کد خبر: 38210
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 19 دی 1397 - 09:58
ایمیل
چاپ

داخلی

»

ROOT

»

مجموعه اصلی

در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری هفته كتاب مطرح شد:

هفته كتاب فرصت مغتنمی برای توجه دادن عموم مردم به سمت كتاب است

منبع : روابط عمومی موسسه خانه كتاب
محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران گفت: هفته کتاب فرصت مغتنمی برای توجه دادن عموم مردم به سمت کتاب و کتابخوانی است که امیدواریم با فعالیت های انجام شده در این هفته، حال و هوای خوبی را برای کتاب شاهد باشیم.
هفته كتاب فرصت مغتنمی برای توجه دادن عموم مردم به سمت كتاب است

به گزارش لیزنا، آخرین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و  ششمین  دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه (۱۸ دی ماه) به منظور ارزیابی عملكرد برنامه های بیست و ششمین دوره هفته كتاب و همچنین نگاهی به دوره  بعدی هفته كتاب برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محسن جوادی فعالیت ها و برنامه های بیست و ششمین دوره هفته كتاب را گسترده و خوب توصیف كرد و گفت: بازخوردهای خوبی از برگزاری این دوره از هفته كتاب دریافت كردیم كه مدیون همكاری بخش های اجرایی، شورای سیاست گذاری و دستگاه های مختلف است. این بازخوردها به معنای عدم بازنگری برنامه های آینده نیست و باعث نمی شود نقد های مكتوب را نشنویم و برای آنها فكری نكنیم. حوزه فرهنگ نیاز به پویایی دارد در این دوره موسسه خانه كتاب با هم افزایی دستگاه های مختلف  برنامه های هفته كتاب را پی ریزی كرد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هفته كتاب فرصت مغتنمی برای توجه دادن عموم مردم به سمت كتاب و كتابخوانی است كه امیدواریم با فعالیت هایی كه در این هفته انجام شده در حال و هوای كتاب تحول ایجاد كرده باشد؛ هرچند باید افق های بالاتری را در نظر بگیریم تا این تحولات منشا اتفاقات بزرگتری در آینده باشد.

حسینی پور نیز در این نشست، گفت: نگاه ما در این دوره از هفته كتاب، ایجاد هم افزایی بین دستگاه های فرهنگی بود تا بتوانیم بخش های دولتی، تشكل ها، انجمن ها، نهاد و موسسات مختلف را با موضوع كتاب درگیر كنیم. به دنبال این امر، بیش از ۶۰ نهاد و سازمان در ستاد اجرایی هفته كتاب مشاركت داشتند. عدالت توزیعی و توجه به شعار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای «ایران، تهران نیست» یكی دیگر از اهداف ما در این دوره بود كه به دنبال آن، نگاه ویژه ای به استان ها به ویژه استان های دارای تنوع مذاهب و اقوام داشتیم و برنامه «اعزام ۴۰نویسنده به ۴۰ شهر» با همكاری انجمن نویسندگان كودك و نوجوان برای تحقق این هدف اجرایی شد.

مدیرعامل موسسه خانه كتاب، ادامه داد: استفاده از ظرفیت های مردمی و دوری از دولتی شدن هفته كتاب را در دستور كار قرار دادیم. بنابراین از مشاركت انجمن ها، تشكل ها و نهادهای مختلف حوزه كتاب در برگزاری هفته كتاب استقبال كردیم تا آنها برنامه ها را اجرا و ما پشتیبانی كنیم.

حسینی پور عنوان كرد: در بیست و ششمین دوه هفته كتاب سعی كردیم از تجربه های دوره های گذشته استفاده كنیم اما بسیاری از این تجربه ها مستندسازی نشده بود. بنابراین بیست و پنج دوره پیشین هفته كتاب در قالب كتاب «برگ نامه»مستند سازی شد و فایل الكترونیك آن بر روی سایت خانه كتاب قرار گرفت چرا كه در نسخه محدود چاپ شد. افزون بر این تلاش كردیم از تجربه های دبیران پیشین هفته كتاب استفاده كنیم. همچنین، با راه اندازی سایت هفته كتاب، از ظرفیت فضای الكترونیك استفاده كردیم و گزارش ها و فعالیت هایی كه نهادهای مختلف انجام دادند در سایت هفته كتاب بارگذاری شد. برای استان ها هم این امكان فراهم شد تا برنامه ها و فعالیت های خود را در این سایت قرار دهند. برای تحقق شفاف سازی مالی، هزینه های مالی برگزاری جشنواره ها، مسابقه ها و طرح های فصلی یارانه خرید كتاب در هفته كتاب اعلام شده است.

مدیرعامل خانه كتاب در پایان گفت: بخش عمده ای از تلاش برای تحقق شعار حال خوش خواندن را نتیجه تلاش های صدا و سیما، رسانه های مكتوب و خبرگزاری ها  می دانیم. در این دوره، صدا و سیما بدون مزد و منت برنامه های متنوعی برای هفته كتاب برگزار كرد. همچنین، رادیو فرهنگ در ایام برگزاری هفته كتاب در موسسه خانه كتاب مستقر شد و صدا و سیمای استانی نیز مشاركت خوبی در برگزاری هفته كتاب داشت.

رضوانی در این نشست با بیان اینكه در بیست و ششمین دوره هفته كتاب شاهد رشد و پیشرفت كمی و كیفی و همگرایی دستگاه های مختلف در اجرای برنامه ها بودیم، گفت: در این دوره از هفته كتاب با بهره گیری از تجربه های پیشكسوتان این حوزه، همگرایی و همراهی دستگاه های اجرایی به ویژه نهادها و سازمان های فعال در حوزه كتاب شاهد برگزاری باشكوه هفته كتاب بودیم. برای تدوین سیاست های این رویدادفرهنگی باید ریل گذاری كنیم و به ارزیابی فعالیت ها و برنامه ها بپردازیم تا هفته كتاب سال های آتی را با برنامه ریزی بهتر برگزار كنیم.

غلامرضا امیرخانی معاون سازمان اسناد و كتابخانه ملی با بیان اینكه در هفته كتاب امسال از ریخت و پاش های غیرضروری جلوگیری شد، گفت: تنوع برنامه ها از دیگر ویژگی این دوره از هفته كتاب بود. متاسفانه در تعداد زیادی از خانه ها كتابی به جز كتاب های درسی در قفسه كتابخانه های نمی بینیم در صورتی كه توجه به كتاب و كتابخوانی باید از سنین كودكی در كودكان تقویت شود تا آنها در آینده كتابخوان شوند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی كتاب و كتابخوانی باید برای این موضوع راهكار مناسبی پیدا كند.

نگاه مثبت و  امیدوار كننده ای نسبت به هفته كتاب وجود دارد

 حجت الاسلام والمسلمین سید علی عماد، رییس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینكه نگاه مثبت و  امیدوار كننده ای نسبت به هفته كتاب وجود دارد، گفت: همانند طرح آمایش سرزمینی، فهرستی از ظرفیت ها و وضعیت نهادها، سازمان و دستگاه های علمی و آموزشی كشور در زمینه هفته كتاب تهیه شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه كتاب، كتابخانه ملی، نهادكتابخانه عمومی كشور و سایر نهادها برای انجام برنامه های زیرساختی از آنها استفاده و سهم هر نهاد و دستگاه را مشخص كنند. ارتباط نویسندگان و مخاطبان باید در سطوح مختلف علمی گسترش پیدا كند و نویسندگان و اهالی قلم استانی نیز باید در مركز توجه قرار بگیرند.

عماد بیان كرد: ظرفیت خوبی در حوزه علمیه كشور وجود دارد كه می توان از آن برای هفته كتاب استفاده كرد. در حوزه علمیه ۳۰۰گروه جهادی تبلیغی داریم كه به صورت خودجوش فعالیت می كنند و هر كدام به مناطق مختلف كشور سفر می كنند و تامین هزینه این برنامه ها نیز با خودشان یا همیاری خیران است.

شعار هفته كتاب درونی شد

در ادامه، فریدون عموزاده خلیلی با بیان اینكه اتفاقات و برنامه های هفته كتاب متناسب و منطبق با شعار«حال خوش خواندن» بود، گفت: شعار هفته كتاب درونی شد و در لایه های اجتماعی برنامه های هفته كتاب خود را نشان داد. برنامه اعزام «۴۰ نویسنده به ۴۰ شهر» با هماهنگی آموزش و پرورش در مدارس چهل شهر اجرا شد تا حال خوش خواندن را برای دانش آموزان نقل كنند.

 عموزاده خلیلی بیان كرد: متاسفانه در كشور ما  بین نویسنده و مخاطب دیوار وجود دارد اما در بیست و ششمین هفته كتاب، نویسنده ها و مخاطبان با هم دیدار كردند. این دیدار هم به نفع نویسنده است و هم به نفع مخاطب. اعزام نویسنده به شهرهایی كه تنوع مذهبی در آنجا وجود دارد نیز از دیگر اتفاقات این دوره از هفته كتاب بود. به عبارتی، حس خوب خواندن در نویسنده ها نیز ایجاد شد.

حسین ازهری، مدیرعامل موسسه منادی تربیت با بیان اینكه جای خالی توجه به نویسندگان نوقلم در هفته كتاب احساس می شود، گفت:  هر سال بیش از دو هزار دانش آموز نوقلم به جامعه اضافه می شوند كه پیشنهاد می كنم موسسه خانه كتاب برای آنها برنامه ریزی مناسبی داشته باشد. ما دانش آموزانی داشتیم كه كتاب نوشتند و آن را چاپ و توزیع كردند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از این دانش آموزان نوقلم می تواند پایگاهی راه اندازی كند.

دبیرخانه هفته كتاب باید در طول سال فعال باشد

محسن رضایی، دبیر پیشین هفته كتاب نیز در این نشست گفت: با توجه به فراز و نشیب هایی كه هفته كتاب در چند سال اخیر شاهد آن بود، در این دوره موسسه خانه كتاب سراسر انگیزه بود. من همیشه معتقدم در ایران نباید نگران بودجه و هزینه های مالی بود چرا كه هرجا انگیزه كار، طرح و برنامه وجود داشته باشد هزینه های مالی تامین می شود و نباید منتظر بودجه آن شد.

رضایی ادامه داد: در دوره های گذشته شاید برنامه های زیادی در هفته كتاب برگزار شده باشد اما در این دوره با داشتن شورای سیاست گذاری، ستاد اجرایی، شورای مشورتی و كمیته های فرعی، برنامه ها به صورت هدفمند پیش رفت. همزمانی هفته كتاب با هفته وحدت باعث شد دفتر مجامع، تشكلها و فعالیتهای فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه هایی برگزار و در شهرهایی كه هموطنان اهل تسنن حضور داشتند برنامه هایی را اجرا كردند.

وی پیشنهاد كرد: دبیرخانه هفته كتاب باید در طول سال فعال باشد به این معنا كه سیاست های فرهنگی در حوزه كتاب را با دستگاه های مختلف هماهنگ كند. همچنین باید برنامه هایی در مدارس برگزار كنیم تا به صورت زیربنایی، سن كتابخوانی را از كودكی در جامعه نهادینه كنیم.

عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با بیان اینكه در بیست و پنجمین دوره جایزه كتاب سال دانشجویی از رضا داوری اردكانی استاد فلسفه تقدیر شد، گفت: در این دوره جایزه كتاب سال دانشجویی، ۶۳۹ اثر در شش گروه به دبیرخانه ارسال شد. آثار ارسالی از كیفیت قابل قبولی برخوردار بودند اما معمولا دانشجویان علاقمنداند پایان نامه های خود را به كتاب تبدیل كنند و آثار نشان می دهد دانشجویان از تالیف به سمت ترجمه می روند

در پایان این جلسه، از اعضای شورای سیاست گذاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران با اهدای لوح، تقدیر شد.

در این جلسه، محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داریوش رضوانی؛ مشاور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای سیاست‌گذاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، نیكنام حسینی پور؛ مدیرعامل موسسه خانه كتاب و دبیر بیست و ششمین دوره هفته كتاب، مهدی فیروزان؛ مدیر عامل موسسه شهر كتاب، حجت الاسلام والمسلمین سید علی عماد، رییس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی ، عیسی علیزاده؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، غلامرضا امیرخانی؛ معاون كتابخانه ملی، علی غیاثی ندوشن، مدیركل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، مدیركل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش، فریدون عموزاده خلیلی، رئیس انجمن نویسندگان كودك و نوجوان ، حسین ازهری، مدیرعامل موسسه منادی تربیت ،محسن رضایی، دبیر پیشین هفته كتاب، محمدمهدی فخری‌زاده نماینده اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، سیدهادی شریف زاده، نماینده صدا و سیما و محمدرضا مشایخ، نماینده كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران حضور داشتند.

 

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: