کد خبر: 41922
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 11 تیر 1399 - 11:38

داخلی

»

کتاب

آیین رونمایی و نقد کتاب «زندگی و زیارت امام رضا (ع)» در قم برگزار شد

منبع : روابط عمومی اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی استان قم
به مناسبت گرامی‌داشت دهه خجسته کرامت و روز دختر، پنجمین نشست کتاب‌آنلاین در قالب آئین رونمایی و نقد کتاب «زندگی و زیارت امام رضا» برگزار شد.
آیین رونمایی و نقد کتاب «زندگی و زیارت امام رضا (ع)» در قم برگزار شد

به گزارش لیزنا، همزمان در دهه کرامت، پنجمین نشست «کتاب آنلاین» در قالب آئین رونمایی و نقد کتاب «زندگی و زیارت امام رضا(ع)» به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم  با همکاری انتشارات کتابک و با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی و محمود پوروهاب منتقد اثر برگزار شد.

در آغاز این نشست، محمود پوروهاب منتقد این اثر اظهار داشت: باید متناسب با فهم و درک کودک و خردسال به بیان معارف و نوشتن کتاب در مورد اهل بیت(ع) پرداخت. وی افزود: کار برای کودکان و خردسالان سختی های خاص خود را دارد که این کتاب به خوبی به این جنبه ها پرداخته و از نگارش مطالب تکراری و پیچیده پرهیز کرده است.

محمود پوروهاب بیان کرد: محمد مهاجرانی از نویسندگان پیشکسوت و موفق در حوزه کودک و نوجوان است که در زمینه های مذهبی و دینی برای این گروه سنی می نویسد و از آنجا که با متون و منابع مستند دینی آشنا و از ذوق و سلیقه خوبی برخوردارند مفاهیم اخلاقی و ارزشی را با زبانی هنرمندانه به کودکان منتقل کرده است.

این منتقد و نویسنده گفت: محتوای این کتاب به لحاظ کمی و کیفی دارای خلاقیت و جذابیت خاصی برای مخاطب است و برای تربیت کودکان در سنین ابتدایی نباید نکات آموزشی و مثبت را به صورت مستقیم بیان کنیم. بلکه درآغاز باید ذائقه و روانشناسی کودک را بدانیم سپس با ایجاد فضایی شاد، نکات تربیتی را غیرمستقیم مطرح کنیم تا مورد پذیرش کودکان قرار بگیرد.

محمود پوروهاب تصریح کرد: تصاویر کتاب دارای جاذبه ها و زیبایی های منحصر به فرد است اما قطع کتاب کوچک است و اگر بزرگ تر بود جذابیت و زیبایی آن دوبرابر می شد که در اینجا به موضوع کمبود کاغذ و گرانی آن هم باید توجه کرد. وی افزود: برخی کتاب های روایی داستان واره هستند اما بخاطر توصیفات زیبایی که دارند همانند داستان پرکشش هستند و کتاب «زیارت امام رضا» اثر حجت الاسلام و المسلمین چون جنبه روایی و داستان واره دارد، بیشتر مورد پسند است.

منتقد این اثر در ادامه گفت: در داستان های مذهبی برای کودکان، من سه کودک را در داستان برای همذات پنداری این گروه سنی خلق می کنم که محمد مهاجرانی نیز این کار را انجام داده و باعث تکمیل کار شده است. وی سپس به مضمون و توصیفات بکارگرفته شده در داستان همچون آینه کاری ها و دیگر تصاویر اشاره کرد و افزود: زیارت معصومین برای کودکان با خانواده ها بسیار شیرین و به یادماندنی است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی نویسنده کتاب «زندگی و زیارت امام رضا(ع)» در ادامه این نشست ضمن تبریک دهه کرامت و تشکر از اداره کل کتابخانه ها و نشر کتابک در برگزاری این برنامه، بیان کرد: در آغاز به پیشنهاد خلاقانه همکاران در انتشارات کتابک، پروژه ای را به نام زندگی و زیارت معصومین علیهم السلام آغاز کردیم و در صدد آن هستیم تا آن را کامل کنیم.
وی گفت: تلاش من، تبیین آداب زیارت در این کتاب همراه با معارف والای زیارت به زبانی شیرین و قابل فهم برای کودکان بود و در این کتاب با ساده ترین و کمترین واژگان و بیانی روشن به اهمیت حجاب و موضوعاتی مانند محرم و نامحرم پرداختم که باید دختران و بانوان در مقابل نامحرم وضو نگیرند اما پسرها به همراه پدران خویش می توانند از شیرهای آب داخل حیاط حرم وضو بگیرند و پس از آت به دیگر ادب زیارت اشاره کرده ام چرا که معرفی امام و آشنایی با زیارت امام را از وظایف نویسندگی خود می دانم.
نویسنده کتاب «زندگی و زیارت امام رضا(ع)» بیان کرد: قرآن کریم و فرمایشات گهربار معصومین (ع) پر از بیان هنری است و برای نوشتن در مورد آن بزرگواران نیز باید این جنبه هنری و ادبی رعایت شود تا مورد پسند و خوشایند مخاطب قرار بگیرد. مهاجرانی با تاکید بر اینکه در معرفی اهل بیت(ع) برای کودکان و خردسالان باید ظرافت و دقت های خاصی صورت بگیرد، عنوان کرد: باید مراقب بود که با توصیف بیش از ظرفیت و فهم افراد به جنبه معنوی و الهی این ذوات مقدسه، جنبه الگو بودن آن بزرگواران برای مردم سخت نشود و همچنین باید مراقب بود که فقط به جنبه زمینی بودن بودن اهل بیت(ع) نیز بسنده نشود بلکه هر دو جنبه با هم آورده شود.

نویسنده و پژوهشگر عرصه خردسال و کودک تصریح کرد: در این کتاب به خوبی بیان کرده ام که زیارت تنها این نیست که انسان به حرم مشرف شود بلکه می شود در هر جایی انسان مومن، اهل بیت(ع) را زیارت کند و اینکه خاندان پیامبر 11 حقوق واجب بر امت دارند که یکی از آنها زیارت است. در این کتاب زیارت و زندگی امام رضا (ع) با هم آورده شده است و داستان یک خانواده که به سمت مشهد مقدس حرکت می کنند و اماکن مختلف و صحن های مختلف حرم را با زبانی شیرین به تصویر می کشد.

نویسنده کتاب "زندگی و زیارت امام رضا(ع)" افزود: این کتاب ویژه بچه های دوم و سوم ابتدایی با زبانی ساده و قابل فهم برای این رده سنی نوشته شده است. وی با اشاره به اهمیت کار برای کودکان گفت: بر این باورم کار برای کودک و خردسال با ظرافت ها و دقت های خاصی باید همراه باشد و هرکسی بدون دانش این کار توانایی ورود به این عرصه را ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهاجرانی یادآور شد: در پایان کتاب یک گفت و گوی صمیمانه و دوستانه میان کودک و امام رضا(ع) و دعاها و حرف های دل بیان شده که امیدواریم مورد توجه کودکان قرار گیرد.