انتشار ویرایش ۲۰۲۰ بهترین دانشگاه‌های جهان توسط یو اس نیوز/ 14 دانشگاه ایران در بین 1000 دانشگاه برتر جهان

 به گزارش لیزنا، دکترجعفر مهراد، استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شبراز و موسس ISC  با اعلام این خبر گفت: براساس این رتبه بندی، که به ارزیابی عملکرد پژوهشی و شهرت و اعتبار دانشگاه ها توجه خاصی معمول شده است، رتبه تعداد ۱۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان را می توان در تقسیمات مختلف جغرافیایی و رشته های موضوعی گوناگون در جداول رتبه بندی  مشاهده کرد.

وی افزود: تعداد دانشگاه هایی که در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ میلادی حضور داشتند ۱۲۵۰ دانشگاه بود.

مهراد گفت: ده دانشگاه نخست این رتبه بندی کلا در اختیار آمریکا و بریتانیا است. دانشگاه های هاروارد، ام ای تی، استنفورد و برکلی رتبه های اول تا چهارم دانشگاه های برتر جهان را در اختیار دارند.  رتبه پنجم به دانشگاه آکسفورد در انگلستان تعلق دارد.

 انستیتو فناوری کالیفرنیا، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه پرینستون، دانشگاه کمبریج و دانشگاه واشنگتن نیز به ترتیب به کسب رتبه های ششم تا دهم دانشگاه های برتر جهان نایل آمده اند.

 ویرایش سال ۲۰۲۰ شامل ۸۱ کشور جهان است. امریکا با ۲۴۹ دانشگاه در جمع ۱۵۰۰ دانشگاه برتر حائز بیشترین دانشگاه های برتر جهان است. تعداد دانشگاه های برتر چین ۱۸۸، انگلستان ۸۶، ژاپن ۸۲، و آلمان ۶۶ دانشگاه است.

در ویرایش حاضر علاوه بر جدول کلی رتبه بندی ارزیابی دانشگاه های جهان در ۲۸ رشته موضوعی نیز صورت گرفته است. کشورهای چین، آمریکا، استرالیا و کانادا در رشته کامپیوتر بهترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند.  رشته اقتصاد و بازرگانی عمدتا در اختیار دانشگاه های استرالیا، کانادا و چین است. در رشته مهندسی آمریکا، چین، انگلستان، ایتالیا و کانادا دارای بیشترین و بهترین دانشگاه های معتبراند. در حوزه علوم اعصاب و رفتار نیز دانشگاه های آمریکا، آلمان، ایتالیا، چین و انگلستان عملکرد بهتری را از خود ارائه داده‌اند.

مهراد ادامه داد: یو اس نیوز رتبه دانشگاه های برتر جهان را در سطح ۵ منطقه جغرافیایی نیز گزارش کرده است. در آفریقا سه دانشگاه برتر نخست عبارت است از کیپ تاون و ویت واترزرند و دانشگاه Stellenbosch هر سه در آفریقای جنوبی.

در قاره آسیا دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه شینهوا در چین و دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور سه دانشگاه برتر نخست این قاره بحساب می آیند.

 در استرالیا و نیوزیلند دانشگاه های ملبورن، سیدنی در استرالیا و کوئینزلند در نیوزیلند سه دانشگاه ممتاز این قاره اند.

 دانشگاه های آکسفورد، کمبریج و امپریال کالج لندن هر سه در انگلستان، سه دانشگاه برتر  قاره اروپا شمرده می شوند.

 در آمریکای جنوبی نیز سه دانشگاه برتر عبارت است از دانشگاه سائوپائولو در برزیل، دانشگاه پونتی فیسیا در شیلی و دانشگاه ایالتی کامپیناس در برزیل.

دانشگاه برتر ایران در جمع ۱۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان:

دکتر مهراد گفت: در ویرایش سال ۲۰۲۰ تعداد دانشگاه های معتبر ایران به ۳۵ دانشگاه افزایش یافته است.  در این رتبه بندی امتیاز و رتبه جهانی ۳۱ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران اعلام و ۴ دانشگاه دیگر نیز فاقد امتیاز و رتبه جهانی است.

 ده دانشگاه اول ایران در رتبه بندی یو اس نیوز عبارت است از دانشگاه تهران با امتیاز ۵۲/۴ و رتبه جهانی ۴۰۵، دانشگاه آزاد اسلامی ایران با امتیاز ۵۰/۵ و رتبه جهانی ۵۴۵، دانشگاه  صنعتی شریف با امتیاز ۴۵/۸ و رتبه جهانی ۵۹۱ و دانشگاه صنعتی اصفهان با امتیاز ۴۵۷ و رتبه جهانی ۵۹۵.

بدین ترتیب،  از جمهوری اسلامی ایران ۴ دانشگاه  فوق در بین ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

امتیاز دانشگاه علوم پزشکی تهران ۴۳/۳ و رتبه جهانی آن ۶۷۶، امتیاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر و صنعتی نوشیروانی بابل مشترکا ۴۳/۲ و امتیاز جهانی این دو دانشگاه ۶۷۸، امتیاز دانشگاه تربیت مدرس ۳۸/۹ و رتبه جهانی آن ۸۱۰، امتیاز دانشگاه تبریز ۳۷/۹ و  رتبه جهانی آن ۸۴۱ و امتیاز دانشگاه شیراز ۳۷/۷ و رتبه جهانی آن ۸۵۰ است.

 سه دانشگاه برتر دیگر یعنی علوم پزشکی مشهد، علم و صنعت ایران و فردوسی مشهد که به ترتیب در سطح کشور رتبه های ۱۱ تا ۱۳ را در اختیار دارند در سطح جهانی به ترتیب دارای رتبه های ۸۶۷، ۸۷۰ و ۸۸۹ می باشند.

بدین ترتیب، تعداد دانشگاه های برتر ایران در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان به ۱۴ دانشگاه می رسد.

 رتبه جهانی دانشگاه های علوم پزشکی ایران ۱۱۱۶، کاشان ۱۱۷۲، علوم پزشکی اصفهان ۱۱۸۰، سمنان ۱۲۰۷، یاسوج ۱۲۱۳ و یزد ۱۲۲۳ است.

در رتبه های ۲۱ تا ۳۱ در سطح ملیحه ترتیب دانشگاه های گیلان با رتبه جهانی ۱۲۴۱، علوم پزشکی تبریز با رتبه جهانی ۱۲۶۲، صنعتی سهند با رتبه جهانی ۱۲۹۹، رازی با رتبه جهانی ۱۳۰۰، شهید با هنر کرمان و علوم پزشکی شیراز مشترکا با رتبه جهانی ۱۳۲۳، بوعلی سینا با رتبه جهانی ۱۳۴۴، علوم پزشکی بقیه الله اعظم  با رتبه جهانی ۱۳۴۷، ارومیه با رتبه جهانی ۱۴۴۰ و مازندران با رتبه جهانی ۱۴۹۷ مشاهده می شوند.

 امتیاز و رتبه جهانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، علوم پزشکی کرمانشاه، علوم پزشکی مازندران و صنعتی شیراز که در سطح ملی در رتبه های ۳۲ تا ۳۵ قرار دارند اعلام نشده است.

 جایگاه دانشگاه های برتر ایران در رشته های موضوعی:

این استاد دانشگاه شیراز افزود: در ۲۸ رشته موضوعی رتبه دانشگاه های ایران از این قرار است: در رشته علوم کشاورزی رتبه دانشگاه تهران ۷۱، آزاد اسلامی ۸۴، تربیت مدرس ۱۱۶، شیراز ۱۵۰، فردوسی مشهد ۱۹۱، و صنعتی اصفهان ۱۹۷.

 در رشته زیست شناسی و بیوشیمی رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران ۳۱۰، دانشگاه تهران ۳۵۶، علوم پزشکی شهید بهشتی ۴۴۴، و دانشگاه آزاد اسلامی ۴۶۶.

 در رشته شیمی جمهوری اسلامی ایران  ۱۶ دانشگاه ممتاز در بین دانشگاه های برتر جهان دارد: رتبه دانشگاه آزاد ۱۲۱، صنعتی نوشیروانی بابل و دانشگاه تهران مشترکا ۱۹۵، صنعتی شریف ۲۷۶، تربیت مدرس ۳۵۲، یاسوج ۳۵۴، صنعتی اصفهان ۴۵۹، شیراز ۴۶۶، صنعتی امیرکبیر ۵۱۴، علوم پزشکی تهران ۵۵۳، تبریز ۶۰۴، علم و صنعت ایران ۶۲۴، فردوسی مشهد ۶۷۰، اصفهان ۶۹۲، کاشان ۶۹۴ و بوعلی سینا ۷۰۶.

در رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران دارای رتبه ۱۱، آزاد اسلامی رتبه ۳۵، علم و صنعت ایران رتبه ۸۸، و صنعتی امیرکبیر دارای رتبه ۹۷ بهترین دانشگاه های جهان است.

 در رشته پزشکی بالینی جمهوری اسلامی ایران ۱۰ دانشگاه ممتاز جهانی دارد. رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران ۲۴۳، علوم پزشکی شهید بهشتی ۴۱۳، علوم پزشکی ایران ۴۱۸، علوم پزشکی مشهد ۴۸۰، علوم پزشکی کرمانشاه ۵۵۷، علوم پزشکی اصفهان ۵۹۸، علوم پزشکی مازندران ۶۲۳، علوم پزشکی بقیه الله اعظم ۶۵۶، علوم پزشکی شیراز ۶۹۵ و علوم پزشکی تبریز ۷۲۹ جهان است.

در رشته کامپیوتر دانشگاه های آزاد اسلامی با رتبه جهانی ۱۱۰، تهران با رتبه ۱۳۹، صنعتی شریف با رتبه ۱۶۴ و صنعتی امیرکبیر با رتبه ۱۷۴ بهترین دانشگاه های ایران رتبه بندی شده اند.

 چهار دانشگاه آزاد اسلامی ایران با رتبه جهانی  ۹۳، صنعتی شریف با رتبه جهانی ۱۴۸، تهران با رتبه جهانی ۱۷۵ و صنعتی امیرکبیر با رتبه جهانی ۲۱۲ در رشته مهندسی برق و الکترونیک برترین دانشگاه های کشور بحساب می آیند.

جمهوری اسلامی ایران در رشته مهندسی به مفهوم کلی با ۲۴ دانشگاه معتبر در بین سایر دانشگاه های برتر جهان اعتبار و منزلت علمی خود را حفظ کرده است. دانشگاه های تهران با رتبه ۳۹، آزاد اسلامی با رتبه ۴۴، امیرکبیر ۱۱۸، شریف ۱۲۰، نوشیروانی بابل ۱۷۴، تبریز ۱۷۸، علم و صنعت ایران ۱۸۰، فردوسی مشهد ۲۳۷، صنعتی اصفهان ۲۴۶، تربیت مدرس ۲۵۰، شیراز ۳۱۷، سمنان ۳۶۹، کاشان ۴۵۴، گیلان ۵۴۶، بین المللی امام (ره) ۵۶۲، صنعتی شیراز ۵۶۴، اصفهان ۵۹۸، رازی و شهید باهنر کرمان مشترکا با رتبه ۶۴۰، صنعتی سهند ۶۴۶، یزد ۶۶۴، بوعلی سینا ۶۸۳، ارومیه ۶۸۸ و علوم پزشکی تهران با رتبه ۷۱۰ در رشته مهندسی دانشگاه های ایران و جهان هستند.

دانشگاه تهران در رشته محیط زیست و اکولوژی با امتیاز ۴۲/۶ رتبه ۲۹۳ برترین دانشگاه های جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه های علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه های جهانی ۱۶۰ و ۲۴۵ در رشته ایمنی‌شناسی دانشگاه های برتر ایران بحساب می آیند.

 تعداد ۱۲ دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران در رشته علم مواد بهترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده اند. این دانشگاه ها عبارتند از تهران با رتبه ۱۵۵، امیرکبیر ۱۸۶، شریف ۲۰۸، صنعتی اصفهان ۲۱۰، آزاد اسلامی ۲۲۵، علم و صنعت ایران ۲۸۰، تربیت مدرس ۳۵۱، شیراز ۳۸۵، علوم پزشکی تهران ۴۱۲، فردوسی مشهد ۴۶۰، صنعتی سهند ۴۷۲ و دانشگاه کاشان با رتبه جهانی ۴۸۹.

در رشته ریاضیات دو دانشگاه آزاد اسلامی ایران با امتیاز ۷۳/۷ و رتبه جهانی ۲۹ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با امتیاز ۶۶/۶ و رتبه جهانی ۶۰ برترین دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران گزارش شده اند.

 دانشگاه آزاد اسلامی ایران با ۸۹/۴ امتیاز و رتبه جهانی ۵، تهران با امتیاز ۶۲/۷ و رتبه جهانی ۳۱، صنعتی امیرکبیر با امتیاز ۵۱ و رتبه جهانی ۵۵، فردوسی مشهد با امتیاز ۵۰/۸ و رتبه جهانی ۵۶، و دانشگاه علم و صنعت ایران با امتیاز ۳۷/۷ و رتبه جهانی ۹۸ در رشته مهندسی مکانیک برترین دانشگاه های کشور رتبه بندی شده اند.

در رشته بیولوژی مولکولی و ژنتیک دانشگاه تهران با رتبه جهانی ۴۷۴ تنها دانشگاه برتر کشور است.

 در رشته علوم اعصاب و رفتار دانشگاه های علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی به ترتیب موفق به کسب رتبه های جهانی ۲۳۳ و ۳۷۶ برترین دانشگاه های جهان شده اند.

در رشته داروسازی و سم شناسی برترین دانشگاه های کشور شامل علوم پزشکی مشهد با رتبه جهانی ۷۷، علوم پزشکی شهید بهشتی با رتبه جهانی ۱۸۷ و دانشگاه علوم پزشکی تبریز با رتبه جهانی ۲۴۲ است.

تعداد ۹ دانشگاه کشور در رشته فیزیک شامل دانشگاه های آزاد اسلامی با رتبه جهانی ۲۳۵، صنعتی اصفهان ۲۵۵، صنعتی شریف و دانشگاه تهران مشترکا با رتبه جهانی ۳۹۸، شیراز ۶۰۶، امیرکبیر ۶۵۹، یزد ۶۶۹، تبریز ۶۹۴، و گیلان با رتبه جهانی ۷۱۶ برترین دانشگاه های ایران بحساب می آیند.

دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، آزاد اسلامی و شیراز به ترتیب با کسب رتبه جهانی ۱۸۴، ۳۳۴، ۴۳۲ و ۴۸۵ چهار دانشگاه برتر رشته علوم حیوانی و گیاهی دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی شده اند.

 در رشته علوم اجتماعی و بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تهران با رتبه های جهانی ۴۳۴ و ۴۸۰ برترین دانشگاه های کشور اند.

بدین ترتیب، در رتبه بندی موضوعی یو اس نیوز که ۲۸ رشته دانشگاهی را رتبه بندی کرده است  دانشگاه های ایران در رشته های هنرها و علوم انسانی، قلب و عروق، اقتصاد و بازرگانی، علوم زمین، میکروبیولوژی، خون شناسی، علوم فضا و جراحی فاقد امتیاز و رتبه جهانی اند.

 یادآوری می شود که تعداد دانشگاه های برتر ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی در رتبه بندی یو اس نیوز ۲۱ دانشگاه بود که در ویرایش ۲۰۲۰ به ۳۵ دانشگاه افزایش یافته است .

دکتر مهراد تاکید کرد: این نکته هم قابل توجه است که یو اس نیوز اطلاعات و داده های مرتبط با ارزیابی دانشگاه های جهان را از وب او ساینس و سنجه های Incite که توسط گروه وب او ساینس ارائه می شود، دریافت کرده است.