شارپ هم كتابخوان الكترونيكي مي‌سازد

 

به گزارش پایگاه خبری کتابداری و اطلاع رسانی ایران (لیزنا)، به نقل از ایسنا، اين شركت پيش از پايان سال جاري ميلادي كتاب‌خواني را در ژاپن عرضه و سپس آن را به بازارهاي خارج از اين كشور روانه مي‌كند؛ اين دستگاه كه جزييات زيادي درباره آن منتشر نشده احتمالا با شراكت شركت وريزون وايرلس در آمريكا عرضه خواهد شد.

كتاب‌هاي الكترونيكي با وجود دستگاه‌هايي مانند كيندل آمازون، ريدر سوني و آي‌پد اپل در بازارهاي متعددي رشد داشته‌اند و كاهش قيمت اخير آن‌ها كه با هدف رقابت‌پذيري صورت گرفته، در چند برابر شدن فروش آن‌ها موثر بوده است.

اما با وجود رشد محبوبيت، اين بازار بين فورمت‌هاي فايل ديجيتالي متعدد تقسيم شده است. كيندل آمازون از يك فورمت اختصاصي استفاده مي‌كند و با فورمت ePub مورد استفاده در دستگاه‌هاي ديگر سازگار نيست.

كتاب‌خوان الكترونيكي شارپ، فايل‌ها را در نسخه جديد XMDF خواهد خواند كه فورمت ساخته شده توسط شارپ است كه در برخي از دستگاه‌هاي قبلي اين شركت مورد استفاده قرار گرفته است.

نسخه جديد اين فورمت پشتيباني از اطلاعات مولتي‌مديا را افزوده و گنجانده شدن صدا و ويديو در صفحات كتاب الكترونيكي را امكان‌پذير مي‌كند. نسخه ابتدايي XMDF در استاندارد بين‌المللي براي انتشار الكترونيكي پذيرفته شده اما تا اندازه زيادي محدود به ژاپن مانده است.

كتابخوان‌هاي ويژه اين فورمت فايل براي رايانه‌هاي ويندوز، فرهنگ‌هاي لغت الكترونيكي شارپ، رايانه‌هاي جيبي، تلفن‌هاي همراه و تلويزيون‌هاي Aquos شارپ موجود هستند.

شارپ يك فروشگاه آنلاين را براي كتاب‌هاي الكترونيكي فورمت XMDF اداره مي‌كند كه بيش از 29 هزار عنوان از ناشران ژاپني بزرگ دارد. اين شركت هنوز براي پشتيباني از فورمت هاي ديگر علاوه بر XMDF تصميمي نگرفته است.