نظارت بر كتاب كودك روشن و شفاف باشد

در اين نشست كه با حضور سيدعلي كاشفي‌خوانساري، مسعود ملك‌ياري و شهرام اقبال‌زاده‌(كارشناس - مجري) برگزار شد، كاشفي‌خوانساري بحث نظارت بر انتشار كتاب كودك را به دو بخش «اصل نظارت» و «فعاليتي كه هم‌اكنون انجام مي‌شود» تقسيم كرد. وي گفت: اصل نظارت يعني كتابي براي كودكان منتشر مي‌شود و ما موظفيم بر اين اثر نظارت و بررسي داشته‌ باشيم اما بحث عملياتي، كاري است كه از ابتداي انتشار كتاب در ايران شاهد آنيم.

وي از مهدي حجواني به عنوان نخستين كسي ياد كرد كه در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي، كار ضابطه‌مند كردن نظارت بر كتاب كودك را آغاز كرد و گفت: از نظر عقلي، شرعي، قانوني، اجتماعي و ... نظارت بر كتاب كودك يك امر بديهي است و من آن را مصداق مهر استاندارد مي‌دانم مثل تمام كالاهايي كه براي توليد مجوز دريافت مي‌كنند.

كاشفي در ادامه افزود: اكنون اين نظارت بايد چگونه باشد؟ آيا نظارت كنوني راهگشا است؟ واقعيت اين است كه از شرايط كنوني نه دولت راضي است نه ناشر، نه مسوولان فرهنگي و نه نويسندگان.

وي افزود: نظارت بر كتاب كودك كاري پر زحمت است و دولت را به نتايج دلخواهش نمي‌رساند، به اعتقاد من اين نظارت بايد همراه با حمايت و هدايت باشد.

اين نويسنده با بيان اينكه هر قانوني بهتر از بي قانوني است به آيين‌نامه نظارت بر كتاب كودك كه حدود دو سال پيش تدوين شده، اشاره كرد و گفت: در اين قانون آمده كه بايد هر دو سال يك بار آن را بازنويسي و به‌روز كرد.

وي تاكيد كرد: هيچ راهي وجود ندارد جز اينكه با استفاده از اين قوانين به سمت نظارت روشن و شفاف حركت كنيم. در مجموع، ما موظفيم از حقوق كودكان كه هنوز به سن بلوغ نرسيده‌اند دفاع كنيم.

مسعود ملك‌ياري، نويسنده و پژوهشگر ادبيات كودك هم در ادامه با تاكيد بر اينكه نظارت بر كتاب كودك لازم و ضروري است، گفت: بايد بين سانسور و نظارت بر كتاب كودك تفاوت قائل شويم. وي افزود: به‌نظرم مهم اين است كه نظارت در چه سطحي انجام مي‌شود و دولت تا چه اندازه در آن دخالت دارد؛ ‌به اعتقاد من هرقدر اين نظارت از بدنه دولت دور شود وضعيت كتاب كودك بهتر خواهد شد از طرفي شفافيت در نظارت بر كتاب امري ضروري است.

ملك‌ياري در ادامه به بررسي آيين‌نامه نظارت بر كتاب كودك پرداخت و از كيفيت برخي كتاب‌هايي كه هم‌اكنون منتشر مي‌شود، انتقاد كرد. اين پژوهشگر، نمونه كتاب‌هايي را در اين نشست بررسي كرد كه اعتقاد داشت كيفيت لازم را براي اينكه در اختيار كودكان و نوجوانان قرار بگيرند، ندارند. وی تصريح كرد: نظارت بر كتاب كودك بايد با در نظر گرفتن ذوق ادبي كودكان توسط كارشناساني كه صلاحيت دارند صورت گيرد.

شهرام اقبال‌زاده نيز در اين نشست به ارايه تاريخچه‌اي از تحولات نظارت بر كتاب كودك در سه دهه اخير پرداخت.

دومين نمايشگاه تخصصي كتاب كودك و نوجوان تا بيستم بهمن ماه در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي ـ هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری کتاب ایران