کد خبر: 41174
تاریخ انتشار: یکشنبه, 20 بهمن 1398 - 08:30

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC-2019 اعلام شد

منبع : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
دانشگاه های علوم پزشکی تهران و تهران در زمره ده دانشگاه برتر قرار دارند.
نتایج رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC-2019  اعلام شد

به گزارش لیزنا، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست ISC گفت: نتایج "رتبه­ بندی دانشگاه ­های جهان اسلام ISC" (ISC Islamic World University Rankings) در سال 2019 انتشار یافته و 43 دانشگاه از ایران در میان 248 دانشگاه از 24 کشور در لیست مربوطه حضور دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: بررسی نتایج حاصله نشان می دهد دانشگاه های علوم پزشکی تهران و تهران در زمره ده دانشگاه برتر قرار دارند. پس از آنها دانشگاه های صنعتی شریف، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، شیراز، فردوسی مشهد و دانشگاه شهید بهشتی از جمله دانشگاه های برتر حاضر در این رتبه بندی هستند.

وی افزود: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ­ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی می‌باشد که به ترتیب 77، 43 و 21 دانشگاه در این رتبه‌بندی دارند.

 دهقانی اظهار داشت: رتبه ­بندی دانشگاه ­های جهان اسلام ISC می‌تواند با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه‌ها براساس هر معیار، جایگاه هر دانشگاه را در بین کشورهای اسلامی نشان دهد و اساس هدف گذاری و سیاست‌گذاری دانشگاه‌ها قرار گیرد.

در "رتبه­ بندی دانشگاه ­های جهان اسلام ISC"، دانشگاه‌هایی مورد بررسی قرار می‌گیرند که حداقل 800 مدرک در سال‌های 2017-2015 در پایگاه وب آو ساینس (WoS) به ثبت رسانیده باشند. اطلاعات این رتبه‌بندی از پایگاه‌های اطلاعاتی بین المللی USPTO، WoS، Incite گرد‌آوری شده است.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام در معیارهای خود، مهم‌ترین مأموریت دانشگاه‌ها که عبارتند از پژوهش (با وزن60 درصد)، نوآوری (با وزن 15 درصد)، آموزش (با وزن 10 درصد) و فعالیت‌های بین‌المللی (با وزن 15 درصد) در نظر گرفته و بر این اساس دانشگاه‌های کشورهای اسلامی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

معیارها و شاخص­های رتبه ­بندی دانشگاه ­های جهان اسلام ISC-2019

وزن

شاخص

وزن

معیار

 

25

حجم پژوهش

کمیت

A1

60

پژوهش

 

15

تعداد استناد به مقالات

کیفیت

A2

1

تاثیر استنادی نرمال شده

کیفیت

A3

4

تأثیر استنادی نسبت به کل جهان

کیفیت

A4

15

تعداد مقالات نشریات برتر

کیفیت

A5

5

نسبت دانشجو به عضو هیئت علمی

B1

10

آموزش

 

5

تعداد اعضای هیئت علمی پر استناد

B2

10

تعداد همکاری دانشگاه در انتشار مقالات بین­المللی

C1

15

فعالیت بین­المللی

 

4

تعداد کشورهای همکار در انتشارات بین­المللی

C2

1

میزان شهرت دانشگاه

C3

10

تعداد پروانه­های ثبت اختراع

D1

15

نوآوری

 

5

درصد هم­انتشاری با صنعت

D2

 معیار پژوهش شامل 5 شاخص حجم پژوهش، تعداد استناد به مقالات و تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان و تعداد مقالاتی است که در نشریات برتر به چاپ رسیده اند. بازه زمانی سه ساله 2015-2017 در این شاخص ها از جمله تعداد کل انتشارات هر دانشگاه در بازه زمانی سه ساله، تعداد کل استنادات به مقالات منتشر شده، تأثیر استنادی نرمال شده، تأثیر استنادی نسبت به کل جهان، تعداد مقالات باکیفیت دانشگاه (نشریات Q1، مجلات نیچر، ساینس و فهرست نشریات نیچر ایندکس) است.

دهقانی گفت: از میان دانشگاه­ های 57 کشور اسلامی، در مجموع 248 دانشگاه از 24 کشور در این نظام رتبه ­بندی حضور دارند و 10 دانشگاه برتر حاضر در این رتبه­ بندی از کشورهای عربستان، ترکیه، ایران، مالزی و مصر بوده که کشور عربستان با 4 دانشگاه، ترکیه و ایران با 2 دانشگاه، مالزی و مصر هرکدام با یک دانشگاه در میان ده دانشگاه برتر جهان اسلام قرار گرفته­ اند.

سرپرست ISC در ادامه گفت: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ­ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی می‌باشد که به ترتیب 77، 43 و 21 دانشگاه در این رتبه‌بندی دارند. وضعیت سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه­ های حاضر در رتبه ­بندی به ترتیب تعداد دانشگاه بدین صورت است: مصر (18 دانشگاه)، پاکستان (15 دانشگاه)، اندونزی (13 دانشگاه)، عربستان سعودی (12 دانشگاه)، تونس (8 دانشگاه)، نیجریه و الجزایر (هر کدام 7 دانشگاه)، مراکش (5 دانشگاه)، امارات (4 دانشگاه)، اردن (3 دانشگاه)، لبنان، قطر، قزاقستان و بنگلادش (هر کدام 2 دانشگاه)، اوگاندا، عمان، کویت، کامرون، عراق، سنگال و سودان (هر کدام 1 دانشگاه).

در جدول زیر تعداد و رتبه­ های دانشگاه های ایران در رتبه­ بندی دانشگاه ­های جهان اسلام ISC و نیز در سطح کشور نشان می­ دهد.

لازم به ذکر است که دانشگاه هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی ISC بر اساس حروف الفبا (به لاتین) است. بنابراین دانشگاه­های علوم پزشکی ایران، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی مشهد و نیز تبریز در رتبه 11 کشوری و در بازه یکسان 75-51 در میان دانشگاه های کشورهای اسلامی هستند.تعداد و رتبه دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC-2019

رتبه در جهان اسلام

نام دانشگاه

ردیف

 

رتبه در جهان اسلام

نام دانشگاه

ردیف

150-126

 

صنعتی نوشیروانی بابل

14

 

9

علوم پزشکی تهران

1

بوعلی سینا

 

10

تهران

2

علوم پزشکی کرمان

 

27

صنعتی شریف

3

رازی کرمانشاه

 

28

علوم پزشکی شهید بهشتی

4

سمنان

 

30

صنعتی اصفهان

5

مازندران

 

33

تربیت مدرس

6

یزد

 

39

صنعتی امیر کبیر

7

200-151

 

علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

15

 

43

شیراز

8

علوم پزشکی کرمانشاه

 

47

فردوسی مشهد

9

صنعتی سهند

 

50

شهید بهشتی

10

شهید باهنر کرمان

 

 

75-51

علوم پزشکی ایران*

11

ارومیه

 

علم و صنعت ایران*

یاسوج

 

علوم پزشکی اصفهان*

201+

 

الزهراء

16

 

علوم پزشکی مشهد*

بین المللی امام خمینی

 

تبریز*

شاهد

 

 

100-76

خواجه نصیر الدین طوسی

12

شهید چمران اهواز

 

علوم پزشکی شیراز

شهرکرد

 

علوم پزشکی تبریز

صنعتی شاهرود

 

اصفهان

محقق اردبیلی

 

125-101

علوم پزشکی بقیه الله

13

* دانشگاه ها هم رتبه بوده و ترتیب قرار گرفتن آنها بر مبنای حروف الفبا به انگلیسی است.

 

علوم پزشکی مازندران

 

کاشان

 

گیلان

 دهقانی افزود: در این رتبه­ بندی تعداد 23 دانشگاه جامع کشور حضور دارند که به ترتیب دانشگاه ­های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز، اصفهان، کاشان، گیلان، بوعلی سینا، رازی کرمانشاه، سمنان، مازندران، یزد، شهید باهنر کرمان، ارومیه، یاسوج، الزهراء، بین المللی امام خمینی، شاهد، شهید چمران اهواز، شهرکرد، محقق اردبیلی هستند.

وی گفت: از دانشگاه­ های علوم پزشکی نیز 12 دانشگاه و به ترتیب دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، بقیه الله، مازندران، کرمان، جندی شاپور اهواز، کرمانشاه در این رتبه ­بندی قرار دارند.

از دانشگاه­ های صنعتی نیز 8 دانشگاه و به ترتیب دانشگاه ­های صنعتی شریف، اصفهان، امیرکبیر، علم و ایران، خواجه نصیر الدین طوسی، نوشیروانی بابل، سهند و شاهرود در این نظام رتبه ­بندی قرار دارند.

دهقانی تصریح کرد: یکی از اولویت­ها و توصیه ­های برنامه ده ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال 2017) حضور 50 دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه­ های زیر500 در نظام­ های رتبه ­بندی بین ­المللی است. برهمین اساس و نیز با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد جایگاه دانشگاه­های جهان اسلام، دانشگاه­های کشور می توانند با توجه به نتایج "رتبه­ بندی دانشگاه­ های جهان اسلام" نقاط ضعف و قوت خود را براساس هر معیار مشخص و جایگاه خود را در بین کشورهای اسلامی ارتقا داده و موارد را در هدف گذاری و سیاست‌گذاری خود مد نظر قرار دهند.