کد خبر: 41131
تاریخ انتشار: سه شنبه, 15 بهمن 1398 - 07:35

داخلی

»

کتاب

انتشار شماره جدید «شیرازه کتاب»؛ ماهنامه تخصصی کتاب و کتاب‌خوانی

منبع : مجمع ناشران انقلاب اسلامی
شماره 40 و 41 ماهنامه «شیرازه کتاب» منتشر شد.
انتشار شماره جدید «شیرازه کتاب»؛ ماهنامه تخصصی کتاب و کتاب‌خوانی

به گزارش لیزنا، شماره 40 و 41 ماهنامه «شیرازه کتاب» به سردبیری محمدمهدی شیخ‌صراف در 128 صفحه منتشر شد. این شماره از مجله «شیرازه کتاب» عناوین و مباحث گوناگونی را در فهرست مطالب خود جای داده است.سردبیر مجله در سرمقاله‌ای با عنوان «دولت علیه دولت»، به قربانی‌شدن هفته کتاب امسال به‌عنوان رخدادی فرهنگی، زیر سایه تصمیم بدموقع دولت در گران‌کردن بنزین پرداخته است.

پس از آن در بخش «خانواده نشر»، پس از گزارش‌های اولین نشست طعم کتاب و رونمایی کتاب‌های «در جست‌وجوی مهتاب» و «صد روسی»، برنامه‌های برگزارشده در هفته کتاب 1398 به همت مهدیس میرزایی اعتمادی با عنوان «هفته بنزینی کتاب 98» معرفی شده است. بایدها و نبایدهای هفته کتاب نوشته احمد عطایی، گزارشی از نخستین دوره جایزه شهید همدانی، مصاحبه با علی عرب‌زاده درباره نمایشگاه کتاب فرانکفورت، یادنامه‌ای برای شهید محسن صالحی حاجی‌آبادی و معرفی انتشارات مهرستان و مصاحبه با مدیر این انتشارات از دیگر مطالب خانواده نشر هستند.

تحریریه «شیرازه کتاب» در پرونده ویژه این شماره، به سراغ روشندلان رفته و با تهیه و تدوین مطالبی، مشکلات این قشر از جامعه را در حوزه کتاب بررسی کرده است. گفت‌وگوهایی با فرزانه و همایون شاهمرادی از کتابداران روشندل، فرحناز یوسفی مدیر انتشارات پرستوی سفید، حسن عبدلی مدیر بخش نابینایان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای و سهیل معینی مدیر روزنامه «ایران سپید» بخش‌های اصلی این پرونده را در کنار مباحث تخصصی دیگر تشکیل می‌دهند.

نویسندگان «کافه شیرازه» بیست‌وهفتمین هفته کتاب را تحت عنوان «حال خوش خواندن»، از زوایای گوناگون بررسی و نقد کرده‌اند. «روپایی دنده‌عقب در راه‌پله برج میلاد» به قلم محمدرضا شهبازی، «هفته‌های بی‌حاصل» به قلم مهدی بوشهریان، «روزی که دلفین‌ها پرواز می‌کنند» نوشته احسان سالمی، «حال خوش من» از سیداحمد موسوی و... مطالب این بخش از مجله را شامل می‌شوند.

در پایان و در بخش «طعم کتاب» نیز چند نویسنده در یادداشت‌های مختلفی، کتاب‌های «بدون هراس»، «پس از بیست سال» و «پل» را به بوته نقد گذاشته‌اند و در بسته پیشنهادی، کتاب متعددی در حوزه‌های مختلف معرفی شده است.

شماره 40 و 41 ماهنامه «شیرازه کتاب» به سردبیری محمدمهدی شیخ‌صراف در 128 صفحه راهی دکه‌ها و کتاب‌فروشی‌های منتخب شده است.