کد خبر: 42974
تاریخ انتشار: شنبه, 13 دی 1399 - 13:06

داخلی

»

کتاب

محمدحسین شهامت‌پور؛

زاویه نگرش جشنواره چاپ از بحث فنی به محتوایی تغییر می‌کند

منبع : روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
دبیر بخش مسابقات چاپِ بسته‌بندی  گفت: در این دوره از جشنواره زاویه نگرش جشنواره چاپ از بحث فنی به محتوایی تغییر کند و در همین راستا بخش «پاسداشت زبان فارسی» به این جشنواره اضافه شده است.
زاویه نگرش جشنواره چاپ از بحث فنی به محتوایی تغییر می‌کند

به گزارش لیزنا،  محمدحسین شهامت‌پور، داور دوره‌های پیشین جشنواره ملی چاپ و دبیر علمی بخش مسابقات چاپِ بسته‌بندی این دوره از جشنواره گفت: بر اساس برنامه‎ریزی‎های صورت گرفته زاویه نگرش جشنواره از فنی به محتوایی تغییر کند. با توجه به جابجایی بخش صنعت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وزارت صمت قرار بر این شد تغییراتی در شرایط برگزاری مسابقات اعمال شود و آن هم تغییر نگرش از بخش فنی به محتوایی است. در همین راستا بخش «پاسداشت زبان فارسی» به این جشنواره اضافه شد.

وی افزود: زبان بخش بزرگی از فرهنگ هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهد و قطعا همه ما می‌دانیم که زبان فارسی چقدر در عناصر بصری نقش دارد. از آنجا که این موضوع همواره یکی از دغدغه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است. مقرر شد این حرکت توسط جشنواره ملی چاپ شروع شود و تلاش خواهد شد روی بحث محتوایی تمرکز بیشتری داشته باشیم.

دبیر بخش مسابقات چاپِ بسته‌بندی بیستمین جشنواره چاپ ادامه داد: چون محوریت جشنواره مرتبط با بسته‌بندیِ چاپ است، داوری‎ها باید ملموس باشد. در شرایط کرونایی سعی می‌کنیم با حفظ پروتکل‌های بهداشتی به داروی آثار ارسال شده بپردازیم.

محمدحسین شهامت‌پور با تأکید بر تاثیر این جشنواره بر ارتقای کیفی محصولات بسته‌بندی یادآور شد: خوشبختانه موضوع برگزاری جشنواره ملی چاپ و بحث محتوایی آن به مسائل خارجی و امکانات خاصی وابستگی ندارد و فکر می‌کنم می‌تواند در ارتقای کیفی عناصر بصری که در بسته‌بندی استفاده می‌شود و ما هر روز با آن درگیر هستیم، موثر باشد. متاسفانه به طور غیرمنصفانه‌ای عناصر فرهنگی، خط و زبان فارسی در حال از بین رفتن است. پیش از این، نگاه به مقوله زبان فارسی در طراحی محصولات چاپی تحمیلی بود و اگر کسی این مناسبات را در نظر نمی‌گرفت احتمال داشت با مشکلاتی در جواز و پخش آن محصول در بازار مواجه شود.

وی اضافه کرد: سعی می‌کنیم نگاهی تشویقی به این موضوع داشته باشیم و با کمک اساتید طراح که مهارت زیادی در استفاده از خط و زبان فارسی دارند روی این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشیم. البته باید تجربه دیگر کشورها را هم در نظر داشت. در برخی کشورها خط نستعلیق که ریشه آن کاملا ایرانی است، پاسداشت می‌شود و در طرح‌های تبلیغاتی خود از آن استفاده می‌کنند. بنظرم این موضوع نیز در کشور ما باید مورد توجه قرار بگیرد و در کنار کیفیت خوب، موارد استاندارد هم رعایت شود. امیدوارم به لطف همکاران عزیز جشنواره‌ی پرشور ارزشمند و اثرگذاری داشته باشیم و یادگاری برای حوزه چاپ و مردم بگذاریم.

جشنواره چاپ یک رویداد انگیزشی است

مجتبی محمودیان رییس اتحادیه چاپخانه‌داران قم با اشاره به اهمیت جشنواره چاپ گفت: این جشنواره یک رویداد انگیزشی برای کسانی است که در آن شرکت می‌کنند زیرا آن‌ها برای ارایه کیفیت بهتر و دریافت جایزه استانی یا کشوری با یکدیگر رقابت می‌کنند.

وی ادامه داد: من بارها شاهد بوده‌ام وقتی فراخوان جشنواره اعلام می‌شود همه تلاش می‌کنند در مدت زمان ارسال آثار کارهای درجه یک و نمونه انجام دهند و به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

محمودیان با بیان اینکه ایجاد انگیزه باعث ارتقای کیفیت محصولات نهایی چاپ می‌شود، عنوان کرد: زمانی که واحدهای چاپی به کار تمیز و با کیفیت عادت کردند این کار را به صورت مداوم انجام می‌دهد و ما شاهد ارتقای کیفیت محصولات در حوزه‌های مختلف چاپ و نشر خواهیم بود.

وی همچنین درباره اثرات ارایه کارهای با کیفیت توضیح داد: کسب درآمد بیشتر، خوشنامی بیشتر در صنف و شناخته شدن در میان مشتریان از جمله مزایای این موضوع است زیرا برای بسیاری از مشتریان اهمیت دارد که چاپخانه‌ای که کار آن‌ها را انجام می‌دهد لوح تقدیری از استان یا جشنواره‎ای معتبر داشته باشد.

محمودیان یادآور شد: به طور کلی برگزاری جشنواره رویداد بسیار خوب و مثبتی است که غیر از نقش کیفی‌سازی در میان صنف از نظر روحی و روانی در میان اهالی چاپ و افرادی که سالیان سال در این حوزه فعالیت کرده‌اند نیز موثر است.

به گفته وی، وقتی از فردی که بیش از دو سوم از عمر خود را در صنعت چاپ گذاشته است تقدیر می‌شود پیش فرزندان و خانواده و هم‌صنفی‌هایش احساس سربلندی و سرافرازی دارد و در روحیه او تاثیرات بسیار خوبی دارد.

محمودیان در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره با اشاره به اینکه جشنواره چاپ باید محل ایجاد انگیزه برای صنف چاپ باشد، افزود: جشنواره چاپ باید محل بروز و ظهور توانمندی‌های حوزه چاپ، ضعف‌ها و قوت‌های این حوزه و فرصت‌ها و تهدیدها باشد. جشنواره‌ چاپ در سال‌های اخیر به این سو حرکت نکرده است و حرکت در این مسیر ضروری به نظر می‌رسد. 

وی تاکید کرد: امیدوارم با تغییر رویکرد و برنامه‌های جشنواره چاپ در سال جاری شاهد اتفاق‌ها و رخدادهای خوبی در این حوزه باشیم و همه فعالان حوزه چاپ در سراسر کشور به صورت یکسان دیده شوند و تقارن در میان استان‌های مختلف وجود داشته باشد و فقط به تهران توجه نشود.

 

 

برچسب ها :