کد خبر: 41096
تاریخ انتشار: شنبه, 12 بهمن 1398 - 11:35

داخلی

»

کتاب

نشست «مسیح جان و مسیح ایمان» برگزار می شود

منبع : شهر کتاب
مسیح‌شناسی حوزه‌ی مطالعاتی بسیار مهمی در الهیات مسیحی است که به تبیین و تفسیر حیات و هویت مسیح و به‌طور کلی نقش و جایگاه او در مسیحیت می‌پردازد.
نشست «مسیح جان و مسیح ایمان» برگزار می شود

به گزارش لیزنا، نشست هفتگی شهرکتاب سه‌شنبه پانزدهم بهمن ساعت ۱۶:۳۰ با موضوع «مسیح جان و مسیح ایمان، بحثی در مسیح‌شناسی رودُلف بولتمان و مولانا جلال‌الدین» برگزار می‌شود.

اهمیت و جایگاه اساسی مسیح محدود و منحصر به مسیحیت نیست. اسلام و یهودیت نیز، هر یک از منظر خاص خود از او سخن به میان می‌آورند. در دین اسلام این عارفان بوده‌اند که در آراء و آثار خویش از مسیح به عناوینی چون نبی و ولی خدا یاد کرده‌اند. رودُلف بولتمان از الاهیدانان بزرگ مسیحی است که در حوزه‌ی مسیح‌شناسی آراء و آثار مهمی دارد و مولوی نیز در آثار خویش به ویژه مثنوی معنوی از مسیح یاد کرده است. او از منظر عرفان اسلامی به شخصیت و تعالیم مسیح می‌نگرد و نوعی مسیح‌شناسی اسلامی ارائه می‌دهد. با این وجود می‌توان میان بعضی بن‌مایه‌های مسیح‌شناسی مولانا و بولتمان تشابهاتی مشاهده کرد.

نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه‌شنبه پانزدهم بهمن ساعت ۱۶:۳۰ به بحث در باب «مسیح جان و مسیح ایمان، بحثی در مسیح‌شناسی رودُلف بولتمان و مولانا جلال‌الدین» اختصاص دارد که با حضور دکتر فاطمه لاجوردی و دکتر محمد صبائی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم برگزار می‌شود.

رساله‌ی دکتری محمد صبائی با عنوان «مسیح‌شناسی در سنت مسیحی و اسلامی با تاکید بر آراء رودُلف بولتمان و مولانا جلال‌الدین» برگزیده نهمین دوره‌ی جایزه دکتر فتح‌الله مجتبایی در حوزه ادیان و عرفان در سال جاری است.

 

برچسب ها :