کد خبر: 46418
تاریخ انتشار: سه شنبه, 29 شهریور 1401 - 14:11

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

از «اسناد نوسازی هويزه در هشت سال دفاع مقدس» رونمایی شد

منبع : لیزنا
در آستانه هفته دفاع مقدس«اسناد و تصاویر نوسازی هويزه در هشت سال دفاع مقدس» طی يکصد و چهلمين برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی رونمایی شد.
از «اسناد نوسازی هويزه در هشت سال دفاع مقدس» رونمایی شد

به گزارش لیزنا، اسناد و تصاویر رونمایی شده بیانگر درخواست تولیت آستان قدس رضوی از رهبر انقلاب امام خمینی(ره) مبنی بر اجازه ساخت هویزه و پاسخ امام در موافقت با این درخواست بود که در کنار این اسناد تصاویری از ویرانه‌های شهر هویزه و مراحل بازسازی آن توسط آستان قدس رضوی نیز به نمایش گذاشته شد.

در این برنامه که در اداره کل حـفـظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مـقدس خراسان رضوی و با مشارکت این مرکز برگزار شد، سـردار حسـينـعلی يوسـفـعلی‌زاده؛ مـديـر کـل حـفـظ آثـار و نـشـر ارزش‌هـای دفـاع مقـدس ضمن گرامی داشت سرداران شجاع عرصه جنگ تحملی گفت: به امر رهبر معظم انقلاب در برابر تجاوز یک دنیا بر خاک ایران دفاعی صورت گرفت که مانع از زیر بارظلم و جور رفتن این ملت شد.

وی به تاکید مقام معظم رهبری بر تجلیل از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: نباید گذاشت این عزیزان در پیچ و خم زندگی روزمره به فراموشی سپرده شوند زیرا که سهمی عظیم در برپایی، پویایی و اقتدار و ماندگاری نظام دارند.

یوسفعلی‌زاده همچنین به شرایط هویزه در زمان ورود آستان قدس رضوی برای بازسازی این شهر اشاره کرد و فرایند عملکرد آستان قدس رضوی در بازسازی این شهر را الگویی برای سازندگی و نوسازی در دیگر شهرهای آسیب دیده از جنگ عنوان کرد.

وی ثبت این رویدادها که برگی زرین در دفتر افتخارات جمهوری اسلامی ایران است را حرکتی ارزنده توصیف و بر تداوم آن تاکید کرد.

100هزار سند دفاع مقدس، هر برگ یک روایت

غلامرضا آذری خاکستر،کارشناس تاريخ شفاهی آستان قدس رضوی نیز در این جلسه، اسناد را روشن کننده زوایای پنهانی از جنگ عنوان کرد که می‌تواند در عرصه پژوهش و نویسندگی یاری‌گر صاحبان قلم باشد.

وی به وجود قریب به 100 هزار برگ سند از اسناد نوسازی هویزه از سال 61 تا سال 65 در مرکز اسناد سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اشاره کرد و هر برگ از این اسناد را روایت‌گر یک واقعه از آن دوران برشمرد.

آذری خاکستر، نحوه اعزام نیروها، نحوه تهیه مصالح، اطلاعیه و اعلامیه‌ها برای مشارکت در بازسازی هویزه، اسناد ذی‌حساب  هزینه‌ها، مکاتبات با وزارت‌خانه را برخی از محتوای اسناد به جای مانده از دوران جنگ عنوان کرد.

این کارشناس همچنین به مصاحبه با 77 نفر از عوامل و مسئولین بازسازی هویزه و بومیان آن منطقه در قالب 90 ساعت گفتگو و 4 ساعت تصویر مستند از زمان بازسازی هویزه توسط کارشناسان این سازمان اشاره کرد که همه در کنار هم بازگو کننده هویت هویزه است.  

آنها خراب کردند و ما دوباره ساختیم

مـهـندس رضـا ديـشـيـدی، مجری طرح نوسازی هویزه و مـعـمـار هـنرهـای اسلامـی نیز در این جلسه ضمن بیان تاریخچه‌ای از هویزه این شهر را اولین مرکز شیعی قبل از حکومت صفویان عنوان کرد که سکه شیعی ضرب کرده و 500 سال حکومت شیعه در آن پایدار بوده است.  

وی همچنین به بیان خاطراتی از دوران بازسازی این شهر پرداخت و گفت: بازسازی هویزه همزمان با دوران جنگ بود و در یک دوره 130 دستگاه خانه ساخته شده توسط نیروهای بعث بمباران شد اما ما دوباره ساختیم.

یادگار دوران سازندگی به وجود بیش از 33هزار مین خنثی نشده در این شهر اشاره کرد و آن را یکی از عوامل سختی کار برشمرد که منجر به شهادت 6 تن از نیروهای سازندگی در این منطقه شد.

دیشیدی به وجود 4 هزار نیرو در گرمای 50 درجه در بازسازی هویزه اشاره کرد و این حرکت را اقدامی جهادی توصیف کرد که از ایجاد کارخانه یخ برای تحمل گرمای طاقت فرسا تا ساخت کوره آجر پزی برای تولید مصالح توسط خود نیروهای آستان قدس رضوی انجام گرفت.

این برنامه از طریق آدرس https://webinar.aqr.ir/farhangi برای علاقه‌مندان در دسترس قرار گرفت.