کد خبر: 41088
تاریخ انتشار: سه شنبه, 08 بهمن 1398 - 12:45

داخلی

»

کتاب

در حضور داوران پایتخت کتاب ایران؛

تشریح برنامه های پنج نامزد نهایی ششمین پایتخت کتاب ایران

منبع : روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
جلسه داوری ششمین پایتخت کتاب ایران به منظور بررسی برنامه‎های پنج نامزد نهایی راه‎یافته به ششمین دوره پایتخت کتاب ایران روز سه‎شنبه(8 بهمن ماه) با حضور دکتر محسن جوادی و اعضای شورا در معاونت امور فرهنگی برگزار شد.
تشریح برنامه های پنج نامزد نهایی ششمین پایتخت کتاب ایران

به گزارش لیزنا، ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر برنامه‎ریزی‎های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر پایتخت کتاب ایران با اشاره به برگزاری ششمین دوره این رویداد فرهنگی گفت: خوشبختانه در این دوره علی رغم تنگناهای موجود برنامه‎های خوبی چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی به دبیرخانه ارسال شده است.  

وی ادامه داد: به نظرم این نشان می‏دهد که همان گونه که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز عنوان کرده بودند، ایرانی را نمی‌توان از فرهنگ و کتاب جدا کرد.

حیدری با تاکید بر هم‎افزایی نهادهای شهری در برنامه‎های پایتخت کتاب ایران عنوان کرد: شهرهایی که هم‎افزایی نهادهای شهری بالا بوده است، موفق‎تر بوده‎اند و برنامه‎های بهتری برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران ارایه کرده‎‏اند.

دبیر پایتخت کتاب ایران با اشاره تعداد شهرهای شرکت‎کننده در ششمین جشنواره پایتخت کتاب ایران عنوان کرد: در این دوره پس از انتشار فراخوان، 166 شهر برنامه‏های خود را ارسال کردند که از این میان 38 شهر به مرحله نیمه‎نهایی راه یافتند. پس از بررسی آثار در مرحله نیمه‎نهایی سرانجام پنج شهر اوز، بم، ری، شیراز و رفسنجان به دور پایانی راه‎یافتند.

در ادامه این نشست نمایندگان در حضور اعضای شورای سیاست‎گذاری به ارائه برنامه‏های خود پرداختند.

فروغ هاشمی، رئیس اداره فرهنگ و استان شهر اوز در این جلسه درباره کتابخانه‏های تاسیس شده و در حال تاسیس این شهر، برنامه‏های کتابخوانی، استفاده از ظرفیت‎های خیرین در حوزه کتابخوانی و دیگر اقدامات این شهر در حوزه ترویج کتابخوانی به صحبت پرداخت.

اعظم جوشایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد بم نیز با اشاره به پیشینه 6 هزار ساله این شهر، از فرصت پایتخت شدن این شهر برای بازگشت نخبگان برای ایجاد یک پویش فرهنگی و یاری رساندن به فعالیت‎های فرهنگی این شهر سخن گفت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهر رفسنجان نیز از اجرای 36 طرح و برنامه، مشارکت 70 نهاد در ترویج کتابخوانی و چهار طرح ویژه برای کتاب و کتابخوانی در شهر رفسنجان سخن گفت.

سیدحسن صفوی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ری نیز با معرفی برنامه‏های این شهر به برنامه‎های ملی و بین‏المللی در این شهر مانند بزرگداشت علامه دهخدا، جلال آل احمد، شیخ کلینی و ابوفتح رازی، تاسیس کتابخانه‏های جدید در این شهر، توزیع کتاب در مناطق شهری و روستایی، تبلیغات شهری، ایجاد مبلمان شهری با موضوع کتاب و ساخت سردیس کتاب خبر داد.

صابر سهرابی؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس نیز از استمرار برنامه‏های ترویج کتابخوانی در این شهر، همکاری نهادهای شهری در ترویج فعالیت‎های کتابخوانی، بازسازی قدیمی‏ترین کتابخانه در جنوب ایران، برنامه‎ باغ کتاب، ایجاد کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان و برنامه‎های ویژه برای مفاخر شهر را تشریح کردند.

داوران پس از گوش دادن به برنامه‏های استان‏ها، به بررسی برنامه‎ها پرداختند و مقرر شد نام شهرهای انتخابی خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

در جلسه داوری ششمین پایتخت کتاب ایران که با حضور دکتر محسن جوادی برگزار شد اشرف بروجردی؛ رئیس کتابخانه ملی، محمد بهشتی؛ عضو شورای سیاست‎گذاری پایتخت کتاب ایران، مهدی جمالی‎نژاد؛ رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، محمود آموزگار؛ نائیب‌رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهادکتابخانه‎های عمومی کشور، علی‌اصغر سیدآبادی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری؛ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‎ریزی‎های فرهنگی و دبیر پایتخت کتاب ایران، فریدون عموزاده خلیلی؛ عضو شورای سیاست‎گذاری پایتخت کتاب ایران و فریبرز خسروی؛ رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‎رسانی ایران حضور داشتند.