کد خبر: 42011
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 26 تیر 1399 - 05:37

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

گفتگوی آنلاین فریبرز خسروی با کریستین مکنزی رییس «ایفلا»

منبع : لیزنا
فریبرز خسروی معاون کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با کریستین مکنزی رییس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری «ایفلا» گفت‌و‌گو کرد.
گفتگوی آنلاین فریبرز خسروی با کریستین مکنزی رییس «ایفلا»

به گزارش لیزنا، فریبرز خسروی معاون کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفتگویی آنلاین با کریستین مکنزی رییس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری «ایفلا» که عصر روز چهارشنبه 25 تیرماه انجام شد، به فعالیت کتابخانه ها در دوران شیوع ویروس کرونا و امکان برگزاری کنگره جهانی ایفلا به صورت وبینار پرداخت.

خسروی گفت: با شیوع ویروس کرونا و عدم امکان استفاده حضوری پژوهشگران، دانشجویان و سایر افراد علاقه مند از خدمات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بحث دیجیتال سازی منابع نسبت به گذشته با اولویت بیشتری پیگیری شد به طوری که 23 هزار عنوان کتاب کودک و نوجوان در سایت این سازمان بارگذاری شد.

خسروی با بیان این مطلب که یکی از کارکردهای کتابخانه ملی ایران،‌ مدیریت سایر کتابخانه های کشور است گفت: پیش از شیوع ویروس کرونا روزانه 1500 نفر با مراجعه به کتابخانه ملی ایران از خدمات آن بهره مند می شدند.

معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه با اشاره به دیجیتال سازی 150 هزار عنوان کتاب دکتری و کارشناسی ارشد افزود: در همین راستا 35 هزار کتاب خطی و 500 هزار مقاله علمی برای استفاده پژوهشگران، دانشجویان و غیره دیجیتال سازی شد.

وی اظهارداشت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سازمانی علمی – پژوهشی است و با فعالیت 30 عضو هیات علمی در حوزه کتابداری و علوم آرشیوی اداره می شود.

معاون کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت های خود تبیین «مارک ایران» بر اساس «یونی مارک» را از اقدامات مهم صورت گرفته در سال های اخیر عنوان کرد و گفت: هم اکنون تعدادی از پرسنل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عضو کمیته یونی مارک هستند.

خسروی در پایان با انتقاد از اینکه شرکت در مجمع جهانی «ایفلا» برای کتابداران برخی از کشورهای با هزینه هنگفت همراه است گفت: لازم است برگزاری این کنگره به نحوی مدیریت شود تا افراد خارج از وابستگی به دولت ها امکان شرکت داشته باشند.

در ادامه کریستین مکنزی رییس فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و موسسات کتابداری «ایفلا» ضمن ابراز خرسندی از برقراری ارتباط آنلاین با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره حضور و بازدید از کتابخانه ملی ایران در پساکرونا ابراز امیدواری کرد.

وی با بیان اینکه در وب سایت «ایفلا» اطلاعات جامعی درباره فعالیت های این فدراسیون منتشر شده است درباره امکان برگزاری وبینار گنگره جهانی «ایفلا» گفت: به منظور انتقال ایده ها و افکار ممکن است در آینده این مهم انجام شود اما هم اکنون در این زمینه برنامه ای پیش بینی نشده است.

مکنزی همچنین به تشکیل شورای منطقه ای ایفلا اشاره کرد و افزود: هدف ما این است که افراد از همه مناطق جهان در ایفلا شرکت کنند و این مهم به صورت پیش نویس در برنامه مدیریت ایفلا آمده است.