کد خبر: 41381
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 28 اسفند 1398 - 08:16

داخلی

»

کتاب

انتشار گزارش طرح «پاییزه کتاب98»

منبع : روابط عمومی موسسه خانه کتاب
گزارش طرح «پاییزه کتاب98» از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.
انتشار گزارش طرح «پاییزه کتاب98»

به گزارش لیزنا، «پاییزه کتاب »1398، دوازدهمین دورۀ طرح «توزیع یارانۀ کتاب از طریق کتاب فروشی ها» بود که با شعار «حالِ خوشِ خواندن » به مدت 13 روز از تاریخ 23 آبان تا 5 آذر 1398 در کتابفروشی های کشور و از 23 آبان تا 8 آذر به مدّت 16 روز در شهر مشهد برگزار شد. در این دوره 651 کتابفروشی ثبت نام کردند، اما 585 کتا بفروشی فعّال بودند. 

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در مقدمه این گزارش با اشاره به پیشینه اجرای طرح های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی ها نوشته است: «این طرح ها با هدف تقویت جریان توزیع و فروش کتاب از طریق چرخه حرفه ای و اصولی نشر، در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت و نخستین بار با عنوان«کتابفروشی به وسعت ایران» در پاییزه 1394 اجرا شد. اگرچه در دوره های اخیر به دلیل محدودیت منابع مالی، اختصاص یارانه کاهش یافته و به تبع آن اجرای طرح با مشکلاتی مواجه شد؛ اما به دلیل تأثیرگذاری بالای این طر ح ها و همچنین مطالبه کتابفروشان و خریداران کتاب، خانه کتاب کوشید منابع مالی جدیدی برای آن بیابد که خوشبختانه در دوازدهمین دوره یعنی پاییزۀ کتاب 1398 این تلاش‌ها محقق شد و در دو شهر تهران و مشهد، شهرداری در راستای مسئولیت اجتماعی خود تأمین بودجۀ یارانۀ کتاب فروشی های این دو شهر را بر عهده گرفت. این رویکرد مشارکتی جدید الگویی است که میتواند هم در شهرهای دیگر، دست کم کلان شهرها به کار گرفته شود و هم  می‌تواند منابع مالی دیگری را به مشارکت بطلبد. مشارکت شهرداری های تهران و مشهد در برگزاری طرح پاییزه کتاب بیش از آن که الگوی نوینی از تأمین یارانه باشد نشان از توجه ویژه این نهادهای شهری به حوزه فرهنگ و شهروند دانا محور دارد. امیدواریم که اینگونه مشارکت ها در طرح های بعدی نیز تکرار شده و سایر نهادها در تمام استان های کشور سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ را در برنامه ریزی های خود بگنجانند.»
در این گزارش، آمار کلی گزارش ها،  آمار موضوعات پرفروش، پرفروش ترین های «پاییزه کتاب» و آمار فروش استانی درقالب جدول و نمودار عرضه شده است.
علاقه‌مندان می توانند فایل پی دی اف این گزارش را از لینک http://www.ketab.ir/Images/Pa-98.pdf دریافت کنند.