با دستور وزیر علوم؛
ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی در ایرانداک الزامی شد

 به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، وزیر علوم با امضای آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» تمامی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری دولتی و غیر دولتی زیرنظر وزارت علوم را موظف کرد، پیشنهاده «پارسا»های مصوب و «پارسا»های دانشجویان خود را پس از دفاع در سامانه‌های اطلاعاتی ایرانداک ثبت و تایید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.

 

هم‌چنین، بر اساس این آیین‌نامه موسسه‌ها موظفند متن کامل پارساهای دانش‌آموختگان دست کم سه سال پیشین خود را در سامانه‌های اطلاعاتی ایرانداک ثبت و تایید نمایند.

بر پایه این آیین‌نامه، موسسه‌ها موظف هستند، پیش از تصویب پیشنهاده پارساها و پس از دفاع آن پارساها اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه «همانندجو» بررسی کنند.

بر همین اساس، تعیین اصالت محتوا در هر مدرک و داوری درباره آن، بر پایه گزارش همانندجو بسته به مورد برعهده موسسه‌ها است.

افزون بر این، ایرانداک موظف است، اطلاعات کتاب‌شناختی، چکیده، 20 صفحه نخست، و فهرست منابع پارساها را پس از ثبت در سامانه‌های اطلاعاتی خود به صورت رایگان منتشر نماید.

گفتنی است، متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترا  به ترتیب پس از گذشت 18 و 30 ماه از تاریخ دفاع دانشجو در محیط وب منتشر می‌گردد.

با اجرای این آیین‌نامه، ارزیابی و رتبه‌بندی موسسه‌ها توسط وزارت علوم بر اساس میزان مشارکت در اجرای این آیین‌نامه و میزان همانندی پارساهای هر موسسه انجام خواهد شد.