News Code: 40401
Publication Date: Saturday, 16 November 2019 - 07:24

main

»

مجموعه اصلی

»

اخبار کتاب

«جاده سنگی صلح» اثر «مارگریت روزز» منتشر شد

Source : لیزنا
 کتاب «جاده سنگی صلح» با موضوع پناه‌جویان سوری برای مخاطبان نوجوان به فارسی ترجمه شد.
 «جاده سنگی صلح» اثر  «مارگریت روزز»  منتشر شد

 به گزارش لیزنا، انتشارات کتاب نیستان کتاب «جاده سنگی صلح» را که با موضوع پناه‌جویان سوری و برای مخاطبان نوجوان نوشته شده است را با ترجمه سیدعلی شجاعی روانه بازر کتاب کرد..

کتابی متفاوت. اثری که چه به لحاظ موضوع و چه از نظر نوع بیان هنری با سایر محصولات فرهنگی تولیدشده برای کودکان گروه سنی ج – ده سال و بالاتر – فرق می­کند و با لحنی شاعرانه، به بیان ماجرایی می­پردازد که جز در رسان ه­ها، درباره­اش ندیده و نشنیده ­ایم. « جاده­ سنگی صلح » از پناهجویان سوری سخن می­گوید. صدهاهزار زن و مرد و کودکی که برای فرار از جنگ، زادگاه خود را ترک کرده و با آرزوی رسیدن به سرزمینی که در آن خبری از بمب و مرگ بیگناهان نباشد، به راه افتادند و چه بسا که در این مسیر جان خود را از دست دادند.

راوی داستان، دختربچه ­ای روستاییست که زندگی خانواده­ی کوچک خود را شرح می­دهد:

« هر روز صبح

 آن روزها که ما هنوز در خانه خودمان بودیم

خروس برایم می­خواند:

« راما بیدار شو!»

و من از رختخواب گرمم،

صدای مادرم را می­شنیدم که صبحانه اماده می­کرد؛

نان، ماست و گوجه ­فرنگی­های ابدار قرمز،

که از باغ خودمان چیده بودیم. »

 او از بازی در مزرعه­ی آفتابگردان و قصه­ هایی که زیر درخت پرتقال گفته­می­شد، تعریف می­کند تا این­که جنگ می­آید و زندگی  را تغییر می­دهد. غذا کم می­شود و مردم شروع می­کنند به ترک سرزمین­شان و رودخانه ­ای میان زمین­های خاکی روان می­شود که امید قطرات آن را حرکت می­دهد.

کتاب، توصیف شاعرانه ­ای از رنج­هاست و جملاتی که راما در مورد آخرین شب اقامت در خانه می­گوید همراه خداحافظی از گل­های باغ و همه چیزهایی که زندگیشان بود، از یاد نرفتنی.

تصویرسازی کتاب که توسط هنرمند سوری، « نزار علی بدر » ، با استفاده از سنگ­های کنار ساحل اگریت انجام گرفته که به شکلی غیرمنتظره، احساسات قهرمانان « جاده­ سنگی صلح » و شرایط پیچیده­ی آنان را به­وضوح نشان می­دهد. این هنرمند هرگز سرزمین مادری خود را ترک نکرده ولی همواره قلبش برای افرادی­که مجبور به ترک وطن شدند تپیده و کوشیده تا با خلق آثار هنری، احساس خود را بیان کند.

« جاده­ سنگی صلح » با خاطرات تازه­ی قهرمان کوچک خود به پایان می­رسد. با امیدها و رویاهایی نو از صلح: این آرزوی همیشگی بشر.

این کتاب جالب و جدید، کودکان را با جنبه­ی دیگری از زندگی آشنا می­کند و تابلویی شاعرانه از معجزات کوچک و بزرگ عشق، صلح، امید و خانواده را پیش روی آنان به نمایش در می­آورد.

« مارگریت روزز » ­نویسنده ­ی هلندی کتاب­های کودک، پس از دیدن آثار سنگی او در اینترنت، ترغیب شده تا داستان « جاده سنگی صلح » را بنویسد تا شاید کمکی به مهاجرین سوری باشد و نیز، معرفی این داستان واقعی به مخاطبان بیشتری در سراسر دنیا.

حق انتشار ( کپی­رایت ) انحصاری فارسی این کتاب را انتشارات کتاب نیستان خریداری کرده­ و  توسط « سید علی شجاعی » به فارسی برگردانده شده­است.

Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News