کد خبر: 48802
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 13 تیر 1403 - 11:28

داخلی

»

کتاب

«بیوه کوچک پایتخت»  اثر برگزیدگان جایزۀ «اُ. هنری 2022» منتشر شد

منبع : لیزنا
انتشارات کتاب نیستان در سال‌های اخیر و در قالب پروژه‌ای وسیع اقدام به ترجمه و انتشار مجموعه آثار برگزیده جایزه ادبی «اُ. هنری» کرده است که در قالب مجموعه‌ای یکصد جلدی زیر نظر دکتر علی فامیان در دست ترجمه است.
«بیوه کوچک پایتخت»  اثر برگزیدگان جایزۀ «اُ. هنری 2022» منتشر شد

به گزارش لیزنا، کتاب «بیوه کوچک پایتخت» با ترجمه لیلا آقالو که در یکصد و بیست صفحه رقعی از سوی نشر نیستان منتشر و وارد بازار کتاب شده است شامل دوازده داستان کوتاه از مجموعه داستان های برگزیده جایزه ا.هنری در سال ۲۰۲۲  است .

با حضور نویسندگان فرا اقلیمی و غیر بومی آمریکایی در این مجموعه، داستان ها از اصالت و تنوع فرهنگی خاصی برخوردار هستند. در مقدمه کتاب نقل قولی از مارسل پروست آمده است که "کتاب های زیبا همیشه به نوعی به زبان خارجی نوشته می‌شوند" واین مهر تاییدی است به تعلق این مجموعه به خانواده آثار ادبی فراتر از محدودیت تعلقات اقلیمی و ملیتی.
این مجموعه در برهه‌ای از زمان انتشار یافت که جهان درگیر بیماری همه گیر کرونا بود. تعدادی از داستان های این مجموعه در قالب‌های متنوع به این مسئله اشاره دارند «داستان زمان تماشای تلویزیون»اثر آلخاندرو  زامبرا  با درون مایه تفاوت عادات والدین در قبل و بعد از بچه دار شدن، به مسئله قرنطینه و خودشناسی افراد در این موقعیت انزوا می پردازد.

داستان «گرگهای سر کسستان» اثر دانیل مسون در قالب دیگر ودر فضایی متفاوت به مسئله کرونا اشاره می‌کند وپیوندی که این شرایط برای فرد مسن خانواده ونوه اش فراهم می‌کند داستانی گیرا و عاطفی را رقم می‌زند.

داستان «تماس تصویری» اثر لوری مور است که قبلا از این نویسنده داستان "اینجا همه آدمها اینجوری اند" در مجموعه ای به همین نام به چاپ رسيده است. لوری مور در داستان تماس تصویری با همان نگاه جدی و واقع بینانه آمیخته با طنز به مسئله مرگ و تنهایی در شرایط قرنطینه می‌پردازد.
در مجموع داستان های این مجموعه  به درون مایه های تنهایی، مرگ، خودخواهی، جستجو مرد ناجی اشاره می کند که خواننده را به تامل و تفکری عمیق وا می دارد.