کد خبر: 43848
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 12 خرداد 1400 - 13:10

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

افزونه «پیش‌بینی جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های جهانی رتبه‌بندی» به سامانه نما اضافه شد

منبع : ایرانداک
پیش‌بینی رتبۀ مؤسسه‌های آموزش عالی در شاخص‌های جهانیِ علم، فناوری، و نوآوری با استفاده از افزونه «پیش‌بینی جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های جهانی رتبه‌بندی» در سامانه نما امکان‌پذیر شد.
افزونه «پیش‌بینی جایگاه مؤسسه‌ها در نظام‌های جهانی رتبه‌بندی» به سامانه نما اضافه شد

به گزارش لیزنا،  پیش‌­بینی جایگاه آینده مؤسسه‌ها، به سامانه «نما» افزوده شده است. سامانه‌های جهانیِ رتبه‌بندی مؤسسه‌ها یکی از پدیده‌های کلیدی آموزش عالی در یکی دو دهۀ گذشته شده‌اند. از این رو، بسیاری از مؤسسه‌ها دوست دارند جایگاه خود را در این سامان‌ها بدانند و برای دست‌یابی به جایگاه‌های بهتر و بالاتر برنامه‌ریزی کنند. بی‌گمان داشتن سیاست‌های درست و برنامه‌ریزی کارآمدتر در این زمینه،  نیازمند آگاهی از روند آیندۀ جایگاه مؤسسه در این سامان‌هاست. پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) در پاسخ به این نیاز مؤسسه‌های آموزش عالی و پایش و گزارش جایگاه آن‌ها در سامان‌های جهانیِ رتبه‌بندی، ویژگی تازه‌ای را به سامانۀ «جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما)» افزوده است که برآیند پژوهش‌های میان‌رشته و تازۀ ایرانداک در این زمینه است. این ویژگی، با بهره­گیری از علوم رایانه و الگوریتم­های هوش مصنوعی، به سامانة «نما» افزوده شده است که پیش­بینی جایگاه آینده مؤسسه‌ها را شدنی می‌سازد. سیاستگذاران و مدیران می‌توانند جایگاه آیندۀ مؤسسه‌های آموزش عالی را در سامان‌های جهانی رتبه‌بندی ببینند و برای پیشرفت در آن‌ها برنامه‌ریزی کنند.

پیش‌بینی جایگاه مؤسسه‌های آموزش عالی بر پایۀ سری‌های زمانی و جایگاه آن‌ها در سال‌های پیش، در هفت سامانِ جهانیِ رتبه‌بندی («مؤسسۀ آموزش عالی تایمز»، «شانگهای»، «کیو. اس.»، «یورپ»، «تایوان»، «سی. دبلیو. یو. آر.»، و «راوند») در سامانۀ «نما» شدنی است. افزون بر این، مؤسسه‌ها می‌توانند پیش‌بینی جایگاه یا امتیازشان را در سنجه‌های گوناگون ارزیابیِ هر سامان نیز ببینند. بر پایۀ بررسی نظام‌مند نوشتگان در زمینة رتبه‌بندی مؤسسه‌های آموزش عالی نیز راهکارهای گوناگونی که برای بهبود جایگاه مؤسسه‌ها یافت شده‌اند؛ فراخور پیش‌بینی‌ها، به مؤسسه‌ها پیشنهاد می‌شود تا راهنمای بهبود جایگاه‌شان باشند.

همه کاربران می‌توانند از این خدمت تازه در بخش «رتبۀ مؤسسه‌ها» در سامانۀ «نما» در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR بهره‌برداری کنند.