خرید 175 میلیارد تومانی بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب

به گزارش لیزنا به نقل از واحد مرکزی خبر ، سید محمد حسینی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دوم سیما افزود: علاوه بر ارائه یارانه، امسال 110 هزار دانشجو از یارانه خرید کتاب از نمایشگاه برخوردار شدند.

وی با اشاره به بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه گفت: بازدید شخصیتهای تراز اول کشور از نمایشگاه به پویایی آن کمک کرده است.

حسینی گفت: نمایشگاه کتاب امسال با شکوه و با رونق برپا شد و با وجود اینکه در بیشتر استانها نمایشگاههای استانی برگزار می شود اما مردم با شور و شعف زیادی از نمایشگاه بازدید کردند و رسانه ها بویژه رسانه ملی در این کار سهم زیادی داشت.

وی به استقبال مردم به ویژه جوانان از نمایشگاه اشاره کرد و افزود: روزانه حدود 500 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند.

حسینی گفت:‌در نمایشگاه امسال کتابها تا 50 درصد تخفیف نیز ارائه و تنوع کتابها از نظر محتوی یا ظاهر بیشتر شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رشد کتابخوانی در کشور گفت: سرانه مطالعه در کشور به حدود 70 دقیقه رسیده است.

وی با اشاره به اینکه 70 دستگاه ونهاد در برپایی نمایشگاه مشارکت داشتند افزود: درحاضر بهترین مکان برای برپایی نمایشگاه مصلا است اما امیدواریم برای سالهای اینده جای مناسبتری درنظر بگیریم.

حسینی با اشاره به بازدید هیاتهای مختلف از چین ، تاجیکستان و عراق از نمایشگاه کتاب گفت: در این نمایشگاه نشستهایی درباره تحولات اخیر در منطقه و بیداری اسلامی برگزار شد.

وی افزود: غرفه ای برای عبدالکریم الفخراوی ناشری از بحرین که هر ساله در نمایشگاه شرکت می کرد وامسال شهید شد، برپا شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره وضع ارائه مجوز به کتابهای جدید گفت: به برخی کتابها در مدت 24 ساعت مجوز داده می شود اما برخی کتابها نیاز به بررسی و مطالعه بیشتر دارد.

حسینی گفت: باید اعتدال رعایت وتعداد ارزیابان بیشتر شود تا کار نظارت سریعتر پیش برود.

وی افزود: سال گذشته مجوز 60 هزار عنوان کتاب ارائه شد اما امسال این تعداد از 64 هزار عنوان گذشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خط قرمز در این موضوع را مباحث اعتقادی، موضوعات اخلاقی یا مطالب جعلی دانست و گفت: ضوابط نشر کتاب در دولت دهم مدون و تصویب شد و افراد ناظر نیز در شورای عالی فرهنگی مشخص شدند.

وی گفت: اعضای هیات نظارت فراتر از وزارت ارشاد هستند و 5 نفر برای کتابهای کودک و 7 نفر هم برای کتابهای بزرگسالان مشخص شدند.

حسینی افزود: در دوره های پیش از دولت نهم بر اثر تسامح کتابهایی منتشر شد که باارزشها منافات داشت وچندین دوره نیز چاپ شد اما این موارد نادر است.

وی گفت: در نمایشگاه بیش از چهارهزار ناشر وجود داشت اما ممکن است در این حجم وسیع اشکالات معدودی باشد.

وزیر ارشاد گفت: این وزارتخانه از یک تعداد خاصی کتاب می تواند حمایت کند و کمیته های خاص و افراد کارشناس از بین تقاضاها، کتابهایی را انتخاب می کنند و از انها در حد توانایی حمایت می شود.

وی افزود:‌به تازگی شرکتی برای توزیع کتابهای دینی ومذهبی به بهره برداری رسیده و وزارت فرهنگ از انها حمایت کرده است.