News Code: 36875
Publication Date: Saturday, 08 September 2018 - 12:40

main

»

مطالب کتابداری

»

گاهی دور گاهی نزدیک

اقدام برای دوره فرصت مطالعاتی دوره دکتری: مرحله به مرحله

Source : لیزنا
صنم ابراهیم زاده
اقدام برای دوره فرصت مطالعاتی دوره دکتری: مرحله به مرحله

 (لیزنا: گاهی دور گاهی نزدیک ۲۱3): صنم ابراهیم زاده، دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه الزهرا، دانشجوی فرصت مطالعاتی در دانشگاه مک‌گیل، کانادا: فرصت مطالعاتی یکی از مقاطع دوره‌ی دکتری تخصصی است که بسیاری از دانشجویان شاید به دلیل عدم آشنایی با فرایندهای آن، از دریافت پذیرش تا روادید، از آن صرف نظر می‌کنند. اقدام برای فرصت مطالعاتی نیازمند آگاهی کامل می‌باشد. آگاهی و استفاده از تجربه دیگران در مسیر فرصت مطالعاتی، می‌تواند تلاش‌ها را بهتر به سرانجام برساند. تجربه به من نشان داد که اگر نکات کوچکی را در این مسیر می‌دانستم چقدر در استفاده از زمان، هزینه و اجتناب از امور اداری غیر ضروری، یاریگرم بود. همچنین در مسائلی اگر از تجربیات دوستان دیگری که قبلا این مسیر را طی کردند استفاده نمی‌کردم شاید مسیر برایم طولانی‌تر و پیچیده‌تر سپری می‌شد.

در اینجا سعی کرده‌ام نکات مهمی که مربوط به اقدام برای فرصت مطالعاتی است و حاصل تجربه من و دوستان دیگر است را به صورت مرحله به مرحله ارائه کنم.

قبل از شروع باید اشاره کنم که اقدام برای فرصت مطالعاتی نیازمند وقت، انرژی و هزینه مالی شما خواهد بود که لازم است در ابتدا، درباره اینکه؛ تجربه فرهنگ دانشگاهی و غیردانشگاهی دیگر کشورها ارزش این وقت، انرژی و هزینه مالی را خواهد داشت یا نه؟ پاسخ محکم و روشنی برای خود داشته باشید.

مراحل انجام دوره فرصت مطالعاتی

مرحله اول: دریافت رضایت از استاد راهنمای داخل کشور.

در تمامی این فرایند ضروری است که شما همکاری و رضایت استاد راهنمای داخل کشور خود را داشته باشید. پس نیاز است در ابتدا یک رضایت غیررسمی و شفاهی از استاد راهنمای خود داشته باشید.

مرحله دوم: قبولی در امتحان جامع و تصویب پروپوزال

شرط رسمی اقدام برای فرصت مطالعاتی، قبولی در امتحان جامع و تصویب پروپوزال رساله دوره دکتری است. نکته مثبت این مرحله در این است که کار بر روی پروپوزال دکتری این امکان را به شما می‌دهد که با اساتید صاحب نام در زمینه موضوع کاری خود آشنا شده و این در یافتن استاد خارج از کشور به شما کمک خواهد کرد.

مرحله سوم: تهیه لیست اساتید و دانشگاه‌های منتخب

برای انتخاب دانشگاه‌ها و کشورهای مختلف معیارهای مختلفی با توجه به موضوع رساله دکتری و تصمیمات شخصی وجود دارد. معمولا از یک فایل اکسل برای تهیه این لیست استفاده می‌شود. بهتر است دانشگاه‌ها با توجه به الویت در این لیست مرتب شوند و نام اساتید هر دانشگاه با ایمیل آنها در این لیست باشد. البته بخش منابع پروپوزال شما بهترین گزینه برای یافتن اساتید مرتبط با موضوع رساله شما است.

مرحله چهارم: مکاتبه با اساتید

این مرحله مهمترین قسمت کار شما است. در این مرحله باید به اساتید انتخاب شده در مرحله قبلی، ایمیلی با عنوان دانشجوی فرصت مطالعاتی به طور مثال Visiting Student ارسال شود. بهتر است این مرحله با دقت زیادی انجام شود. دانشجویانی بوده‌اند که متن ایمیل خطاب به یک استاد را به ایمیل استاد دیگر به طور اشتباه ارسال کرده‌اند. نحوه نوشتن ایمیل نیز بسیار مهم است. بهتر است در ایمیل، خود را کوتاه معرفی کنید و به طور مبسوط‌تر به رساله‌تان اشاره کنید. همچنین در درخواست‌تان یادآوری کنید که پذیرش شما هیچ گونه هزینه مالی برای دانشگاه میزبان ندارد.

در مرحله بعد  اساتید یا از شما مدرک زبان در خواست خواهند کرد و یا مصاحبه اسکایب. موضوعات مطرح در مصاحبه اسکایب می‌تواند از علایق شخصی شما گرفته تا مسائل جزئی پایان‌نامه باشد.

مرحله پنجم: گرفتن نامه پذیرش از استاد خارج از کشور

بعد از توافق اولیه با یک استاد، دو حالت پیش می‌آید، یا شما می‌توانید نامه رسمی از استاد و دانشگاه میزیان خود بخواهید، یا ایشان قبول نکرده و ارسال نامه رسمی را منوط به دریافت نامه حمایت مالی از جانب شما می‌کنند. در این حالت شما ضمن توضیح که بدون نامه پذیرش از استاد خارج از کشور قادر به گرفتن نامه حمایت نیستید، از استاد خود نامه غیررسمی دریافت خواهید کرد. محتوای این نامه باید مبتنی بر پذیرش شما به عنوان دانشجوی مهمان آن دانشگاه با ذکر تاریخ شروع دوره و مدت آن باشد. در بالای این نامه باید آرم دانشگاه میزبان و در پایین آن، امضاء و مشخصات تلفنی و ایمیل ایشان باشد. خوشبختانه لازم نیست این دعوت‌نامه پست شود و شما می‌توانید از طریق ایمیل این دعوت‌نامه را دریافت کنید.

دعوت‌نامه رسمی دانشگاه میزبان معمولا بعد از دریافت نامه حمایت مالی سازمان امور دانشجویان صادر می‌شود. این نامه از طرف دانشگاه میزبان صادر می‌شود و بیان می‌کند که دانشجو را به عنوان محقق در دوره فرصت مطالعاتی پذیرفته‌اند. این نامه امکاناتی که قرار است در دانشگاه میزبان در اختیار شما قرار دهد را به صورت رسمی بیان می کند.

نکته:  البته در برخی از دانشگاهای کشور با گرفتن نامه صوری حمایت مالی از دانشگاه می‌شود قبل از به جریان انداختن پرونده در سازمان امور دانشجویان، دعوتنامه رسمی را از دانشگاه میزبان گرفت.

مرحله ششم: ارائه درخواست به تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای صدور نامه حمایت مالی

پس از این که دعوتنامه را از دانشگاه میزبان و یا استاد (فرقی نمی‌کند) دریافت کردید ابتدا باید درخواست خود را همراه با دعوتنامه و توافق کتبی استاد راهنما داخل به مدیر گروه ارائه دهید. درخواست شما باید در گروه و در برخی از دانشگاه‌ها در دانشکده مطرح و موافقت شود. در پایان این مرحله شما  موافقت استاد راهنمای داخلی و معاونت تحصیلات تکمیلی دانشکده را دارید. پس از این مرحله مدارک و فرم‌های مربوطه و اسناد مربوط به ضمانت‌های مالی شما به مسئول تحصیلات تکمیلی دانشگاه جهت موافقت و امضاء معاونت آموزشی دانشگاه ارائه می‌شود. پس از گرفتن تمامی موافقت‌ها، کل این مدارک همراه با فرم‌های مربوطه و امضا شده باید در سامانه سجاد وزارت علوم بارگذاری شوند. قبل از بارگذاری شما باید در سامانه سجاد پروفایل کاربری ایجاد کرده و تمامی مدارک تحصیلی و اطلاعات آن را از دیپلم تا دکتری در آن سایت آپلود کنید. این مرحله ممکن است نزدیک به یک ماه و یا بیشتر طول بکشد. وزارت علوم پس از دریافت مدارک و بررسی سوابق دانشجو، نامه حمایت  مالی دانشجو را صادر می‌کند. معمولا این مرحله دو هفته طول می‌کشد.

همچنین همه متقاضیان (غیر از کشورهای کانادا و امریکا) باید به وزارت امور خارجه جهت تشکیل پرونده فرصت مطالعاتی رجوع کنند.

مرحله هفتم: اخذ روادید (ویزا)

پس از دریافت نامه حمایت مالی و دعوتنامه رسمی از دانشگاه میزبان، شما می‌توانید برای اخذ روادید اقدام نماید که با توجه به کشور مقصد، روند اخذ روادید متفاوت است. برای نمونه، برای دریافت روادید فرصت مطالعاتی در کشور امریکا، دانشجو باید برای ویزای نوع J اقدام نماید و برای کشور کانادا با توجه به درخواست دانشگاه میزبان باید برای یکی از سه نوع ویزایVisitor, Work, Study Permit اقدام کند. باید مدارک‌تان را به سفارت کشور مربوطه برای تشکیل پرونده روادید ببرید یا الکترونیکی ارسال کنید. برای کشورهای کانادا و امریکا نیاز است تا به کشورهای همسایه برای طی مراحل اخذ روادید سفر کنید. کارهای مربوط به تهیه مدارک این مرحله اگر از قبل، اصل تمامی مدارک را گردآوری کرده باشید چند روز بیش طول نمی‌کشد. بعد این دوره باید برای مدتی نامعلوم منتظر خبر تائید شدن درخواست روادید خود از طریق سفارت یا سایت اداره مهاجرت کشور مربوطه بمانید. این زمان ممکن است برای کشورهای اروپایی، تقریبا، نزدیک به دو تا سه ماه- و برای کشورهای امریکای شمالی احتمالا بیشتر از سه ماه طول بکشد.

نکته: بهتر است کارهای مربوط به تهیه اصل مدارک این قسمت را از قبل شروع کنید به غیر از نامه عدم سوپیشینه و گرفتن نامه تمکن مالی از بانک، که باید در روزهای نزدیک به ارسال مدارک به سفارت برای گرفتن آنها اقدام شود. البته باید ذکر شود که مدارک لازم برای هر سفارت متفاوت است. در اینجا به مدارک لازم مربوط به سفارت کانادا اشاره شده است.

1.     ترجمه مدرک و ریزنمرات، کارشناسی و کارشناسی ارشد.

2.     نامه اشتغال به تحصیل دکتری.

3.     نامه توصیه نامه استاد راهنما داخلی حاوی معرفی شما و موضوع رساله شما و تعریف و همچنین اشاره به ضرورت بهره‌گیری از فرصت مطالعاتی برای پیشبرد کار رساله.

4.     یک ترجمه دو سه صفحه‌ی از پروپوزال رساله.

5.     نامه حمایت مالی سازمان.

6.     گواهی تمکن مالی شخصی حاوی معادل ریالی حداقل هزار دلار کانادا برای هر ماه اقامت در کانادا و ترجیحا ذکر صریح اینکه پول شما معادل چند هزار دلار کانادا می‌شود.

7.     نامه سوپیشینه، فارسی آن یک ماه اعتبار دارد و انگلیسی آن 3 ماه.

8.     دعوتنامه دانشگاه مقصد.

9.     سند خونه یا زمین اگر به نام خودتون هست به عنوان تای (تضمین) برگشت. (البته الزامی نیست).

10. ترجمه شناسنامه.

11. اسکن پاسپورت.

12. اسکن عکس مخصوص ویزا.

13. نامه اشتغال به کار اگر شاغل هستید و یا موافقت با مرخصی به عنوان تای (تضمین) برگشت. (البته اگر محل کار جای حساسی نیست).

14. سابقه تدریس اگر دارید.

15. چکیده انگلیسی مقالات چاپ شده. ترجمه دو و یا سه مورد از گواهی‌های کارگاه‌ها و کنفرانس‌های درجه یک اگر گواهیشان انگلیسی نیست.

16. ترجمه کارت ملی. البته وقتی که پروفایل تشکیل دادید و اگر از شما خواستند (الزامی نیست).

مرحله هشتم: مراجعه به واحد فرصت مطالعاتی در سازمان امور دانشجویان 

پس از اخذ روادید، و پس از بارگذاری تصویر بلیط هواپیما و روادید در سامانه سجاد وزارت علوم، با به همراه داشتن نامه پذیرش،  اصل بلیط هواپیما و اصل روادید، پس از در جریان قرار دادن تحصیلات تکمیلی دانشگاه، به واحد فرصت مطالعاتی وزارت علوم مراجعه کرده و فرم‌های مربوطه را تکمیل می‌نماید. تا جهت دریافت ارز (کمک هزینه)، صد در صد (دانشجویان بورس)، و یا 65% (دانشجویان غیربورس) به بانک تجارت معرفی بشوید. این مرحله معمولا یک روز بیشتر طول نمی‌کشد.  

نکات دیگر:

1.     افراد متاهل نیز می‌توانند برای همراهان (همسر و فرزندان) خود درخواست روادید کنند.

2.     آقایانی که کارت خدمت سربازی ندارند باید برای اجازه خروج به نظام وظیفه مراجعه کنند.

همانطور که قبلا اشاره کردم این مراحلی که ذکر شد حاصل تجربه شخصی، مشاوره با افراد مختلف و راهنمایی دوستان و افرادی بوده است که قبلا تمامی این مراحل را با موفقیت طی کرده‌اند. امیدوارم توانسته باشم به طور کلی تمامی مراحل را به روشنی بیان کرده باشم. ولی اگر صورت اولیه فرم‌ها یا نامه‌ها، نیاز بود، یا سوالی داشتید و نکاتی هنوز مبهم هستند می‌توانم با ایمیل در خدمت‌تان باشم.

2020/10/24 - 19:37
|
Iran
|
م. گ
0
0
بسیار عالی بود، ممنونم...
Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News