کد خبر: 41180
تاریخ انتشار: دوشنبه, 21 بهمن 1398 - 05:37

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

با حضور رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلاروس؛

نمایشگاه و بازار بین المللی کتاب مینسک در بلاروس آغاز به کار کرد

منبع : لیزنا
مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب مینسک در محل نمایشگاه های این شهر با نام "بل اکسپو" برگزار شد.
نمایشگاه و بازار بین المللی کتاب مینسک در بلاروس آغاز به کار کرد

به گزارش لیزنا، مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب مینسک با حضو  نمایندگانی از ارگان های دولتی، اتحادیه نویسندگان بلاروس، کمیته دائمی دولت اتحاد، سفارتخانه های کشورهای خارجی، نویسندگان و خوانندگان در محل نمایشگاه های این شهر با نام "بل اکسپو" در روز 5 فوریه برگزار شد. 30 کشور جهان در این نمایشگاه آثار خود را ارائه می دهند. شعار امسال نمایشگاه "بلاروس، کتابی باز" می باشد. رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران نیز پس از دوسال غیبت، امسال با ارائه بیش از 80 عنوان کتاب از منشورات انتشارات صدرای روسیه و ارائه تعدادی از صنایع دستی و هنری کشورمان، در این برنامه حضوری پررنگ دارد. در همین ارتباط غرفه کشورمان در روز نخست نمایشگاه، با استقبال بی نظیری از سوی بازدید کنندگان مختلف روبرو شد. همچنین یاری، سفیر کشورمان و سفرای کشورهای آذربایجان، قطر، مولداوی، گرجستان، ترکمنستان، دبیر مجمع دولت اتحاد، وزیر اطلاع رسانی و وزیر امور خارجه بلاروس از غرفه کشورمان بازدید کردند. لازم به ذکر است که شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی با ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی سفارت ج.ا.ایران به مصاحبه پرداختند.

الکساندر کارلوکویچ، وزیر اطلاع رسانی، دیمیتری مزنتسف، سفیر فوق العاده و تام الاختیار فدراسیون روسیه در جمهوری بلاروس و جنیفر مور، کاردار موقت سفارت آمریکا در بلاروس، روبان سمبلیک آبی رنگ را قیچی کردند.

ا. کارلوکویچ در این مراسم تصریح کرد: در سال 2019 در کشور ما حدود 10 هزار عنوان کتاب و کتابچه با تیراژ کلی برابر با 24 میلیون نسخه به چاپ رسید. در این میان بیش از 800 کتاب به زبان های خارجی بوده که بیش از 550 مورد آنها به زبان انگلیسی بوده است. بلاروس، یک کتاب گشوده و قابل دسترس همگان است، و این نمایشگاه تاییدی بر این موضوع می باشد. کتاب، فضایی گسترده برای برقراری ارتباط است. 

آندری کونتسویچ، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری، گریگوری راپوتا، دبیر دولت اتحاد بلاروس و روسیه و چند تن دیگر از مسئولان نیز به میهمانان خوش آمد گفتند.

گریگوری راپوتا، دبیر مجمع دولت اتحاد در سخنرانی مراسم افتتاحیه گفت: جدیدترین کتب ادبی، کلاسیک های جهان و کتاب هایی به زبان های مختلف. نمایشگاه کتاب مینسک مانند همیشه در مقیاس چشمگیر برگزار می شود. وی همچنین سازماندهی این اتفاق را ستایش کرد. وی گفت: امروز ما جشن برقراری ارتباط، گفتگو و آشنایی با بهترین نمونه های ادبیات از سراسر جهان را داریم. مینسک مدتهاست به چنین محل شگفت انگیزی تبدیل شده است که نویسندگان و ناشران می توانند در آن با یکدیگر ملاقات کنند. مینسک یعنی تاریخ نشر، بنابراین تصادفی نیست که پایتخت بلاروس مکانی جذاب برای تمام کسانی باشد که در این حوزه فعالیت می کنند.

به گفته گریگوری راپوتا، دیدار در چنین نمایشگاهی لذت بخش است. وی تصریح كرد: زیرا این نشانگر ذکاوت، صداقت و آشنایی متقابل می باشد. من این اتفاق فرخنده را به همه تبریک می گویم.

در اولین روز نمایشگاه، سخنرانیهایی در مورد پروژه های ناشران بین المللی، جلسات با نویسندگان برگزار شد. امسال میهمان افتخاری نمایشگاه کتاب کشور روسیه است. انتظار می‌رود که بازدیدکنندگان برای آشنایی نزدیک تر با نویسندگان مشهور روسی در نمایشگاه حضور پیدا کنند. در میان این چهره ها الکساندرا مارینینا و تاتیانا اوستینوا حضور دارند. در حاشیه نشست ها، نویسنده مشهور روسی، نیکولای چرکاشین نیز کتاب جدید خود با نام "دروازه های برست " را ارائه می دهد. علاوه بر این، نویسندگان دیگری نیز از مناطق مختلف روسیه به مینسک آمده اند تا با خوانندگان دیدار کنند و در ششمین سمپوزیوم بین المللی با عنوان نویسنده و زمان شرکت نمایند.

امسال شعار نمایشگاه، "بلاروس، یک کتاب گشوده" می باشد، و غرفه ملی به شکل یک اثر بسیار بزرگ طراحی شده است که در صفحات آن تاریخ ها و رویدادهای مهم منعکس شده اند. امسال سال وطن دوم، 75 سالگی پیروزی بزرگ و 90 سالگی ولادیمیر کوروتکویچ، شخصیت کلاسیک ادبیات بلاروس است.

کتابخانه های ملی و ریاست جمهوری و اتاق کتاب ملت نیز نمایشگاه های خود را در این همایش خواهند داشت. در این برنامه می توان از کپی اثر کتاب مقدس برست، کتاب های فرانسیسک اسکارینا و کتاب های قطور و قدیمی نظامی دیدن کرد.

فضای وسیعی در اختیار اتحادیه نویسندگان بلاروس قرار دارد. نویسندگانی از مناطق مختلف کشور آمده اند تا از آثار ادبی و هنری خود بگویند. می توان با آن ها ارتباط برقرار کرد و یا از آن ها امضا گرفت.

نیکلای چرگینتس، رئیس اتحادیه نویسندگان بلاروس اظهار داشت: این نمایشگاه برای استادان سخن، نوعی امتحان است، و منعکس کننده فعالیت نویسندگان بلاروسی می باشد. بسیاری از آن ها آثار خود را به موضوع پیروزی بزرگ اختصاص داده اند.

در چارچوب این نمایشگاه، سمپوزیوم بین المللی نویسندگان با عنوان "نویسنده و زمان" نیز برگزار می شود که در آن نمایندگانی از 25 کشور حضور دارند.

انتشارات بلاروسی و کتابفروشی های کشور آثار جدیدی را نیز ارائه می دهند. در اینجا می توان نه تنها ادبیات هنری، بلکه آثار کتاب های راهنما، اداری، آموزشی و مربوط به کودکان را نیز یافت.

جمعا در نمایشگاه 300 بخش از 31 کشور وجود دارد. در میان میهمانان خارجی می توان آذربایجان، اتریش، مجارستان، آلمان، ایران، قزاقستان، چین، کره، لهستان، اسلوواکی، اوکراین و ... را نام برد. بلاروس ها به مطالعه فرهنگ دیگر ملت ها از طریق ادبیات آن ها، و همچنین یافتن آثاری به زبان های خارجی علاقمند هستند.

میهمان افتخاری امسال، فدراسیون روسیه است. غرفه این کشور با مساحت 200 متر مربع بزرگترین مورد است. این غرفه به صورت شکیل طراحی شده است. فضایی دارای یک اکران تصویری بزرگ برای ارائه ها، فضایی شامل میزهای کوچک برای کارگاه های آموزشی و مطالعه کتاب ها در نظر گرفته شده است. در آنجا می توان نه تنها با تازه های ادبی بسیاری از انتشارات آشنا شد، بلکه می توان نام یک کتاب را در دستگاه صوتی سرچ کرد، و یا برای وتران جنگ جهانی کارت پستال ارسال نمود. اداره پست روسیه چنین پروژه اجتماعی را در نظر گرفته است.

دیمیتری مزنتسف، سفیر روسیه در بلاروس تصریح کرد: امروز مینسک، مرکز کتاب نه تنها بلاروس، بلکه کشورهای مستقل مشترک المنافع است. ما خرسندیم که میهمان افتخاری این نمایشگاه هستیم. در این نمایشگاه جشن واقعی آثار برپا شده است.

غرفه ایالات متحده آمریکا به عنوان غرفه اصلی نیز به لحاظ کلاه های خود جلب توجه می کند. در آنجا می توان سفری مجازی به آمریکا داشت، در کافه بین راهی ناهار میل کرد و با مجسمه آزادی سلفی گرفت.

جنیفر مور، کاردار موقت سفارت آمریکا، در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: موضوع غرفه این سفارت، مسافرت، پارک های ملی و جاده های آمریکاست. سفارت آمریکا در مینسک برای بیست و دومین بار در نمایشگاه کتاب مینسک شرکت می کند و جنبه هاب مختلف فرهنگ آمریکا را معرفی می نماید.

دست اندرکاران این همایش برای بازدیدکنندگان موارد جالبی را آماده کرده اند که آن ها تنها رونمایی از کتاب و دیدار با نویسندگان نیستند، بلکه شامل گفتگوها و میزگردها، کارگاه های آموزشی و بازی ها نیز هستند.  جمعا در این نمایشگاه 300 برنامه در نظر گرفته شده است. حدود 200 برنامه دیگر نیز در فضاهای دیگر، همچون کتابفروشی ها، کتابخانه های شهر، آموزشگاه های عالی و موزه ها و غیره اجرا می شوند.

این دومین سال است که این همایش به محل نمایشگاه ها ("بل اکسپو") محدود نمی شود، و افق ها و مخاطبین خود را گسترش می دهد. تمامی علاقمندان می توانند با دنیای کتاب مانوس شوند. ورود به نمایشگاه رایگان است.

برای راحتی بازدیدکنندگان، اتوبوسی با ترانه هایی به اجرای نویسندگان سازماندهی شده است. نمایشگاه تا 9 فوریه دایر است. در روز افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب مینسک حدود 60 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند.

 

برچسب ها :