کتابخانه مجلس در راه ديجيتال سازي منابع، جهت دسترسي عموم مردم

 مدير اطلاع رساني کتابخانه،‌موزه و مرکز اسناد مجلس شوراي اسلاميدر اين باره گفت : اين امر با توجه به فرآيندهاي ديجيتال سازي منابع نوشتاري جهان در سالهاي اخير، که هم اکنون به صورت آنلاين قابل دسترسي است،‌ کاري بسيار ضروري است.
عليرضا طيراني با اشاره به اينکه ،‌ دسترسي به ميليون ها کتاب آنلاين در جهان در حالي است که ايده داشتن کتاب آنلاين تا يک دهه پيش قابل تصور نبود، افزود: فرآيند ديجيتال سازي مجموعه هاي ارزشمند شامل سه بخش عمده توليد، ارائه و حفظ و نگهداري هر چه بهتر اين منابع است.
وي هم چنين گفت: کتابخانه مجلس شوراي اسلامي که داراي مجموعه‌هايي ارزشمند از انواع منابع اطلاعاتي شامل کتب خطي، چاپ سنگي، سربي، نشريات کهن، اسناد ملي و تاريخي است علاوه بر وظيفه‌ حفظ فيزيکي منابع، دو وظيفه ديگر، عرضه اين منابع به محققين و تهيه نسخه آرشيوي از آنها را بر عهده دارد.
طيراني با اين مقدمه افزود : از همين رو کتابخانه با ديجيتال سازي آرشيو و عرضه منابع تلاش دارد که بهترين راه استفاده از اين آثار را براي همگان فراهم آورد.
وي در بخشي ديگر از اين گفت و گو مراحل تاريخي آرشيو کتابخانه مجلس را از ميکروفيلم دانست و در اين باره گفت: از حدود سال 1345 که موضوع تهيه ميکروفيلم در کتابخانه مجلس مطرح و اجرا شد، اين فعاليت با دستگاه‌هاي عکس‌برداري و ظهور و ثبوت ميکروفيلم آغاز گرديد.
طيراني افزود: با ظهور و توسعه سيستم‌هاي کامپيوتري، جهت سهولت ارائه خدمات به محققين، دستگاه‌ Film Scanner جهت تبديل ميکروفيلم‌هاي موجود به فايل‌هاي کامپيوتري تهيه شد و خدمات با اين دستگاه عرضه مي‌شد.
وي هم چنين گفت: در سال 1386 و با خريد تعداد 10 دستگاه Book Scanner رويه انجام اسکن و تهيه ميکروفيلم تغيير کرد و شتاب فزاينده اي به خود گرفت و هم اکنون تصاوير ديجيتالي با کيفيت بسيار مناسب از منابع تهيه مي‌شود که ضمن تهيه يک نسخه پشتيبان از آنها، خدمات‌رساني از طريق کتابخانه ديجيتال مجلس ارائه مي شود.
وي در پايان اضافه کرد که هدف کتابخانه مجلس با تامين و بکارگيري زيرساختي مطلوب­تر، ارائه تمامي منابع موجود در اين گنجينه ارزشمند است، به طوري که مراجعه حضوري به اين مرکز به حداقل رسيده و کاربران در هر کجاي دنيا به اين منابع دسترسي داشته باشند.

 

منبع: ایرنا