کد خبر: 41651
تاریخ انتشار: سه شنبه, 23 ارديبهشت 1399 - 12:57

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

فراهم شدن امکان واسپ‍اری و اهدای منابع الکترونیکی به کتابخانه ملی

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
اداره کل فراهم آوری و حفاظت کتابخانه ملی با درنظر گرفتن محدودیت فعالیت‌های حضوری به دلیل تداوم شرایط کرونایی در ماه‌های گذشته، طی اقدامی اهدای منابع الکترونیکی را در دستور کار خود قرار داد.
فراهم شدن امکان واسپ‍اری و اهدای منابع الکترونیکی به کتابخانه ملی

به گزارش لیزنا، به این ترتیب امکان اهدای منابع الکترونیکی با مهیا ساختن زیرساخت‌های لازم این مهم فراهم می‌شود و افراد می‌توانند از طریق مبادی ارتباطی که متعاقبا طی فراخوانی اعلام می‌شود منابع الکترونیک خود را به راحتی در اختیار اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار دهند. در ادامه این فرآیند شاهد واسپاری منابع الکترونیکی خواهیم بود که شامل انواع منابع غیرکتابی از جمله پادکست، کتاب گویا و ... خواهیم بود.

این اقدام اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ابتدای تیرماه سالجاری آغاز خواهد شد و پس از ارسال منابع به این اداره کل، آثار گردآوری و نگهداری دائمی می شوند البته ضمن رعایت قانون کپی رایت برخی از منابع در وب سایت سازمان برای استفاده علاقه مندان بارگذاری و منتشر می‌شوند و آثار دیگر فقط در تالار رقمی کتابخانه ملی ایران نگهداری خواهند شد.

بر اساس تازه ترین آمار منتشر شده از سوی این اداره کل، در سال گذشته تعداد 500 هزار منبع به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد، همچنین اداره کل فراهم آوری تعداد 300هزار منبع در قالب مبادله و اهدا در میان کتابخانه‌های مناطق کم برخوردار توزیع کرد.

همچنین در همین مدت تعداد 30هزار منبع غیرکتابی به کتابخانه ملی ایران ارسال شد که 25هزار مورد آن مربوط به پایان نامه‌های الکترونیکی می شود.