کد خبر: 41397
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 06 فروردين 1399 - 06:53

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

به صورت مجازی برگزار شد؛

نهمین کارگاه آموزشی استاندارد توصیف و دسترسی به منبع (آردی‌اِی)

منبع : لیزنا
نهمین کارگاه آموزشی استاندارد توصیف و دسترسی به منبع (آردی‌اِی) توسط کارگروه مشترک پياده‌سازی استاندارد آردی‌اِی برگزار شد.
نهمین کارگاه آموزشی استاندارد توصیف و دسترسی به منبع (آردی‌اِی)

به گزارش لیزنا، نهمین کارگاه آموزشی استاندارد توصیف و دسترسی به منبع (آردی‌اِی) توسط کارگروه مشترک پياده‌سازی استاندارد آردی‌اِی در کتابخانه‌های دانشگاه‌های علامه طباطبائی و شهید بهشتی  سه‌شنبه 27 اسفند ماه ۱۳۹۸ از ساعت 10 الی 13 به صورت مجازی برگزار شد.

این کارگاه مجازی که با تدریس دکتر سید مهدی طاهری رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی و با شرکت اعضای کارگروه و علاقمندان حوزه سازماندهی دانش و در تکمیل مبحث کارگاه هشتم برگزار شد، به رویکردهای توصیف موجودیت‌های کتابشناختی، بر اساس مدل انتزاعی طرح فراداده‌ای هسته دابلین (Abstract Model DCMI) برای توصیف اشیای محتوایی، اختصاص داشت.

دکتر طاهری در ابتدا با تفسیر مدل انتزاعی طرح فراداده‌ای دابلین که مبنای استاندارد آردی‌ای نیز قرار گرفته است، با توصیف ارزش‌های لفظی (literal value) و ارزش‌های غیرلفظی یا رمزگذاری (non-literal value) انواع فرانماهای رمزگذاری بستر نحوی syntax/string encoding schemes (SES) را به شرح ذیل تشریح نمود:

  • متغیر(variable)؛
  • عبارت ثابت (boilerplate)؛
  • ترتیب ثابت (fixied order)؛
  • نشانه‌گذاری‌ ثابت (delimiters/ punctuation)؛

دکتر طاهری در ادامه با اشاره به اینکه در ساخت پروفایل کاربردی آردی‌ای تعیین شیوه‌های ثبت ارزش‌های عناصر از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است، چهار روش ثبت ارزش‌ها (recording methods) در آردی‌ای را به شرح زیر تبیین نمود:

  • توصیف ساختارمند(Structured description)؛
  • توصیف غیر ساختارمند(Unstructured description)؛
  • شناسگرها (Identifiers)؛
  • نشانگر‌های بین‌المللی منبع (IRI)؛

در پایان، کارگاه مورد نظر با پاسخ به پرسش‌های شرکت‌کنندگان پایان یافت. لازم به ذکر است، فایل دیداری کارگاه از طریق نشانی اینترنتی ذیل برای علاقه‌مندان حوزه سازماندهی در دسترس است.

https://server303.iranlms.org/playback/presentation/2.0/playback.html?meetingId=5909ac528f2c3da6a8719a8ef7a30e972c38a652-1584426486121