آغاز همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری رایسست، ISC و دانشگاه سمنان

 به گزارش لیزنا، تفاهم نامه همکاری های علمی، پژوهشی و فناوری بین رایسست و ISC از یک طرف و دانشگاه سمنان در نشست مشترک مسئولین دانشگاه سمنان و  مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در روز چهارشنبه مورخ 27 شهریور 1398در شیراز به امضاء رسید. در این نشست روسای دو سازمان دکتر محمدجواد دهقانی رییس رایسست و سرپرستISC  و دکتر مسعود نصیری رییس دانشگاه سمنان و همچنین اعضای هیئت رئیسه و برخی مدیران دو مجموعه از جمله دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصورحقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری رایسست و ISC، دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC، دکتر فرزین یغمایی معاونت اداری، مالی و پشتیبانی دانشگاه سمنان، دکتر سیف الله سعدالدین معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان، دکتر بهروزگل محمدی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه سمنان، دکتر فرشاد ورامینیان معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، آقای حجت الاسلام ذوالفقاری لقب رئیس دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه سمنان، دکتر علی حقیقی ریاست پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، دکتر رحمان معرفت مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه سمنان حضور داشتند.

در آغاز این نشست که در راستای سیاست‌های کلان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و با هدف برقراری و نیز گسترش تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری ترتیب داده شد ابتدا دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ضمن بیان خیر مقدم به حاضران در جلسه، از حضور دکتر مسعود نصیری رییس دانشگاه سمنان و هیئت همراه در مرکز منطقه ای و ISC تشکر نمودند. در ادامه خدمات، زیرساختها، فعالیتها، و دستاوردهای مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در عرصه های ملی و بین المللی توسط ایشان مورد معرفی قرار گرفتند.

دکتر دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریتهای کلان دوسازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تاکید نموده و آن یکی از اهداف مهم این سازمان دانست. ایشان از طرف مرکز منطقه ای و ISC، در خصوص همکاری با دانشگاه سمنان در حوزه های مختلف از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی علم سنجی برای واحدهای آن دانشگاه، همکاری در جهت معرفی و ورود دانشگاه در نظام های رتبه بندی بین المللی، نمایه سازی مجلات منتشره توسط واحدهای دانشگاه سمنان در فهرست نشریات ISC اعلام آمادگی نمودند. دهقانی ادامه داد: «هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاهها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل نمائیم».

دکتر دهقانی در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت های ISC پرداخت و اظهار کرد: ISC  «در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیتها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف مانند وزیر عتف، معاونان وزارتین و عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب شده اند. ISC یکی از معدود سازمان هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین المللی است. هدف این پایگاه ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی است».

وی گفت: «مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری براساس تفاهم نامه همکاری میان فرهنگستان علوم جهان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و هدف اصلی این مرکز تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه است. از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشارگزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد».

رییس رایسست تصریح نمود: «این مرکز در حال حاضر بیش از ۸ میلیون مدرک علمی در پایگاه های اطلاعاتی مختلف خود از جمله مقالات نشریات و همایش ها، کتاب ها، گزارش های طرح های تحقیقاتی کاربردی و پایان نامه ها در کلیه حوزه های موضوعی از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و و به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی بوده که به صورت الکترونیکی بصورت IP-Based در اختیار اعضای هیأت علمی و دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد».

وی افزود: «بر اساس تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای و دانشگاه سمنان، ضمن ایجاد امکانات مناسب جهت استقرار شاخه مرکز منطقه ای، امکان ارائه خدمات اطلاع رسانی علمی به اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بدون محدودیت فراهم شده و دسترسی مستقیم به منابع علمی پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای ایجاد خواهد شد». دهقانی گفت: «ایجاد شاخه مرکز منطقه ای در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور یکی از موثرترین راهکارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بخصوص در شرایط تحریم است زیرا در این صورت امکان تبادل مدارک علمی فی مابین و اشتراک گذاری منابع علمی مختلف از قبیل کتاب های تخصصی، مقالات مختلف علمی منتشر شده در مجلات معتبر و یا همایش های علمی، گزارش های فنی و پژوهشی، پایان نامه ها و غیره، فراهم آمده و باعث صرفه جویی در تأمین بودجه و اعتبار منابع علمی مورد نیاز دانشگاه ها خواهد شد». دکتر دهقانی ضمن معرفی حاضران در جلسه، بیان کرد: «مجموعه رایسست و ISC همواره به دانشگاه سمنان به عنوان یک دانشگاه تاثیر گذار و مهم در سطح ملی نگریسته و خوشحال خواهیم شد بتوانیم خدمات خود به این مجموعه را بیش از پیش ارتقا دهیم».

 سپس دکتر مسعود نصیری رییس دانشگاه سمنان ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های صورت گرفته توسط رایسست وISC و موفقیت های این دو سازمان، اظهار کرد: «نقش رایسست در تامین اطلاعات منابع علمی و نیز جایگاه ISC در رصد تولید علم و نیز مبحث رتبه بندی نشریات، محققان و  نیز دانشگاه ها برای ما بسیار ارزشمند است و خدمات مشاوره ای این مجموعه به ارتقاء جایگاه دانشگاه های کشور در سطح بین المللی کمک خواهد کرد. ایشان ابراز امیدواری کردند که با سازمان دهی و تمرکز بخش به رتبه بندی دانشگاه های کشور و محول نمودن این مهم به ISC، دانشگاه ها و موسسات علمی کشور هرچه بهتر ارزیابی شده و عملکرد آنها بهبود خواهد یافت». ایشان در ادامه ابراز علاقه کردند در سایر حوزه ها نظیر انجام پروژه های تحقیقاتی، همکاری های بین المللی، برگزاری همایش ها، کارگاهها و نشست های علمی ملی و بین المللی و نیز چاپ نشریه و کتاب و موضوعات مورد علاقه دیگر نیز تعاملات گسترده ای با رایسست و ISC شکل گیرد. در ادامه ایشان و دکتر سیف الله سعدالدین معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان به معرفی خدمات، زیرساختها، دستاوردها و فعالیتها و چشم اندازهای ملی و بین المللی دانشگاه سمنان پرداختند و خواستار همکاری هر چه بیشتر رایسست و ISC به منظور ارتقاء عملکرد علمی دانشگاه سمنان شدند.

سپس دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصور حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  به معرفی شرایط استفاده از خدمات رایسست و ISCپرداختند و به سوالات مربوطه پاسخ دادند. دکتر صالحی همکاری در چاپ ، انتشار و توزیع نشريات معتبر علمي دانشگاه، حمایت مالی و معنوی از برگزاری همایش های ملی و بین المللی، برگزاری کارگاه های علمی در دانشگاه ها یا به صورت ویدیو کنفرانس به منظور آموزش اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه، انجام طرح های مشترک تحقیقاتی و فراهم آوردن امکان دسترسی به پایگاه های مختلف اطلاعاتی رایسست از طریق شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه سمنان را از عمده ترین زمینه های همکاری رایسست و ISCبا دانشگاه سمنان دانستند.

در ادامه دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC با اشاره به فعالیت مرکز منطقه ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه ، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آن را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانستند. ایشان سپس با اشاره به نمایه سازی بیش از ۸ میلیون مدرک در حوزه های گوناگون موضوعی و به زبان های مختلف، به تشریح همکاری های گسترده مرکز منطقه ای با کرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان  و با کشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و  فناوری پرداختند و از امکان هرگونه همکاری دانشگاه سمنان در این زمینه استقبال نمودند. سپس در این جلسه دکتر منصوره صراطی مدیر گروه رتبه بندی دانشگاه های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به تشریح نحوه ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه های جهان و رتبه بندی آن دانشگاه ها با استفاده از شاخص ها و معیارهای مختلف علم سنجی پرداختند.

در حاشیه این جلسه از بخش های مختلف مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  و همچنین موزه قرآنی بازدید به عمل آمد و در پایان و در طی یک نشست خبری و با حضور صدا و سیمای استان فارس تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و  فناوری میان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از یک طرف و دانشگاه سمنان از سوی دیگر به امضای دکتر محمد جواد  دهقانی رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)و دکتر مسعود نصیری رییس دانشگاه سمنان رسید که بر اساس این تفاهم نامه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و دانشگاه سمنان در زمینه نمايه سازي اطلاعات و آمار توليدات پژوهشگران دانشگاه در پايگاه­هاي مرکز منطقه اي وISC،  تبيين و تحقق شاخص‌هاي رتبه­بندي دانشگاه و تعيين جايگاه دانشگاه در بين دانشگاه‌ها و موسسات آموزشي و پژوهشی ، معرفي و ورود دانشگاه به نظام‌هاي بين المللي رتبه بندي، چاپ و انتشار نشريات معتبر علمي دانشگاه و درونداد و پردازش اين مجلات در (ISC) و ايران ژورنال (نظام نمايه‌سازي مرکز منطقه‌اي) ، اجراي فعاليت‌هاي پژوهشي در قالب طرح‌هاي تحقيقاتي مشترک ، چاپ و انتشار کتاب­هاي علمي دانشگاه و کتاب­هاي همسو با اهداف سازماني مرکز منطقه ای و ISC ، برگزاري همايش‌ها، کارگاه‌ها، دوره‌هاي دانش‌افزايي و سمينار‌هاي ملي و بين المللي به صورت مشترک ، استفاده از توانمندي اعضای هيات علمی براي همکاري هاي علمي و بين المللی در راستاي تعامل با دانشگاه های کشورهاي  جهان اسلام، تهيه مجلات و منابع علمي مورد نياز و برگزاری دوره های فرصت مطالعاتی با يکديگر همکاری خواهند نمود.

لازم به ذکر است که در سال 1395 شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)با حضور سازمان دکتر محمدجواد دهقانی رییس رایسست و سرپرست ISC در دانشگاه سمنان افتتاح شد که بر همین اساس، امکان درج اطلاعات و متن کامل منابع علمی مانند: مقالات، مجلات، مجموعه مقالات، کنفرانس ها، متن و چکیده ی طرح های تحقیقاتی و پایان نامه هایی که در دانشگاه سمنان تولید و منتشر گردیده است جهت نمایه سازی در پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای وجود خواهد داشت و از این طریق تمامی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی امکان رویت و بهره برداری از این منابع علمی را دارند.

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به منظور خدمات رسانی بیشتر بیش از ۳۵ شاخه را در دانشگاه های مهم کشور و مراکز علمی از جمله دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، گیلان، بوعلی سینا همدان، شهید باهنر کرمان، هرمزگان، ارومیه، پیام نور، دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور، یاسوج، صنعتی سهند تبریز، جامعه المصطفی (ص) و را تأسیس کرده و بدین ترتیب یک شبکه علمی پیوسته میان دانشگاه ها و مراکز علمی کشور فراهم شده است.

این مرکز همچنین دارای چندین شاخه در سایر کشورهای منطقه می باشد که در چند سال اخیر با هدف گسترش ترویج زبان و ادبیات فارسی مرکز منطقه ای نسبت به تأسیس شاخه  به منظور دسترسی به پایگاه و منابع اطلاعاتی فارسی خود در سایر دانشگاه های دارای کرسی زبان فارسی اقدام کرده است که در چند ماه قبل تأسیس شاخه در کشور آذربایجان از جمله آنها بوده است.