کد خبر: 46465
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 13 مهر 1401 - 12:32

داخلی

»

کتاب

جایزه نوبل ادبیات در جستجوهای گوگل

منبع : ایسنا
برخلاف اینکه آکادمی سوئدی در سال‌های اخیر پیش‌بینی‌ها را درباره برندۀ نوبل ادبیات به‌گونه‌ای بر هم زده است که به‌نظر می‌رسد بازار گمانه‌زنی و شرط‌بندی درباره آن دیگر چندان هم در جهان داغ نیست اما این بخش از جایزۀ نوبل امسال نیز بخش قابل توجهی از جست‌وجوی کاربران را در گوگل به خود اختصاص داده است.
جایزه نوبل ادبیات در جستجوهای گوگل

به گزارش لیزنا،  فقط یک روز دیگر تا اعطای نوبل ادبیات ۲۰۲۲ مانده است. درحالی که برندۀ این جایزه در روز پنج‌شنبه ۱۴ مهر (۶ اکتبر) در استکهلم معرفی خواهد شد، آمار جست‌وجوها درباره این جایزه نیز در روزهای اخیر باری دیگر داغ شده است. 

بر اساس گزارش ایسنا، براساس آمار جست‌وجوی کاربران در گوگل، جست‌وجو دربارۀ جایزۀ صلح نوبل همچنان با میزان قابل توجهی از سایر بخش‌ها پیشی گرفته است. اما پس از این بخش، کاربران به میزان نسبتاً یکسانی نوبل ادبیات و فیزیک را دنبال کرده‌اند. 

 

اما نگاهی دقیق‌تر به این جست‌وجوها، طوری‌که عبارات را با قید امسال (۲۰۲۲) و در یک هفتۀ اخیر مد نظر قرار دهیم، نشان می‌دهد که هرچند به‌طور متوسط جایزۀ نوبل ادبیات در این مدت محبوبیت خود را در میان جست‌وجوگران گوگل از دست داده است اما در برخی روزها باز هم میزان قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. 

از جملۀ این روزها، ۲۹ سپتامبر (پنج‌شنبه، ۷ مهرماه) است؛ همان روزی که نیویورک‌تایمز مطلبی را با عنوان «آنچه باید دربارۀ جوایز نوبل ۲۰۲۲ بدانید» منتشر کرد. البته در این گزارش جزئیات خاصی درباره برندۀ نوبل ادبیات ۲۰۲۲ نوشته نشده بود و تنها زمان اعطای این جایزه ذکر شده بود. 

 

در عین حال، وبسایت «لیت‌هاب» به‌تازگی در پیش‌بینی خود از نوبل ادبیات ۲۰۲۲ نام چند نویسنده را مطرح کرده که در این میان نام شهرنوش پارسی‌پور نویسنده ایرانی نیز دیده می‌شود. 

دیگر چهره‌های شاخص مطرح شده برای کسب جایزه نوبل ادبیات امسال شامل «آدونیس» شاعر سوری، «نگوگی واتیونگو» نویسنده کنیایی، «ادویج دانتیکا» رمان‌نویس آمریکایی هایتی‌تبار، «گاریل لوتز» نویسنده و شاعر آمریکایی، «یون فوسه» نویسنده نروژی، «لاسلو کراسناهورکایی» نویسنده و فیلمنامه‌نویس مجارستانی، «آنی ارنو» نویسنده فرانسوی، «آن کارسون» نویسنده کانادایی، «شولاستیک موکاسونگا» نویسنده فرانسوی-رواندایی، «ماریز کنده» نویسنده، منتقد و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی و «سلیم برکات» نویسنده و شاعر کرد اهل کشورسوریه هستند.

این درحالی‌ست که بررسی جست‌وجوهای کاربران گوگل در یک هفتۀ اخیر نشان می‌دهد که اغلب کاربرانِ در جست‌وجوی عبارت مربوط به جایزۀ نوبل ادبیات ۲۰۲۲، هندی‌ها و سپس امریکایی‌ها بوده‌اند. 

 

نیجریه، فیلیپین، ایرلند و انگلستان نیز جزء دیگر کشورهایی هستند که کاربران آن‌ها بیشترین جست‌وجو را دربارۀ نوبل ادبیات ۲۰۲۲ در یک هفتۀ اخیر در گوگل داشته‌اند. 

در عین حال، مرتبط‌ترین جست‌وجوها و موضوعات درخصوص برندۀ نوبل ادبیات امسال در یک هفتۀ اخیر شامل مواردی چون جست‌وجو دربارۀ برندگان نوبل ادبیات سال‌های قبل، "primary literature" چیست؟ و قدیمی‌ترین زبان هندی، اولین جایزه نوبل چه زمانی اهدا شد؟ بوده است.

«عبدالرزاق گورنا»، برندۀ نوبل ادبیات ۲۰۲۱ نیز باری دیگر پای کاربران را برای جست‌وجو دربارۀ نوبل ادبیات امسال به این موتور جست‌وجو باز کرده است. 

همچنین بررسی این جست‌وجوها نشان می‌دهد «زندگی پس از مرگ» و «کنار دریا» دو رمان این نویسندۀ تانزانیایی هستند که بیشترین میزان جست‌وجو را داشته‌اند. 

 

به‌رغم وجود شانس برای اعطای نوبل ادبیات ۲۰۲۲ به یک نویسندۀ ایرانی، داده‌ای درباره جست‌وجوی کاربران ایرانی دربارۀ نوبل ادبیات ۲۰۲۲ در جست‌وجوهای گوگل موجود نیست اما عبارات «نوبل ادبیات»، «جایزه نوبل ادبیات»، «برندگان نوبل ادبیات» و «کتاب های برنده جایزه نوبل ادبیات» از جمله بیشترین و مرتبط‌ترین جست‌وجوهای کاربران ایرانی در مدت یک هفته اخیر بوده است.