کد خبر: 41404
تاریخ انتشار: شنبه, 09 فروردين 1399 - 07:42

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

چه کسانی در آمریکا کتاب نمی خوانند؟

منبع : لیزنا
27 درصد از بزرگسالان آمریکایی می‌گویند که در یک سال گذشته، هیچ کتاب چاپی، الکترونیکی و یا صوتی نخوانده و یا گوش نداده‌­اند.
چه کسانی در آمریکا کتاب نمی خوانند؟

به گزارش لیزنا، براساس مطالعه ای[1] توسط مرکز پژوهش های پیو که از 8 ژانویه تا فوریه 2019 انجام شده است، تقریباً یک چهارم از بزرگسالان آمریکایی (27درصد) می گویند که در یک سال گذشته، هیچ کتاب چاپی، الکترونیکی و یا صوتی نخوانده و یا گوش نداده‌­اند.

این کتاب نخوان­ها چه کسانی هستند؟

بررسی های این مرکز نشان داد که چندین ویژگی جمعیتی با کتاب نخواندن ارتباط دارند. به عنوان مثال، مطابق این گزارش بزرگسالان دارای مدرک دیپلم یا پائین­تر (44 درصد)، به مراتب بیشتر از افراد دارای لیسانس یا مدرک بالاتر (8 درصد) در 12 ماه قبل از نظرسنجی، کتابی مطالعه نکرده­اند. بزرگسالانی که سطح تحصیلات پایین تری نیز دارند از جمله افرادی می باشندکه تلفن های هوشمند کمتری دارند، دستگاهی که از سال 2011 تا 2016 افزایش قابل توجهی در استفاده برای خواندن کتاب های الکترونیکی داشته است. (بزرگسالان دارای تحصیلات دانشگاهی به احتمال زیاد صاحب این دستگاه ها هستند و از آنها برای خواندن کتاب های الکترونیکی استفاده می کنند.)

بزرگسالانی که درآمد سالانه خانواده 30 هزار دلار یا کمتر است، در مقایسه با کسانی که در خانواد هایی زندگی می کنند که سالانه 75 هزار دلار یا بیشتر درآمد دارند، کمتر کتاب می خوانند (36 درصد در مقابل 14 درصد).بزرگسالان اسپانیایی (40درصد) و سیاهپوستان (33درصد) بیشتر از سفیدپوستان (22درصد) عدم مطالعه کتاب در 12 ماه گذشته را داشته اند.اما بین اسپانیایی های متولد داخل و خارج از ایالات متحده اختلافاتی وجود دارد: 56 درصد از اسپانیایی های متولد خارج از آمریکا در مقایسه با 27 درصد از اسپانیایی های متولد آمریكا کتابی مطالعه نکرده اند.

اگرچه تفاوت ها کمتر به طور رسمی اعلام می شوند، کتاب نخواندن از نظر جنسیت، سن و نوع جامعه متفاوت است.

سهم آمریکایی هایی که در 12 ماه گذشته هیچ کتابی نخوانده اند، بیشتر از آماری است که نزدیک به یک دهه قبل وجود داشته است ـ اگرچه در این بازه زمانی نوساناتی رخ داده است. در حال حاضر، 27 درصد از بزرگسالان اظهار می کنند که در سال گذشته هیچ کتابی نخوانده اند که بالاتر از 19 درصد در سال 2011 است، اما برابر با سهمی است که در سال 2015 بیان کرده اند. همان ویژگی های جمعیتی که غیر کتابخوان ها را توصیف می کند، اغلب در مورد کسانی که هرگز به کتابخانه مراجعه نکرده اند، صادق است. در یک مطالعه ([2]) در سال 2016، مشخص گردید که اسپانیایی ها، بزرگسالان مسن تر، کسانی که در خانواده هایی زندگی می‌کنند که کمتر از 30 هزار دلار درآمد دارند و کسانی که دارای مدرک دبیرستان هستند یا از دبیرستان فارغ التحصیل نشده اند، هرگز به یک کتابخانه عمومی نرفته اند.

با این حال، یک بررسی ([3]) در سال 2015 نشان داد که برخی از همین گروه های جمعیتی اهمیت کتابخانه ها را در جوامع و خانواده های خود تصدیق کرده اند: بزرگسالان سیاه پوست و اسپانیایی از خانوارهای کم درآمد و بزرگسالان در سنین 30 سال و بالاتر اظهار داشته اند که کتابخانه های محلی آنها "به خوبی" به آنها و خانواده هایشان خدمت می کنند.

 برگردان: دکتر محمدرضا قانع، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران-شاخه منطقه جنوب کشور

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

  1. Perrin, A. (2019). Who doesn’t read books in America? Available at https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/09/26/who-doesnt-read-books-in-america/
  2. Horrigan, J. B. (2016). A portrait of those who have never been to libraries. Available at https://www.pewresearch.org/internet/2016/09/09/a-portrait-of-those-who-have-never-been-to-libraries/
  3. Rainie, L. (2015). How people view libraries as part of community educational systems. Available at https://www.pewresearch.org/internet/2016/04/07/how-people-view-libraries-as-part-of-community-educational-systems/