کد خبر: 39278
تاریخ انتشار: سه شنبه, 20 فروردين 1398 - 14:21

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

گفتگو

خانه و زندگی کتابدار پلدختری را سیل برد +عکس

منبع : لیزنا
سمیه میررضایی، کتابدار کتابخانه عمومی علامه جزایری شهرستان پلدختر استان لرستان، کل وسایل زندگی خود را از دست داده است و در حال حاضر مانند بقیه اهالی روستای خود در وضعیت اسفناکی به سر می برد.
خانه و زندگی کتابدار پلدختری را سیل برد +عکس

سمیه میررضایی، کتابدار «کتابخانه عمومی علامه جزایری» شهر پلدختر استان لرستان ساکن روستای چم مهر است. او یکسال و نیم است که به عنوان کتابدار این کتابخانه خدمت می کند. در حادثه سیل گرفتگی روزهای اخیر شهرستان پلدختر، روستای چم مهر تقریبا از بین رفته است. تمامی خانه های این روستا یا ویران شده اند و یا دیگر قابل سکونت نیستند. منزل میررضایی نیز غیر قابل سکونت است.

او در گفت و گویی با خبرنگار لیزنا در مورد زندگی سخت مردم روستای چم مهر در این روزها توضیح داد: روز 12 فروردین سیل به روستای چم مهر رسید و این روستا به طور کامل تخریب شد. در حال حاضر مردم سعی می کنند وسایل خود را از میان خانه های ویران شده خود بیرون بیاورند و بشورند تا بعد ببینند دولت چه کاری برای مردم انجام خواهد داد و تکلیفشان چیست. به ما گفته اند که باید کلا نقل مکان کنید و جای دیگری برای خود خانه بسازید؛ اما با این اوضاع و با این گرانی ها ما چطور می توانیم خانه جدیدی برای خود بسازیم؟ با این گرانی زمین و مصالح و با این وضعیت اسفناک روحی مردم چطور چنین چیزی ممکن خواهد شد؟

میررضایی افزود: روستای ما 1هزار و 263 نفر جمعیت دارد. چون سیل در ساعات روز آمد همه توانستند فرار کنند و کسی کشته نشد. ساعت 8 و نیم صبح سیل به خانه ما رسید و من فقط یک کوله پشتی برداشتم و فرار کردم.

او ادامه داد: وضعیت مردم ما از وضعیت قرمز هم گذشته است! ما زیر چادرها در حالی که برق، گاز، تلفن، لباس، آب و نان نداریم به سر می بریم. خانه برخی ها به طور کامل ریشه کن شده و حتی لباسی برای پوشیدن ندارند. به سر بردن در چادر زیر گرمای سوزان پلدختر که کمتر از گرمای اهواز نیست، بسیار سخت است. نیروهای کمکی موجود نیز کافی نیست. ساختمان بهداشت روستا هم کاملا زیر آب رفت. یکی از مدرسه ها کلا از بین رفته و مدرسه دیگر نیز قابل استفاده نیست. شنیده ایم که قرار است برای دانش آموزان کانکس و چادر برپا شود اما دانش آموزان نه کتاب و دفتر دارند و نه حتی لباس.

وی در مورد وضعیت زندگی خود گفت: خدا را شکر که خانه ما مانند برخی دیگر از ساکنان روستا به طور کامل از بین نرفته است؛ هرچند در حال حاضر قابل سکونت نیست. ما فرش ها و بقیه وسایل را از زیر گل و لای بیرون می کشیم و می شوریم. همه وسایل ما بوی لجن می دهند و آلوده هستند. لباس هایمان را از زیر لجن ها بیرون می کشیم اما می بینیم که دیگر قابل پوشش نیستند.

او ادامه داد: به داد مردم  روستای ما برسید! پل روستای ما را هم آب برده است و دیگر راه ارتباطی نداریم و عبور و مرور ما فقط با یک قایق انجام می گیرد که آن هم فقط تا 5 عصر کار می کند. راه کوهستانی روستا هم غیر قابل تردد و بسیار خطرناک است.  

به گفته او چنین سیلی در این منطقه بی سابقه بوده و هیچ کس چنین حادثه ای را به یاد ندارد. این سیل علاوه بر خسارت های مالی، روحیه مردم را نیز نابود کرده است. بیشتر ساکنین روستا هم کشاورزانی بودند که پس از سال ها کار و تلاش کل سرمایشان خانه ای بود که آب برد.

به گفته کتابدار کتابخانه عمومی علامه جزایری، این کتابخانه خوشبختانه در سیل اخیر شهرستان پلدختر آسیب جدی ندیده است. اما به دلیل نبود پل ارتباطی او نتوانسته به کتابخانه محل کارش برود. روستای چم مهر نیز کتابخانه نداشته است.

لیزنا امیدوار است همانگونه که نهاد کتابخانه های عمومی کشور در طی سال های گذشته بخصوص پس از حضور علیرضا مختار پور به عنوان دبیر کل این نهاد، همواره حامی و پشتیبان کتابداران بوده است، اکنون نیز از کتابداران آسیب دیده از سیل حمایت کند.

 

خانه سمیه میر رضایی

 

حیاط خانه میررضایی

 

خانه ها و کوچه های روستای چم مهر

 

 

مدرسه روستای چم مهر

 

نیروهای امدادی در منطقه

مهدی غضنفری
|
United States
|
1398/01/24 - 12:11
0
1
لیزنای عزیز! خواهشمندم یک شماره حساب از این همکار گرامی اعلام کنید تا به ایشان کمک کنیم. بسیاری از همکاران ما هم اکنون در سراسر کشور، گرفتار سیل هستند و نیازمند یاری من و شما. شایسته است لیزنا در این خصوص پیش قدم باشد. اولویت همه ی ما در حال حاضر باید کمک به همکاران سیل زده باشد. با سپاس
کتابدار
|
Iran
|
1398/01/22 - 08:09
0
3
لطفا شماره حساب اعلام کنید.....
کتابدار
|
Iran
|
1398/01/21 - 15:08
0
4
قطعا همه همکاران وهمچنین آقای مختارپور به کمک این همکار گرامی خواهند شتافت
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: