کد خبر: 41546
تاریخ انتشار: سه شنبه, 09 ارديبهشت 1399 - 10:37

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

دیجیتال‌سازی 170هزار فریم نگاتیو موجود در مخزن غیرکتابی کتابخانه ملی ایران

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
مدیرکل اطلاع رسانی کتابخانه ملی ایران: فرآیند تبدیل فرمت و دیجیتال سازی 170 هزار فریم نگاتیو موجود در مخزن غیر کتابی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به سرانجام رسید.
دیجیتال‌سازی 170هزار فریم نگاتیو موجود در مخزن غیرکتابی کتابخانه ملی ایران

به گزارش لیزنا، رضا شهرابی با بیان اینکه در سال 97 پروژه برون سپاری فهرست نویسی و نمایه سازی این نگاتیوها تعریف و اجرا شد، گفت: بخشی از آن در سال 97 ( 100 هزار فریم ) و مابقی آنها (70 هزار فریم) در سال 98 فهرست نویسی شد.

او افزود: بر همین اساس map table لازم جهت ورود اطلاعات این منابع به صورت دسته ای در برنامه رسا آماده شد و متادیتای تولید شده به صورت سیستمی در برنامه جامع رسا وارد خواهد شد.

شهرابی ادامه داد: از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال گذشته می توان به اتمام ساماندهی کتب موجود در تالار و مخزن ایران شناسی اشاره کرد.

او در ادامه همچنین به ساماندهی 40 هزار نسخه از کتب مخزن و تالار ایران شناسی که نیاز به اصلاحات مختلف فهرستی از قبیل ویرایش رده، ویرایش عنوان و موضوع ، تعویض لیبل عطف کتاب، یونی کد رده کتاب داشتند در طول سال 98 توسط گروه ایران شناسی اشاره کرد.

مدیرکل اطلاع رسانی کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: تعداد 1500 عنوان کتاب جدید در سال 98 از طریق خرید یا مبادله به منابع ایران شناسی اضافه شد.