کد خبر: 41657
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 24 ارديبهشت 1399 - 10:45

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

پس از 86 سال سردیس فردوسی در کتابخانه ملی ایران ثبت ملی شد

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
در آستانه 25 اردیبهشت ماه و روز بزرگداشت «حکیم ابوالقاسم فردوسی»، سردیس این شاعر پرآوازه و بزرگ ایرانی، اثر «استاد ابوالحسن صدیقی» در فهرست آثار منقول ملی ثبت شد.
پس از 86 سال سردیس فردوسی در کتابخانه ملی ایران ثبت ملی شد

به گزارش لیزنا، این اثر که در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود در تاریخ 6 اسفند ماه سال گذشته از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور به شماره 1448 در فهرست آثار ملی منقول به ثبت رسیده‌ است.

مراحل ارزیابی اصالت اثر و تکمیل شناسنامه ثبتی آن توسط هنرمندان و صاحب‌نظران حوزه مجسمه‌سازی و فرزند استاد صدیقی صورت گرفت و نهایتا مراتب ثبت اثر در تاریخ 15 اردیبهشت‌ماه سال جاری پس از انجام تشریفات قانونی به استانداری تهران و وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان برنامه و بودجه و سایر سازمان‌ها و مراکز ذیربط ابلاغ شد.

 این اثر ارزشمند در سال 1313( هشتاد و شش سال پیش)، توسط استاد ابوالحسن صدیقی خلق و پس از آن در سرسرای ساختمان قدیم و تاریخی کتابخانه ملی ایران واقع در خیابان سی‌تیر نصب شد که با انتقال ساختمان کتابخانه ملی، در حال حاضر در محل موزه کتاب و میراث مستند ایران واقع در ساختمان جدید کتابخانه ملی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

ابعاد این سردیس 50 در 26 با ارتفاع 70 سانتی‌متر بوده و جنس عمده‌ی آن از گچ  فرنگی ‍پتینه شده ساخته شده و در پایین آن امضای استاد و تاریخ ساخت وجود دارد.

«استاد ابوالحسن‌خان صدیقی» (زاده 13 مهرماه 1273- درگذشت 20 آذرماه 1374 خورشیدی)، نقاش و مجسمه‌ساز برجسته ایرانی و از شاگردان «کمال‌الملک» بود. از آثار وی می‌توان به تندیس «فردوسی» در میدان فردوسی تهران، تندیس «حکیم عمرخیام نیشابوری» در پارک لاله، تندیس «یعقوب لیث صفاری» در زابل، تندیس «نادرشاه افشار» در آرامگاه نادر و طراحی چهره «ابن‌سینا» اشاره کرد.