مصطفي رحماندوست: سياستگذاري کلاني در حوزه کودک و نوجوان صورت نگرفته است

 

دکتر رئوف در اين نشست كه «حقوق کودک و سياست‌هاي فرهنگي کشور» نام داشت گفت: بهتر است از سازکار فرهنگي به جاي سياست فرهنگي صحبت کنيم.

وي فرهنگ را يک کلمه فراگير براي زندگي انسان‌ها تعريف کرد و ضمن اشاره به شکل گيري 75 درصد از شخصيت کودکان تا شش سالگي، درباره مراحل آموزش به کودکان توضيح داد:به آن‌ها آموزش مي‌دهيم تا بدانند، آموخته‌هايشان را به کار ببرند، زندگي کردن را بياموزند و در والاترين شکل ياد بگيرند چگونه با هم زندگي کنند.

 

مصطفي رحماندوست نيز ضمن تاکيد بر شکل گيري شخصيت کودکان تا شش سالگي به نتيجه يک آمارگيري اشاره کرد و گفت: تا شش سالگي فقط 12 درصد کودکان ما به مهدهاي کودک و مراکز پيش دبستاني راه پيدا مي‌کنند. اين در حالي است که همين 12 درصد نيز معلوم نيست در اين مراکز چه نوع آموزش‌هايي را دريافت مي‌کنند.

رحماندوست تاکيد کرد: در بخش‌هاي خصوصي و دولتي هيچ نوع سياستگذاري کلاني در حوزه کودک و نوجوان صورت نگرفته است.

او اظهار كرد : فراهم ساختن فضايي شاد براي کودکان در خانواده‌ها، افزايش خلاقيت کودکان، آموختن استقلال به آن‌ها و آموختن به رسميت شناختن ديگران، روش‌هايي بود که اين شاعر کودک و نوجوان از آن‌ها نام برد.

 

محمدجواد جزيني سخنران ديگر اين جلسه نيز«کودکي» را يک مفهوم مدرن دانست و به مشکلات سازمان توليد کتاب از نويسنده تا بخش تبليغات و توزيع اشاره کرد.

وي گفت:نويسندگان به عنوان اولين پله اين سازمان، تامين اجتماعي ندارند و شغل اصلي اغلب آن ها نويسندگي نيست. توزيع غيرحرفه اي، نبودن قانون کپي رايت، افزايش توليد کتاب در حوزه کودک و نوجوان، اما کاهش سطح کيفي اين کتاب ها از مشکلات ديگري بود که اين نويسنده و پژوهشگر از آن ها نام برد.

در پايان اين جلسه نيز دکتر رئوف، آموزش پدرها و مادرها به صورت حضوري يا با ارائه بروشورهاي آموزشي را به عنوان روشي براي ساختن شخصيت کودکان مطرح کرد.

کارگاه تخصصي «حقوق کودک و سياست هاي فرهنگي کشور»، شانزدهم بهمن ماه در سالن جنبي دومين نمايشگاه کتاب کودک و نوجوان برگزار شد.

منبع: ایسنا