کد خبر: 41688
تاریخ انتشار: دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 - 14:16

داخلی

»

کتاب

«یک شغل نان و آب دار» منتشر شد

منبع : انتشارات کتاب نیستان
انتشارات کتاب نیستان «یک شغل نان و آب دار» اثر حمید گروگان را منتشر کرد.
«یک شغل نان و آب دار» منتشر شد

به گزارش لیزنا، کتاب «یک شغل نان و آب دار» اثر حمید گروگان توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد. بازگشتی شگفت­انگیز به داستان­ها و حکایت­های قدیمی. کتابی کاملاً متفاوت با بیشتر آثار موجود در بازار نشر کودک و نوجوان که امکان آشنایی بچه­های ده سال به­بالا را با این شکل رو­به­فراموشی از ادبیات را امکان­پذیر می­کند و فرصتی فراهم می­آورد تا آنان با صورت آشنا برای نسل والدین خود و پیش از آن آشنا شوند.

«یک شغل نان و آب دار» داستانی برگرفته از آرزوها و خیال­هاست. پسر جوان قهرمان اثر، مزرعه­ای دارد و مرغ و خروس و بز و گربه­ای و سگی که مراقب آنهاست. ولی بعد از شنیدن توصیف مردم از روستای آن­سوی رودخانه، در جستجوی «یک شغل نان و آب­دار» خانه و کاشانه­ خود را رها می­کند و به جستجوی بخت و اقبال خود بر­می­آید.

«حمید گروگان»، نویسنده­ی نام­آشنا و باتجربه، با ایجاد گره­­های داستانی، مخاطب خود را با سوال­های متعددی مواجه می­کند و منطق و احساس کودک را به­طور یکسان، درگیر می­نماید. با اطمینان می­توان گفت که طرح چنین چالش­هایی برای کودکان ده­ساله و بزرگتر، در شرایطی که غالب کتاب­های موجود در بازار نشر، به­دنبال خلق موقعیت­های غیرواقعی و تحریک احساسات و تخیلات مخاطب هستند، موقعیتی ویژه را در اختیار خانواده­ها و مربیان دغدغه­مند قرار می­دهد و کمک می­کند تا باب گفتگو و فلسفه­ورزی را بگشایند و از همین سنین پایان دبستان، بحث درمورد مسائل مهم را – البته در حد فهم و ادراک کودک- آغاز کنند.

 پرسش­ها و موقعیت­های ایجاد شده در «یک شغل نان و آب­دار» به­شدت به زندگی امروز قشر جوان امروز ما شباهت دارد و نمایشی است نمادین از زندگی­هایی که در جستجوی رفاه بیشتر به رنج غربت کشیده ­شده­اند. 

شجاعت قهرمان اثر در بخش پایانی و غافلگیری جالبی که نویسنده در همان قسمت تهیه دیده است، به­نوعی به سیر و سلوک درونی قهرمان پایان می­بخشد و باعث می­شود تا مخاطب نفس راحتی بکشد و با آسودگی خیال، کتاب را ببندد.

متن «یک شغل نان و آب­دار»، نثر پاکیزه­ای دارد که از لحاظ حجم کاملاً برای دانش­آموزان سال­های پایان دبستان مناسب است، با حوصله­ی آنها تناسب دارد و درعین­حال به گسترش دامنه­ی واژگانی­شان کمک می­کند. تصویرسازی نیز که به شکلی جالب، شخصیت «شازده کوچولو» را به ذهن می­آورد، ایده­ درونی متن را برای افراد آشنا با این کاراکتر محبوب جهانی گسترش می­دهد.

 آخرین اثر «حمید گروگان»، نویدبخش وجود ارتباطی زنده و پویا میان نویسندگان پیشکسوت با کودکان عصر دیجیتال امروز است. باشد که انبوه تجربیات و یافته­های این عزیزان، به ساکنان فردای سرزمین ما انتقال یابد! 

 این کتاب در بیست وهشت صفحه و در قطع خشتی توسط انتشارات کتاب نیستان به بازار نشر عرضه شده است.