کد خبر: 46850
تاریخ انتشار: سه شنبه, 20 دی 1401 - 07:21

داخلی

»

همایش

برگزاری نخستین همایش بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی»

منبع : لیزنا
حجت الاسلام سعید فخرزاده دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک‌های اسنادی ایران (مهتاب)، از برگزاری نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» خبر داد.
برگزاری نخستین همایش بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی»

به گزارش لیزنا، حجت الاسلام سعید فخرزاده دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک های اسنادی ایران (مهتاب) در توضیح جزئیات این خبر گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جمعی از اعضای مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک های اسنادی ایران در بهمن سال 1400 ، طی مکاتبه ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار نامگذاری روز 25 دی ماه به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» شدند که این پیشنهاد در اردیبهشت ماه سال جاری در جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس قرار است نخستین مراسم بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» با تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی؛ روز شنبه 24 دی ماه، ساعت 9:30 در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی (تالار قلم) برگزار شود. همچنین در بخش جانبی این برنامه، آثار پژوهشی مراکز اسنادی که با موضوع تاریخ نگاری انقلاب اسلامی تدوین و منتشرشده اند، ‌به نمایش گذاشته خواهد شد.

دبیر مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک های اسنادی ایران (مهتاب)، درباره هدف از نامگذاری روز 25 دی به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم رسمی کشور گفت: اهمیت تاریخ که شالوده اصلی فهم پدیده های تاریخی را تشکیل می دهد؛ برکسی پوشیده نیست و نهضت بزرگ انقلاب اسلامی مردم ایران در طول سال ها مبارزه با حاکمیت مستبد با اتکاء به توان و باور خویش شکل گرفت. از همین رو، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی توجه ویژه ای شد و تاکنون بیش از ده ها هزار کتاب، مقاله و پایان نامه در حوزه تاریخ نگاری انقلاب به رشته تحریر درآمده است و مؤسسات و مراکزی در این حوزه شکل گرفته است. اما نیاز است مجموع این تلاش ها به شکل گسترده ای در سطح جامعه بروز و ظهور پیدا کند. در همین راستا مراکز اسنادی در جهت توسعه فعالیت و کیفیت بخشی به جریان تاریخ نگاری اسلامی فعالیت هایی را انجام داده اند. یکی از این اقدامات به ثبت رساندن یک روز در تقویم رسمی کشور به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» است که پس از بررسی های لازم، تاریخ صدور نامه حضرت امام خمینی (قدس سره( به حجت الاسلام سید حمید روحانی در 25 دی ماه سال 1367 برای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی، مبنای نامگذاری این روز شد.

این کارشناس تاریخ شفاهی دفاع مقدس با اشاره به اینکه نامگذاری روزی به نام «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» کمک مهمی به تقویت موضوع تاریخ نگاری انقلاب اسلامی خواهد کرد؛ گفت: با ثبت رسمی روزی به نام تاریخ نگاری انقلاب اسلامی در تقویم کشور و عملیاتی کردن برنامه های مهم و مختلف پژوهشی، جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی بیش از گذشته فرصت دیده شدن پیدا می کند. در این راستا ایده ها، نقدها و دغدغه های بسیاری درباره جریان های گوناگون تاریخ نگاری انقلاب اسلامی مطرح می شود که زمینه رشد و توسعه جریان تاریخ نگاری را فراهم خواهد کرد.

نخستین همایش بزرگداشت «روز تاریخ نگاری انقلاب اسلامی» به همت مجمع هماهنگی مراکز تاریخ پژوهی و بانک های اسنادی ایران (مهتاب) و با تجلیل از نویسندگان و پژوهشگران حوزه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی، روز شنبه 24 دی ماه، ساعت 9:30 در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی (تالار قلم) و با حضور علاقمندان و پژوهشگران این حوزه برگزار خواهد شد.