کد خبر: 41493
تاریخ انتشار: یکشنبه, 31 فروردين 1399 - 08:09

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با (D8-HSP)

منبع : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
جلسه ویدئو کنفرانس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با کار‌گروه بهداشت و سلامت دی هشت (D8-HSP) در تاریخ 17 آوریل 2020 (29 فروردین 1399) برگزار شد. 
برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با (D8-HSP)

به گزارش لیزنا ، در جلسه ویدئو کنفرانس با حضور کار‌گروه بهداشت و سلامت دی هشت (D8-HSP)، ریاست ISC و نمایندگان وزارت بهداشت کشورهای عضو D8 و سایر کشورها سامانه نماگرکووید-19 مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر داتو کو جعفر کو شعری، دبیر کل گروه D8، از پایگاه استنادی به عنوان سازمان طراح و مجری سامانه نماگرکووید-19دعوت کرد تا در جلسه ویدئو کنفرانسی که به صورت پنل علمی بین چندین کشور برگزار می شد حضور به هم رساند تا این سامانه به کشورهای عضو نیز معرفی شود. 

بر اساس دعوت نامه دبیرکل دی هشت مبنی بر حضور ISC، جلسه ویدیو کنفرانس با موضوع « برنامه حمایت از سلامت و بهداشت اجتماعی اعضای گروه کشورهای D8» با حضور بیش از ۵۰  کاربر از نمایندگان وزارت بهداشت کشورهای عضو به میزبانی D8-HSP (بخش بهداشت و سلامت سازمان دی هشت) و چاتم هاوس لندن (London Chatham House) در تاریخ 17 آوریل 2020 (مصادف با 29 فروردین 1399) برگزار شد.  

در این جلسه سه و نیم ساعته که با حضور نمایندگان وزارت بهداشت کشور‌های عضو (شامل 8 کشور ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه) و غیر عضو (انگلستان، مراکش و چند کشور دیگر از قاره‌های مختلف) برگزار شد بیش از ۸۰ نفر در آن شرکت کردند.

دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی دی هشت در سخنان خود از هدف اصلی این جلسه که تقویت همکاری، شناسایی محدودیت ها و تنگناهای پیش روی کشورهای عضو در مقابله با بیماری همه‌گیر کوید 19 و ایجاد سیستم های بهداشتی مقاوم پس از شیوع آن است صحبت کرد و گفت که این امر باید با بسیج منابع مورد نیاز از درون و منابع دیگر بیرونی تامین شود.

دکتر کوشعری در ادامه به زیان‌های عمدتاً امنیتی و اقتصادی به جوامع اشاره کرد و گفت: ضروری است که D8 به عنوان یک بلوک اقتصادی از این رخداد برای حمایت از اعضاء استفاده کند تا از مشکلات بزرگی که به وجود خواهد آمد از جمله همه‌گیر بودن آن جلوگیری کند و به تسهیل مشارکت‌ها، به اشتراک گذاری تجربه، پشتیبانی و کمک متقابل روی آورد.

وی در سخنرانی خود گفت: در گروه D8 کشورهایی که دارای موقعیت اقتصادی بهتری هستند و می توانند به دیگران در زمینه همکاری‌های اقتصادی و همبستگی در زمینه تأمین کالاها، فناوری، تجهیزات، داروسازی و سایر کالاهای مورد نیاز کمک کنند باید پیش قدم شوند.

دکتر کوشعری در بخش مهمی از بیانیه خود ضمن سپاس از تیم طراح سامانه کوید-19 به این سامانه اشاره کرد و گفت:  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در تلاش برای تسهیل تلاش های گروه دی هشت، نماگر کوید‌19را به عنوان یک منبع سودمند در جهت راهنمایی برای سیاست‌گذاری صحیح کشوهای عضو و مدیریت شرایط حاضر و امکان مداخلات به موقع در جهت پاسخ به تلاش‌های ملی کشورهای عضو D8 طراحی و راه اندازی کرده است.

در این جلسه که با محوریت بخش بهداشت و سلامت سازمان دی هشت برگزار شد هریک از اعضاء از چگونگی مبارزه هر کشور با همه گیری این بیماری همه‌گیر صحبت کردند و راه‌کارها و نتایج  بررسی­های خود را ارائه کردند. در این جلسه، نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند و در خلال آن به تلاش­های صورت پذیرفته توسط کشور ایران در مقابله با این بیماری صحبت کردند.

در پایان این جلسه نیز حمایت از اولویت های پژوهشی سازمان در خصوص مقابله کوید -19 مشخص شد.

نماگرکووید-19 (با نام انگلیسی ISC COVID-19 Visualizer) سامانه ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری کروناویروس 2019 شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی ارائه می دهد.

 اطلاعات این پایگاه شامل آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری به تفکیک کشور و جدیدترین مقالات علمی به صورت روزانه به ‌روز رسانی می شود. این سامانه مجموعه ای منحصر بفرد و گسترده از تازه ترین مقاله علمی منتشر شده و پیش چاپ در زمینه بیماری کروناویروس جدید 2019 به همراه متن کامل این مقالات را در دسترس محققان قرار می دهد. آدرس وبگاه این سامانه https://maps.isc.gov.ir/covid19/ بوده که از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به نشانی https://www.isc.gov.ir/   در دسترس خواهد بود.