News Code: 40355
Publication Date: Sunday, 03 November 2019 - 09:23

main

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

با سیاستگزاران پژوهشی کشور وارد گفتگو شویم

Source : لیزنا
جلسه دوم نشست مدیریت داده‌های پژوهشی در پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات به صورت آنلاین برگزار شد.
با سیاستگزاران پژوهشی کشور وارد گفتگو شویم

 به گزارش لیزنا، سید ابراهیم عمرانی، دبیر نشست مدیریت داده‌های پژوهشی در پنجمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات گفت: کارگروه مدیریت اطلاعات پژوهشی از کنگره اول و با پیشنهاد و محوریت کارشناسان و متخصصان پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداک) هر ساله در کنگره حضور داشته و نشستی را بر اساس مشکلات واقعی که مساله مهم آن سال بوده برگزار کرده است. در سال جاری مساله انتخاب مهمترین مساله پیش روی در شورای پژوهشی ایرانداک به بحث گذاشته شد و طی دو جلسه به این نتیجه رسید که داده‌های باز، و علم باز مهمترین مساله ایست که می توان در نشست به آن پرداخت.

وی افزود: البته از مهمترین دغدغه‌های موجود مساله دسترسی باز به پایان نامه‌‌ها است که هنوز مشکلات بسیاری دارد و یک پیشنهاد بازگشت به این مساله بود که با وجود مصوبه مجلس کماکان برخی دانشگاههای بزرگ از دسترسی دادن پایان‌نامه‌های خود خودداری می‌کنند و نگرانی واقعی آنها نیز مشخص نیست.

عمرانی گفت: با اینهمه در دومین جلسه شورای پژوهشی ایرانداک این مساله تایید شد و مسئولیت آن به دکتر رضا بگلو و سید ابراهیم عمرانی سپرده شد. پس از آن و در اولین جلسه از دکتر اسماعیل وزیری از دانشگاه زابل دعوت شد تا درمورد محتوای برنامه تصمیم گیری کنیم.

عمرانی گفت: جلسه ای در تاریخ چهارشنبه اول مهر 1398 بصورت نشست از راه دور برگزار شد و در اخص کردن موضوع و افرادی که باید در نشست حضور داشته باشند صحبت شد. دو نظر وجود داشت، یکی تاکید بر وجوه علمی و راهکارهای اجرایی رفتن به سوی داده های باز و دیگری رفتن به سوی سیاستگزاران پژوهشی و دعوت از ایشان به نشست و در معرض سوال قرار دادن ایشان و یادآوری به مخاطبان و دعوت شدگان در مورد داده های باز و اینکه چه از سوی سیاستگزاران و چه از سوی کتابداران در دانشگاهها روی این مساله باید کار شود. باید استادان و دانشجویانی که در مجلات معتبر ناشران بزرگ تجاری مقاله‌های خود را منتشر می کنند، در جریان این مساله قرار بگیرند.

وی ادامه داد: جلسه دوم در تاریخ دوشنبه ششم آبان 1398 بصورت نشست از راه دور و به صورت آنلاین برگزار شد. دکتر اسماعیل وزیری از زابل، دکتر محمد زره ساز و دکتر داریوش علیمحمدی از کرج و دانشگاه خوارزمی، دکتر رضا بگلو از شهرستان ملایر و عمرانی از تهران ( ایرانداک ) در این نشست یک ساعته نظرات خود را عنوان کردند و به بحث گذاشتند.

دبیر نشست مدیریت داده‌های پژوهشی گفت: در این نشست و با حضور دو شرکت کننده تازه نیز، بیشترین بحث در همان موارد قبلی بود که در جلسه اول صحبت شده بود و قرار بود روی آن کار شود و در این جلسه به نتیجه برسد. مقرر شد : 1- چند و چون داده‌های باز توسط آقای دکتر وزیری نوشته شود تا در رسانه‌های حرفه ما مانند لیزنا و کانالهای تلگرامی منتشر شود تا شرکت کنندگان از پیش آگاهی داشته باشند که روی چه موضوعی صحبت خواهد شد. 2- با اساتید برجسته‌ چند دانشگاه بزرگ تهرانی که مقاله های بسیاری در هر سال منتشر می‌کنند صحبت شود که در نشست حضور داشته باشند و در مورد داده‌های باز و برخوردهای ایشان در صورت اجباری شدن دسترسی باز به داده‌های پژوهشی و الزام به در اختیار همه قرار دادن داده‌های خام پژوهش، این استادان چه برخوردی خواهند داشت. 3- با سیاستگزاران پژوهشی کشور نیز وارد گفتگو شویم تا بتوانیم ایشان را برای نشست دعوت کنیم و نظرات ایشان را در این مورد به بحث بگذاریم.

وی تاکید کرد:  در ضمن انتظار داریم که این نشست آگاهی لازم در اختیار سیاستگزاران پژوهشی برای ورود به این بحث در سطح پژوهش ایران، بگذارد.

عمرانی گفت: در نشستهای آتی این گروه، جزئیات بیشتری به بحث گذاشته خواهد شد.

 

Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News