کد خبر: 45819
تاریخ انتشار: یکشنبه, 08 خرداد 1401 - 09:39

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

دکتر عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملی شد

منبع : لیزنا
علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حکمی دکتر عصمت مؤمنی را به عنوان معاون کتابخانه ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.
دکتر عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملی شد

به گزارش لیزنا، مراسم تکریم و معارفه معاون کتابخانه ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی با حضور علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، فریبرزخسروی معاون سابق کتابخانه ملی، عصمت مؤمنی معاون کتابخانه ملی ایران، هوتن والی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع، محمدجواد جعفریان معاون اسناد، محمد هادی ناصری مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل و جمعی از معاونان و مدیران سازمان برگزار شد.

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با قدردانی از زحمات فریبرز خسروی معاون پیشین کتابخانه ملی ایران و نقش وی در تقویت فعالیتهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی،تاکید بر انتخاب دکتر مؤمنی را تحصیل در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی برشمرد و ابراز امیدواری کرد این انتخاب موجب شود تا فعالیت های دانشگاهی و پژوهشی و فعالیت های کتابخانه ای به یکدیگر نزدیک شوند.

وی ادامه داد: جناب آقای دکتر خسروی نقش کلیدی در شکل گیری این سازمان داشته است و گواه این سخن هم شاگردان و پژوهشگرانی است که از جهت علمی و یا تجربی نزد ایشان آموزش دیده اند. از همین رو در طول دهه های مختلف فعالیت در این سازمان، نقش مهمی در پرورش نیروی انسانی داشته است. سوابق فعالیت وی نشان می دهدکه او فردی در زمره فرهیختگان، اندیشمندان، بزرگان حوزه کتابداری و علم اطلاعات و دانش شناسی کشور است و تدین، سوابق تعهد و معرفت دینی و فرهنگی او برکسی پوشیده نیست.

در ادامه این نشست،خسروی معاون سابق کتابخانه ملی با تأکید بر این که کتابخانه های ملّی در دنیا، ویترین فرهنگی کشورها به شمار می روند،گفت: این سازمان از جهت میراثی، مرجعیت و اطلاع رسانی نقش مؤثر و کلیدی در کشور برعهده دارد و اطمینان دارم سازمان اسناد و کتابخانه ملّی در سایه دلسوزی، تدبیر و تخصص سرکار خانم مؤمنی، می تواند نقش وسیعتر و مؤثرتری در جامعه ایفا کند. 
معاون سابق کتابخانه ملّی ایران با اشاره به مرجعیت سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران افزود: کتابخانه ملی ایران به عنوان مادر کتابخانه های کشور باید ابزارهای لازم شامل شیوه ها، روش ها و استانداردها را برای سایر کتابخانه ها تعریف کند.

خسروی گفت: به اعتقاد بنده، ‌کتابداری در ایران از جهت روشمندی، در سطح منطقه دارای رتبه برتر است، زیرا در کتابخانه ملی بحث پژوهش مطرح است و در این حوزه اصطلاحنامه ها، سرعنوان های موضوعی و انواع استانداردهای لازم تولید شده است.

در ادامه این مراسم دکتر عصمت مؤمنی معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران، ضمن قدردانی از دکتر مختارپور برای اعتماد در واگذاری این مسئولیت به وی، گفت: کتابخانه ملّی ایران مأموریت های متنوعی دارد، زیرا از یکسو تخصصی ترین مظهر تجلی اطلاعات و دانش در حوزه کتابداری و علوم اطلاع رسانی است و از سوی دیگر مجموعه ای مدنی ومردمی به شمار می رود.

دکتر مؤمنی یادآور شد: کتابخانه ملّی ایران به نمایندگی از مردم کشورمان در عرصه ملّی و بین المللی تلاش می کند تا امر مطالعه و اعتلای فرهنگی ایرانی و اسلامی را تسهیل کند و امیدوارم بتوانیم در پیشبرد اهداف کلان کتابخانه ملّی از ظرفیت متخصصان،اساتید، دانش آموختگان داخل و خارج این سازمان بهره مند شویم و در جهت شبکه سازی حرفه ای استفاده کنیم.

مدیریت گروه علم اطلاعات و دانش شناسی،‌مدیریت برنامه ریزی و نظارت فرهنگی و مدیرکل اموراجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی از جمله سوابق اجرایی دکتر مومنی است.

دکتر  فریبرز خسروی معاون پیشین کتابخانه ملی ایران بود که به تازگی بازنشست شده است.