اعتراض مدیر انتشارات «چاپار» به چاپ کتاب‌‎هایش توسط «پیام نور»

موسی محمدی ناشر تخصصی رشته کتابداری و اطلاع رسانی و مدیر انتشارات چاپار از عرضه 30 عنوان کتاب جدید در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

به گفته محمدی کتاب های منتشر شده از طرف انتشارات چاپار کتاب های تالیفی و ترجمه ای رشته علم اطلاعات و دانش شناسی است و کتاب های ترجمه ای بیشتر از زبان انگلیسی برگردانده شد است.

به گفته او به علت عدم جذب دانشجوی جدید توسط دانشگاه های آزاد و پیام نور، حوزه انتشار رشته علم اطلاعات و دانش شناسی تقریبا اشباع شده است.

مدیر انتشارات چاپار از عدم تمایل برای شرکت در نمایشگاه کتاب تهران به علت مشکلات آن خبر داد و همچنین از عدم رعایت حق کپی رایت توسط دیگر ناشران انتقاد کرد و گفت: از مولفان و انتشاراتی های دیگر بخصوص انتشارات پیام نور گله دارم. مولفان کتاب های خود را در اختیار ما قرار می دهند و ما بر روی این آثار سرمایه گذاری می کنیم؛ ولی دوباره همان کتاب را با تغییرات بسیار کوچکی در عنوان به پیام نور می دهند که چاپ هم می کند.

او از مولفین درخواست کرد که در صورت تصمیم برای تجدید چاپ آثار خود توسط انتشارات پیام نور، به انتشارات چاپار اطلاع دهند تا موجودی این آثار را به فروش برساند یا اینکه کتاب های موجود را خریداری کنند.

به گفته وی انتشارات چاپار چندین عنوان کتاب را به چاپ رسانیده است که بعدا عین همان کتاب ها در انتشارات پیام نور هم منتشر شده است.

محمدی انتشار کتاب توسط ناشران دیگر را «سرقت فاجعه آمیز» توصیف و آن را سیاست اشتباه عنوان کرد.

او با یادآوری شعار مسئولان جمهوری اسلامی در حمایت از بخش خصوصی گفت: دانشگاه پیام نور اصولا باید از ما حمایت کند و کتابی را که چاپ کردیم معرفی نماید؛ ولی متاسفانه کتاب هایی را که ما چاپ کرده ایم در غرفه پیام نور هم می بینم.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور باید کارهای بالادستی را انجام دهد افزود: مدیران ما با هدف بالا بردن آمار کمی کارهای خود، این وضعیت را در نمایشگاه و نشر ایجاد کرده اند.  

مدیر انتشارات چاپار همچنین با انتقاد از فضای نمایشگاه امسال کتاب، از تخصیص ندادن جای مناسب به ناشران دانشگاهی انتقاد کرد.

 

اسامی برخی از کتاب های که به ادعای مدیر انتشارات چاپار توسط انتشارات پیام نور منتشر شده به شرح زیر است:

--«ایجاد و گسترش کتابخانه های آموزشگاهی و نقش کتابخانه مدارس در ایجاد عادت مطالعه در دانش آموز» تالیف صدیقه احمدی

--«مطالعات سنجش کمی-کتاب سنجی، علم سنجی، اطلاع سنجی، وب سنجی» تالیف رحیم علیخانی و نورالله کرمی

--طراحی وب سایت - راهنمای گام به گام برای کتابخانه ها» ترجمه زهیر حیاتی و علی اکبر خامنه

--«پژوهش و نگارش (روش تحقیق و مرجع شناسی در ادبیات فارسی)» تالیف حسین علی یوسفی

--«جنبه هایی از برنامه ریزی توسعه کتابخانه» ترجمه علی شکوهی

-- «بازیابی پیوسته: نظامها و روشها» نوشته رحیم علیخانی و لیلا دهقانی­­