News Code: 36069
Publication Date: Tuesday, 31 July 2018 - 12:39

main

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

«شیر و نخجیران» در خانه فرهنگ نوردانش نقد و بررسی شد

Source : لیزنا
برنامه عصرانه ادبی با حضور رحیم کاویان در خصوص خوانش، تفسیر و صحیح خوانی دیوان اشعار مثنوی مولانا با حضور شهروندان علاقه مند به شعر فارسی در خانه فرهنگ نوردانش برگزار شد.
«شیر و نخجیران» در خانه فرهنگ نوردانش نقد و بررسی شد

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه 21 ، در این جلسه رحیم کاویان کارشناس برنامه داستان شیر و نخجیران را عنوان کرده وگفت: در چمنزاری سرسبز و خرم حیوانات وحشی و شکاری کنار هم زندگی می‌کردند. شیری نیز در آن حوالی زندگی می‌کرد. به خاطر کمین کردن‌های پی‌درپی او چراگاه برایشان ناخوشایند شده بود. پس دور هم جمع شدند و نزد شیر رفتند و به او گفتند ما غذای روزانه‌ی تو را برایت می‌آوریم، به شرط آنکه تو فقط برای گرفتن مقرری‌ات بیرون بیایی و این چمنزار را برای ما محلی ناگوار و ترس آور نسازی. شیر هم گفت سخن شما را می‌پذیرم به شرط آن که از شما وفا ببینم و حیله و نیرنگ نبینم پس با هم پیمان بستند و هر روز قرعه برحیوانی می‌افتاد و او را نزد شیر می‌بردند تا اینکه روزی قرعه به نام خرگوش افتاد. او از دوستانش خواست تا برای فرستادنش‌کمی صبر کنند تا او راه چاره‌ای پیدا کند و آنها را برای همیشه از شّر شیر خلاص کند، آنها هم قبول کردند و خرگوش به آرامی به لانه‌ی شیر نزدیک شد و دید که او بسیار خشمگین است. پس به او گفت ای شاه من خرگوشی را به عنوان طعمة شما می‌آوردم، که در راه شیری آن را از من گرفت. شیر از شنیدن این خبر بسیار خشمگین می‌شود و از خرگوش می‌خواهد که او را به محل آن شیر دیگر ببرد. در نهایت خرگوش شیر را بر سر چاهی می‌برد. شیر وقتی به ته چاه نگاه می‌کند تصویر خود را در آب چاه می‌بینید و می‌پندارد که شیر متجاوز است. پس فوراً برای جنگیدن با او به درون چاه می‌پرد و هلاک می‌شود و حیوانات جنگل نیز از دست او رهایی می‌یابند.

کارشناس برنامه در تفسیر داستان گفت: عمده‌ترین دخل و تصرف مولوی در این داستان، افزودن نقل قول‌ها و بیانات حکمت‌آمیز است و این داستان را که تمثیلی است از یک نمونه‌ی اخلاقي، به یک منظومه پر از حکایت و ظرائف عرفانی تبدیل كرده است.

وی گفت شخصیت و قهرمان این داستان ابتدا خرگوش است که با هوش و درايتش بیش از همه بر خط سیر داستان تأثیر می‌گذارد و پس از او شیر و نخجیران از شخصیت‌های دیگر این داستانند. گفتگوهایی که در این داستان بین شیر و نخجیران صورت می‌گیرد، شیر را مدافع اندیشة جهد و کسب و نخجیران را نمایندﮤ اندیشة توکل و رضا می‌نمایاند. چرا که آنها می‌خواهند شیر از جهد و صید دست بردارد و به طعمه‌ای كه آنها برای او می‌فرستند قانع باشد این پیشنهاد نوعی حالت توکل و جبر را برای شیر ایجاد می‌کند. درحالی که شیر بر کسب و جهد تکیه دارد و معتقد است کنار گذاشتن کسب و جهد نوعی کفران نعمت است و باید شکر گذار نعمت قدرتی که خدا به او داده باشد و این میسر نیست، مگر با جهد و کسب و این مسئله در داستان به مسئله تأثیر اسباب و نقش آنها در رسیدن به هدف می‌رسد و به این شکل بحث توکل یا جهد را با بیان داستان و تمثیل به شکل زیبایی به انجام می‌رساند.

کاویان کارشناس برنامه در ادامه بحث افزود عنصر دیگری که در این داستان مورد توجه است، لحن یعنی ایجاد فضا در کلام است، که آن را به خوبی در طی داستان می‌بینیم در واقع خرگوش که نماد عقل و انسان هوشمند است به گونه ای سخن می‌گوید که مناسب اوست و شیر نیز چنین می‌کند و حتی خط سیر کلی داستان نیز لحن خاص مولوی و شیوه‌ی منحصر به فرد او را در بیان مسائل به خوبی نشان می‌دهد. در انتهای برنامه اعضاء کانون ادبی خانه فرهنگ نوردانش با چای و شیرینی پذیرایی شده و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

علاقه مندان برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 44531777 خانه فرهنگ نوردانش تماس بگیرند .

Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News