کد خبر: 41611
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 18 ارديبهشت 1399 - 07:56

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

تشکیل کمیته جمع آوری دیتا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به تمایل و استقبال جامعه علمی کشور برای دستیابی به دانش و اطلاعات کافی درباره کووید 19 اشاره کرد و گفت: در این سازمان کمیته ای را برای جمع آوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف تشکیل شده است.
تشکیل کمیته جمع آوری دیتا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی

به گزارش لیزنا، هویزم تان (Tan  Huism) –  رییس کتابخانه ملی سنگاپور با اشرف بروجردی – رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از طریق ویدئو کنفرانس(اسکایپ) گفت و گو کرد.

در این گفت و گو مباحث مختلفی با محوریت ویروس کرونا مطرح و ساز و کارهای چگونگی مدیریت این مهم در حوزه کتابخانه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
بروجردی ضمن ابراز خرسندی از کنترل کووید19 در ایران و بیان اینکه تعداد مبتلایان و فوتی های بیماران مبتلا به ویروس کرونا طی روزهای گذشته در کشور سیر نزولی داشته است ، گفت: خوشبختانه با مدیریت دولت و  سایر نهادها و سازمان ها و نیز به واسطه همکاری خوب مردم این بحران در حال عبور است.
وی در ادامه به تمایل و استقبال جامعه علمی کشور برای دستیابی به دانش و اطلاعات کافی درباره کووید 19، اظهارداشت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کمیته ای را برای جمع آوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف اعم از شعر، طنز، دانش و ... تشکیل داده که جمع آوری اطلاعات در حوزه پزشکی و طب وظیفه دیگر این کمیته است.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: در همین رابطه در فواصل زمانی 15 روزه مباحث مختلف از جمله سبک زندگی مردم، از طریق فضای مجازی توسط دانشمندان ایرانی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد که قابلیت دسترسی به اطلاعات این جلسه برای همه افراد وجود دارد.
بروجردی به اقدامات کتابخانه ملی ایران در زمان شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: از جمله می توان به افزایش خدمات مرجع مجازی کتابخانه ملی ایران اشاره کرد که بر این اساس این امكان در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا بتوانند بدون نیاز به حضور در محل كتابخانه نیازهای اطلاعاتی و پرسش های مرجع خود را با كارشناسان مرجع مجازی ازطریق پست الكترونیكی، گفتگوی همزمان (چت آنلاین )، پرسش و پاسخ در شبکه های اجتماعی وارسال پیامك درمیان گذارند و پاسخ دریافت کنند.
وی با اشاره به فراهم شدن امکان عضویت دیجیتال کتابخانه ملی بدون محدودیت سنی و تحصیلی اضافه کرد: همچنین به منظور کاهش مراجعات حضوری محدودیت تمدید امانت کتاب در کتابخانه ملی ایران برداشته شد.
بروجردی یادآور شد: در راستای مسوولیت اجتماعی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مقابله با شیوع گسترده ویروس کرونا و با هدف توزیع عادلانه اطلاعات و تقویت منابع مورد نیاز پژوهشگران در دوران تعطیلی تالارها، بخشی از منابع کتابی و غیر کتابی این سازمان دسترس پذیر شد.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به راه اندازی وب سایت کتابخانه کودکان و نوجوانان در راستای خدمات رسانی به کودکان و نوجوانان در ایام قرنطینه اشاره کرد و گفت: کتابخانه ملی دیجیتال سازمان اسناد و کتابخانه ملی بدون محدودیت و به صورت رایگان 23 هزار و سیصد کتاب را برای مطالعه برخط دراختیار علاقه مندان قرار داده است.
وی ادامه داد: ایران در مواجهه با بیماری های فراگیر و واگیردار از گذشته تا به امروز دارای سابقه تاریخی بوده که برای مثال می‌توان به وبا و طاعون اشاره کرد. مردم می توانند با مراجعه به اسناد موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اطلاعاتی را از تجربیات کسب شده درخصوص رویکرد و چگونگی کنترل بیماری ها درسنوات گذشته به دست آورند و نسبت به آنها آگاهی پیدا کنند.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: مستندسازی این وقایع و آرشیو اطلاعات مربوط به آنها از تمامی حوزه ها و جوانب برای در رساندن به دست آیندگان جزو وظایف این سازمان است.
وی به تحقیق صورت گرفته در دانشگاه سنگاپور درباره آینده کرونا در ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس این تحقیق می توان امیدوار بود که کووید 19 در پایان اردیبهشت یا اوایل خرداد ماه از ایران عبور کند که این مهم نیز در این سازمان برای آیندگان مستند می شود. ضمن آنکه از اطلاعات دیجیتال سازی شده کتابخانه ملی سنگاپور برای بارگذاری در سایت کتابخانه ملی ایران استفاده می شود.
در ادامه هویزم تان، برای حضور در جلسات آنلاین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که با حضور دانشمندان طی دوره های زمانی 15 روزه برگزار می شود استقبال و اعلام آمادگی کرد.
رییس کتابخانه ملی سنگاپور با اشاره به تهیه پلتفرم دیجیتالی در سایت کتابخانه این کشور برای انتشار اطلاعات مربوط به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: این کتابخانه علاوه بر اینکه مباحث و موضوعات مختلف را از جنبه های علمی مستند می کند به سایر جوانب زندگی اجتماعی مردم به خصوص در دوران کرونا (نحوه قرنطینه و حضور در اجتماع) توجه کرده و فرآیند مستندسازی را انجام می دهد.
وی همچنین به راه کارهای کتابخانه ملی سنگاپور در هفته های آینده در شرایط کرونایی اشاره و تصریح کرد: طی هفته های آینده شرایطی را پیش بینی خواهیم کرد تا افرادی که در زمان پیش از کرونا کتاب به امانت برده بودند کتاب ها را به کتابخانه بازگردانند البته در زمان ورود درجه حرارت بدن، وضعیت و شناسنامه سلامت اعضا بررسی می شود و در ادامه با کاستن از صندلی ها و مهیا کردن شرایط 1.5 متر و نیز کنترل تعداد افرادی که وارد می شوند روند پیشگیری را ادامه می دهیم.