون اساتیدم هستم در ضمن اینده رشته ما خیلی روشته و واضحه چرا همه مه دنبال کار دولتی هستیم یک کتابدار با توجه به توانایی های و مهارتهاش می تونه خودش یه کار آفرین باشه درضمن علم اطلاعات و دانش شناسی تا چندسال دیگه از زیر مجموعه علوم انسانی خارج میشه به علوم پایه می پیونده لطفا ناکامی های خودتون را به دیگران القا نکنید همیشه باید همان جایی که هستید بهترین باشید بعد از دفاع از پایان نامه مقالاتم را در اختیارتان می گذارم تا ببیند که چطور شما می تواند ورای کار های دولتی وارد مشاغل اطلاعاتی این رشته شوید و خودتون کارآفرین باشید.
پاسخ ها
کتابدار
| Iran |
1395/07/05 - 07:58
دقیقا چند سال دیگه؟
باران
| iran |
1395/06/30 - 02:42
سلام دوستم می تونم آدرس ایمیلتون رو داشته باشم
معصومه
|
Iran
|
1393/09/15 - 15:21
1
3
سلام
تقریبا نظرهای همه دوستان عزیزو خوندم
منم یه کتابدارم که نزدیک 16 ساله که سابقه دارم ولی هیچ جایی ثبت نشده و هیچ مزایایی برام نداشته و همش افتخاری بوده فقط عشق و علاقه ای که به کارم داشتم منو نگه داشته البته مدرکم دیپلمه والان قصد دارم که برم و ادامه بدم چون به دلیل نداشتن مدرک به کارگیری نشدم .
فتاح
|
Iran
|
1393/09/03 - 12:41
3
3
سلام
من تازه وارد این رشته شده ام ترم یکم.همه ی گفته هارو خوندم واقعاسردرگمیم تشدید شد.دیگه موندم ادامه بدم یا دو پا قرض بگیرم و بزنم به چاک؟؟؟؟؟
نظر شما چیه؟؟
zahra22222
|
Iran
|
1393/07/12 - 19:19
3
5
رشته علم اطلاعات عاااااااااااااااالیه هرکی بره پشیمون نمیشه
پاسخ ها
منیژه
| Iran |
1394/01/04 - 07:54
بذار یکی دو سال بیکار خونه بشینی اونوقت نمیگی عالیه.
نااميد
|
Iran
|
1393/06/21 - 03:54
3
3
چقد آدمو نااميد ميكنيد آخه؟
بازار كار همه رشته ها خرابه نه فقط کتابداري‏!‏
واسه پيدا كردن كار البته تو ايران رشته هيچ مهم نيس؛پارتي و شانس مهمه‏!‏
پس نگران بازار كار همه رشته ها باشيم‏ ماهايي ک ن شانس داريم ن پارتي‏!‏
سیما
|
Iran
|
1393/06/20 - 00:56
2
3
بدک نیست امیدداشته باشید ولی خوشحالم که حداقل انتخاب رشته نکردم وگرنه اگه یه رشته بد قبول میشدم حالم بد میشد ولی امسال یه جوری بوده سه رقمی هاهم مردودشدن!
پاسخ ها
مهاجر
| United Kingdom |
1397/06/07 - 13:00
دوست عزیز من خودم کارشناسی رشته کتابداری هستم و در یک دانشگاه معتبر کار میکنم. خداروشکر خیلی زود جذب بازار کار شدم اون هم بدون پارتی و به لطف خدا حقوق و مزایای خوبی هم دارم.
منم همه این حقارتها و مسخره کردنها رو بخاطر رشته م تحمل کردم و میکنم و حتی هنوز هم بعد از 15 سال گاهی متلکی از خانواده و اطرافیان میشنوم که کتابداری دیگه چیه یا اینکه از صبح تا شب بیکاری و کتاب میخونی...
اما چیزی که میخام بگم اینه که بازار کار همه رشته ها خرابه و کلا کار نیست اما متاسفانه کسانی که کتابداری خوندن حتی اگه شاغل هم باشن بخاطر دید و فرهنگ جامعه ما همیشه احساس حقارت و بی ارزشی میکنن. چون همه خانواده و اطرافیان حتی همکاران تحصیلکرده فکر میکنن کلا کتاب و کتابخونه جای بی ارزشیه و کتابدار کسی هست که فقط کتابها رو تو قفسه می چینه و امانت میده و این متاسفانه از فرهنگ جهان سومی ما نشات میگیره که همیشه برای دکتر و مهندس (حتی اگه بیسواد باشن) ارزش قایلیم.
توصیه من به دوستانی که میخان وارد دانشگاه بشن و انتخاب رشته کنن اینه که حتما با توجه به علاقه رشته رو انتخاب کنن و از فلسفه اون رشته ای که میخان انتخاب کنن و بازار کارش مطلع باشن. و در نهایت اینکه کتابداران واقعا قشر شریف و زحمتکشی هستند که جایگاه رفیعی در رشد و توسعه علم دارند. با سپاس و آرزوی موفقیت برای همه
سحر
|
Iran
|
1393/06/19 - 12:36
3
3
سلام جون مادرتون تیر خلاص رو بزنید خوبه یا نه؟جمع بندی کنید بگید که ماهم از برزخ دربیاییم.من باید الان چیکار کنم شاهد کتابداری برم؟ آزادیاپیام نور حقوق و مدیریت برم؟ ای خدا..............:(
پاسخ ها
1232
| Iran |
1393/06/25 - 18:04
برو مدیریت من کارشناس ارشدم مث چطر پشیمونم.
کتایون
| Iran |
1393/06/19 - 16:51
سلام
اگر به حقوق یا روانشناسی علاقه داری و مطالعاتی در این زمینه داشتی آنها را انتخاب کن ولی اگر از هر سه رشته یعنی کتابداری، حقوق، و مدیریت شناخت خاصی نداری و علاقه مند به هیچ کدام نیستی کتابداری دانشگاه شاهد را پیشنهاد می کنم. داشگاه شاهد دانشگاه خوبی است و دکتر اسدی یکی از استادان خوب آنجاست. من کتابداری خواندم و پشیمان نیستم
نرگس
| Iran |
1393/06/19 - 16:38
برو مدیریت یا حقوق آزاد و پیام نور اشتباه مارو تکرار نکن
بهار
|
Iran
|
1393/06/18 - 01:34
2
5
بچه هابنظرتون علم اطلاعات دانش شناسی تبریزو برم یا دانشگاه ازاد روانشناسی ؟بازار کارش چیجوریاس؟تروخدا راهنماییم کنییییییییید دارم دیووووونه میشم از غصه!!!!
پاسخ ها
نرگس
| Iran |
1393/06/19 - 16:39
روانشناسی
چون بعدها میتونی خودت دفتر مشاوره بزنی اما ....
بهار
|
Iran
|
1393/06/18 - 01:26
3
1
بچه سلام امشب من جولب انتخاب رشتمو گرقتم در عین باباوری دیدم ک رشته علم اطلاعات و دانش شناسی قبول شدم از شدت ناراحتی دارم سکته میزنم!!!!!!تروخدا کمکم کنید بازار کار داره یا ن؟برم یا نرم؟ای خدااااااااااااا
سمیه
|
Iran
|
1393/05/23 - 16:58
0
1
من ترم دوم کتابداری هستم. اصلا این رشته رو دوست ندارم آیا دوباره کنکور بدم نمیدونم چکار کنم. راهنماییم کنید لطفا
پاسخ ها
سحر
| Iran |
1393/06/19 - 12:42
سلام دوستم.برا کارشناسی ارشد تغییر رشته بده.یکسال دیگه از عمرتتو بذاری که ایا بهتر میشه یا ن؟
mrm
|
Iran
|
1393/05/15 - 12:05
6
2
با سلام
حقیقتا من میخوام از رشته آمار به کتابداری تغییر رشته بدم، چون پس از دو ترم فهمیدم هیچ علاقه ای به این رشته ندارم:(
برم یا ن؟!
تورو خدا یکی درست و حسابی جواب ده
ممنون
پاسخ ها
فارغ التحصیل کتابدار
| Iran |
1393/05/19 - 16:20
به هیچ وجه این کار را انجام ندهید من فارغ التحصیل این رشته هستم در بدو ورود به این رشته همه اساتید از بازار کار این رشته می گفتند الان من شش ماه که درسمو تموم کردم ولی هیجا برای رشته ی ما کار نیست.
حسین5258
|
Iran
|
1393/05/01 - 04:41
1
3
سلام.واقعا ممنون از نظر همه دوستان گل....
خوب شد نجاتم دادین....
مرسی از راهنمایی هاتون،اگه شما نبودین من این رشته رو انتخاب میکردم و بیکاری میومد سراغم...
واقعا اجرتون با خدا...
مرسی
مرسی
مرسی
پاسخ ها
کتابدار شاغل
| Iran |
1395/07/05 - 07:54
آرسا جان تفکر مثبت زیادی هم خوب نیستا. من منتظرم ببینم شما بعد از فارغ التحصیلی چقدر میخوای عرضه به خرج بدی. تو خودت هم این رشته رو پایین می بینی. به جمله ت دقت کن: «مددکاذی از این رشته پایین تره» یعنی این رشته پایینه. خودت داری اینو میگی پس خودتو گول نزن طفلکم.
آرسا
| Iran |
1395/02/24 - 19:51
سلام...من سال دوم از رشته علم اطلاعات و دانش شناسی (کتابداری) هستم .....من تو این 4ترم دوستام جذب شدن و ربطی به بیخود بودن رشته نداره ... بنظرمن آدم هر رشته باشه عرضه داشته باشد وارد بازار کار میشه و میتونه جذب کنه... کتابداریم یکی از این رشته هاست که حتی مددکاری اجتماعی ازین رشته پایین تره تو بعدشو بیین که ادامه بدی و عزمتو جذب کنی موفق میشی
کلارا
|
Iran
|
1393/02/30 - 09:42
2
3
من دانشجوی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات هستم اول از همه مشکل از خود دانشجویان و اساتید این رشته است چرا آینه دیدتون رو عوض نمی کنید دیگه کتابدار محدود به کتابخانه ها نباید باشند باید با دنیای بیرون ارتباط برقرار کرد . نا امید نباشید . تو اگر به نشینی من اگر بنشیم چه کسی بر میخیزد . پس لطفا برخیزد . باتشکر کلارا اسمیت
رضا
|
Iran
|
1393/01/27 - 15:06
2
4
لطقابه جای اینکارا یه راه چاره ای بذارین توسایتتون اینجور هرکی بیاد ناامید میشه.
ثمین
|
Iran
|
1393/01/06 - 12:33
3
3
بدم میاد از این رشته. بیخود 4سال از عمرمو صرف تحصیل در این رشته کردم که اصلا براش بهایی نمیدن و هیج کاری براش نیست فقط برام از این رشته مسخرگی اطرافیانم مونده.هم وقتم رفت هم عمرم هیج آینده ای نداره.
شاینا
|
Iran
|
1392/12/14 - 10:12
3
6
رشته علم اطلاعات و دانش شناسی رشته مرتبط با دنیای امروزی ست
شاینا
|
Iran
|
1392/12/14 - 10:11
3
1
سلام
میخواستم بدونین رشته کتابداری اسمش عوض شده به علم اطلاعات و دانش شناسی
به مراتب سر فصل های رشته هم تغییر یافته
واحدها: برنامه نویسی و اینترنت داده کاوی زبان فرانسه وب پایگاه های اطلاعاتی و ...
و واقعا اون چیزی که از اسمش بر میاد نیس و بهتر و ارزشمند تر از این تصورات است
بازار کارش هم بستگی به قابلیت های خود فرد دارد که تک بعدی فکر نکند و مهارت های خودش را گسترش دهد
آرام
|
Iran
|
1392/12/07 - 20:40
4
3
من میخوام این رشته رو بخونم .....یعنی واقعا خوب نیست ....من یه کنکوریم
پاسخ ها
سعید محمدی
| Iran |
1392/12/09 - 01:58
برادرانه توصیه می کنم دنبال رشته هایی باشید که تو هر آزمون استخدامی از اون رشته میخوان مثل مدیریت،کامپیوتر،حسابداری
بهبود
|
iran
|
1392/12/03 - 13:33
3
8
کتابداران حافظه ی بشریتند.
پاسخ ها
سارا جوادی
| Estonia |
1394/11/12 - 05:03
سلام واقعا جمله زیبایی بود من 5 سال فارغ از درسم اما کو کار اونقدر این رشته برای دیگران مسخره بود و مسخره کردن که خیلی بدم میومد بگم کتابدارم اما دوستان عزیز الان همون مهندسان و پزشکان هم بیکارند و اینکه هرچه سن بالا میره اتفاقا به رشته ای که خوندید افتخار می کنید ..ما حافظ چیزهایی هستیم که دیگران به الزام ازون استفاده می کنند ..کتاب ...من افتخار می کنم که یک کتابدارم حتی در این لحظه که بیکار هستم با همه نفرتی که از کتابداری داشتم اما الان دوسش دارم و افسوس می خورم که چرا از درسهام سرسری گذشتم ...ممنون
سامان
|
Iran
|
1392/11/09 - 22:24
4
2
من رشتم ریاضیه.اصلا این رشته را دوست ندارم ونمیخوام کنکور ریاضی بدم.میخوام برم علمی کاربردی رشته کتابداری ولی ناامیدم کردید.چیکار کنم پس؟برسین به دادم
احمد
|
Iran
|
1392/09/03 - 12:37
1
9
هرجاجلوی ضررو بگیری سودکردی.انتخاب رشته ی دیگرمصلحت اس.
داریوش صفرپور
|
Iran
|
1392/07/10 - 17:15
0
7
گذشته از تمام موارد ذکر شده کتابداران شاغل خصوصادر نهاد کتابخانه های عمومی مظلوم واقع شده اند و از کمترین حقوق و مزایا در بین کارمندان بر خوردار هستند؟
علم اطلاعات
|
Iran
|
1392/07/03 - 16:03
6
3
سلام؛من دانشجوی ترم 5 رشته کتابداری هستم اولین بار کهوارد دانشگاه شدم هیچ علاقه ای به این رشته نداشتم ولی الن که نسبت به رشتم شناخت پیدا کردم خیلی راضی هستم و رشتمو دوست دارم چون یهمیان رشته اس ما تقریبا تو این رشته همه ی درسها را می خونیم،انقدر هم نا امید نباشید،
مرتضی
|
Iran
|
1392/06/29 - 19:03
6
9
به ... خوردن افتادم....این چه چرتی بود قبول شدم.
سحر
|
Iran
|
1392/06/25 - 09:33
1
7
من تازه قبول شدم چیکار کنم برم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
پری
| Iran |
1392/09/08 - 12:59
به نظر منم نرو
مرتضی
| Iran |
1392/06/29 - 19:05
نرو نرووووووووووووو
باران
|
Iran
|
1392/06/24 - 14:52
1
7
اینم یه نمونه از افرادی که رشته رو نمی شناسند و در موردش قضاوت میکنن!!!
"مزخرف ترین رشته"
به خاطر همین چیزاس کار برا رشتمون پیدا نمیشه کی مسئولین میخوان از خواب ناز پاشن خدا می دونه
نازنین
|
Iran
|
1392/06/21 - 21:25
1
9
سلام.من تازه تو این رشته تو دانشگاه الزهرا قبول شدم.هیچ اطلاعی هم از این رشته نداشتم.بطور اتفاقی انتخابش کردم و فکرم نمیکردم که قبوت شم.وقتی درموردش تحقیق کردم ترسیدم.نمیدونم میتونم در خودم علاقه ایجاد کنم و تو این رشته موفق باشم یا نه.احساس ناامیدی میکنم.خواهشا کمکم کنید
نجمه
|
Iran
|
1392/06/21 - 14:27
0
12
من هنوز وارد این رشته نشدم اما تعریفای دیگران میکنن حاضرم دوسال درس بخونم دوبار کنکور بدم برم رشته دیگه خیلی ناامیدم اونم چی ازگرگان برم سمنان واس رشته ای که بی کار باشیم کتاب داری انقد ذشته بدی که هیچ بازار کاری نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
برام دعا کنید
پاسخ ها
نظر شخصی
| Iran |
1392/06/24 - 15:02
من جای شما بودم ، دوباره کنکور میدادم
یاسین محمدی
|
Iran
|
1392/05/29 - 10:46
5
6
مزخرف ترین رشته
محراب
|
Iran
|
1392/04/25 - 12:36
4
7
منم رشته كتابداري ميخونم سال اخرم ولي در حوزه كاري ديگه اي مشغول به كار هستم الان اگر دكتراي كامپيوترم داشته باشي وقتي دنبال كار نباشي فايده ايي نداره تلاش چيز خوبه اي چرا منفي فكر كنيد توكل كنيد و دنبال كار باشيد واجب نيست تو حوزه رشته خودتون كار كنيد
پاسخ ها
منیژه
| Iran |
1394/01/04 - 08:04
دوست من ما هم که این حرفا رو می زنیم ننشستیم خونه منتظر معجزه باشیم .تنها نهاد ی که کتابدار جذب میکنه نهاد کتابخانه هاست.که آخرین آزمونش سال91 بوده.والا منه یکی جایی نیست نرفته باشم بقیه رو نمی دونم
لیلی
|
Iran
|
1392/04/17 - 13:40
5
6
از سال 86 فارغالتحصیل شده ام به دوستان جوان خانم که در شرف انتخاب رشته هستند به عنوان مشاور می گویم این رشته را انتخاب نکنید. و همین طور دانشجویان محترم اگر امکان دارد به یک رشته دیگر که در جامعه حتی بدون استخدامی بتوانید در زمینه رشته خودتان کار کنید تغییر رشته دهید.
پاسخ ها
سورنا
| Iran |
1392/05/17 - 11:12
کتابداری رشته بسیار خوب وبی درد سریه متاسفانه بیکاری معضل همه ی رشته هاست نه تنها کتابداری نهاد کتابخانه ها هر سال داره آزمون استخدامی برگزار میکنه اگه نا امید نباشید ویه کم هم تلاش کنید حتما جذب می شید من کارشناس ارشد کتابداری هستم نه پارتی داشتم نه هیچ آشنایی یک روز هم بیکار نبودم بلا فاصله بعد از گرفتن مدرک ارشدم جذب نهاد کتابخانه ها شدم به خدا توکل کنید
کیایی
|
Iran
|
1392/04/15 - 10:22
3
3
سلام
منم لیسانس کتابداری دارم و توی آزمون نهاد شرکت کردم وقبول نشدم البته توی مصاحبش و اینکه مجرد بودم
دیگه دلم نمیخواد وهیچ علاقه ای به ادامه تحصیل ندارم
شهره
|
Iran
|
1392/04/13 - 15:24
0
8
سلام منم رشته ام کتابداریه .درد مهمی که ما داریم علاوه بربیکاری دید جامعه به این رشته است من بارها از طرف دیگران به خاطر رشته تحصیلی ام مورد تمسخر قرار گرفته ام در صورتی که ماهم به اندازه سایر دانشجوها درس خوانده ایم رشته های دیگه اگه کارورزی دارن حقوق ساعتی نیز بابت گذراندن کارورزی شون دریافت می کنند اما کتابدارا از این جهت نیز مظلوم واقع شده اند هرجا هم که می ریم برای استخدام حتی منشی شدن اولویت استخدام و میذارن برای رشته های دیگه چی بگم والا دیگه
پاسخ ها
بهبود
| iran |
1392/12/03 - 13:31
با سلام .من هم دانشجوی ترم چهار رشته علم اطلاعات و دانش شناسی هستم.در مورد تمسخر قرار گرفتن این رشته توسط دیگران باید بگم ما در جامعه ای زندگی می کنیم که متاسفانه سرانه مطالعه در آن دو دقیقه است و از این جامعه انتظاری بیش از این نمیره.
پری
| Iran |
1392/09/08 - 13:04
منم دقیقا همین مشکل رو دارم مورد تمسخر قرار گرفتن چند بارم خواستم تغییر رشته بدم که متاسفانه قبول نشدم.
من بیکار
|
Iran
|
1392/04/11 - 23:43
1
6
ای بابا کی به این حرفا گوش میده
ماهم دلمون به این سایتا و نظرا خوشه
بیکار
|
Iran
|
1392/04/10 - 09:39
1
7
هرکی میخواد 4 سال زندگیشو تباه کنه بره کتابداری چون متاسفانه برای خانم ها اصلا تو این رشته کار نیست و اصلا شایسته سالاری جایی نداره تو بازار کارش ,امیدوارم دولت جدید برای ماها هم یک تدبیری بیندیشه.
کتابدار
|
Iran
|
1392/04/09 - 14:29
1
4
با سلام
بنده با حدود 4 سال سابقه کاری در کارهای پروژه ای فهرستنویسی و کتابداری و گذشت 4 سال از فارغ التحصیلی هنوز بیکارم چون همان آشنای معروف (یعنی پارتی) را ندارم والا هم در مورد رشته خودم تخصص دارم هم مدرک ICDL اما کو کار؟؟؟؟؟؟؟
یک کتابدار
|
Iran
|
1392/04/08 - 16:20
2
7
متاسفانه در ایران تنها و تنها چیزی که ارزش نداره فرهنگ هستش به نظر من باید یه کتابدار بتونه تو آموزش و پرورش - ارشاد- نهاد کتابخانه های عمومی و خیلی جاهای دیگر استخدام بشه, اما این روز طوری شده که حتی نهاد کتابخانه های عمومی هم می گه که کتابداری خیلی بیارزش هستش - این واعظی عزیز کتابداران(دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور) خودش تو یه مراسمی اعلام کرده اند که کتابداران یه مشت انسانهای بی هوشی هستند که نباید از آنها در کتابخانه استفاده ای کرد و بهتر است به جای ایشان ازمهندسی اطلاعات استخدام بزنیم, بیچاره ما کتابدرها, ببین به چه روزی افتادیم....دیگه گریم گرفت خداحافظ
پاسخ ها
منیژه
| Iran |
1394/01/04 - 08:11
در جواب این خانم که می گه پیاده شو با هم بریم.خانم محترم حالا یه تقی به توقی خورده شما رو نهاد جدب کرده.همه که دروغ نمیگن.این دوستان هم همچین بی حرکت ننشستن.خود من سال 91 ناجوانمردانه از مرحله مصاحبه افتادم. اما حالا که کاشف به عمل اومده و کارنامه من اومده من در استان مان کرمان رتبه م زیر 10 بوده.و تازه به خاطر تقلب در ازمون ممکنه امسال جذب شم.
ناشناس
| Iran |
1392/04/11 - 10:34
پیاده شو با هم بریم.چرا اینقدر فاز منفی می دید؟منم فارغ التحصیل کتابداری دانشگاه تهرانم و به محض اتمام تحصیلات در آزمون استخدامی نهاد کتابخانه ها شرکت کردم و قبول شدم.انصاف داشته باشید من هم خانوم هستم و هم کارشناس کتابداری در ضمن سهمیه هم نداشتم و در آزمون نهاد اولویت با کتابداری هاست.حتی دوستان من هم قبول شدند.به بقیه هم خبر دادم که شرکت کنید اما شرکت نکردند.کار که نمیاد سراغ ما.از تو حرکت از خدا برکت.تلاش کنید و به خدا توکل کنید
مینا
|
Iran
|
1392/04/05 - 20:08
3
12
هیچ چیز بدتر از این نیست دیپلم ریاضی باشی به خاطر شلوغی جمعیت مجبوری کتابداری قبول شی بعد سی سالت بشه و تو این رشته درس بخونی ولی یک استخدام هم نباشد من خودم دید حتی استانداری ها هم پارتی بازی استخدام می کردند بدون هیچ نظارتی شهرداری که اصلا استخدامی نداشت آموزش وپرورش که بدتر از همه بدتر دنگ و فنگ های که راه می انداختند مدرک زبان مدرک آی سی دی ال مدرک فلان بیسار حداقل یک نامه درست کنیم همه باهم اعتراض خود را علنی کنیم
زهره
|
Iran
|
1392/04/05 - 20:01
2
15
بارها و بارها به ریاست جمهوری محترم و منتخب مردم دکتر محمود احمدی نژاد پیام دادم گفتم خیلی کتابخانه ها نیرو هایشان را قوم و خویشی می گیرند بخصوص کتابخانه های استان فارس اما هیچ اتفاقی نیفتاد حتی نهاد کتابخانه عمومی کشور گفت رشته های مهندسی آی تی و مهندسی کامپیوتر روانشناسی و حتی معارف را استخدامی زد آنهم در حد دو نفر ولی یک اسم رشته کتابداری بخصوص برای زن نبود.آموزش و پرورش شهرداری همین طور اوقاف همین طور ارشاد همین طور هر جا رفتم در خواست ازم گرفتند گفتندفعلا خبری از استخدام نیست باید از بالا اعلام شود نهاد رهبری هم رفتم نفهمیدم بالا آخر چه کسی بود والان بیکار هستم و متاسفانه تصمیم گرفتم شغل شریف خیاطی را شروع کنم انگار از کتابداری بهتر است.
پاسخ ها
سحر
| Iran |
1393/06/19 - 12:40
سلام دوست عزیز. ناامید نشو همه امون مثل همیم:(
نصیری
|
Iran
|
1392/04/03 - 17:51
0
18
امیدوارم به نظرات این دانش آموختگان جوان بها داده شود
پاسخ ها
سحر
| Iran |
1393/06/19 - 12:39
الهی آمین
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: