کد خبر: 41669
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1399 - 23:56

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ایده های شما؛

بیانیه کتابخانه عمومی ایفلا- یونسکو

منبع : لیزنا
عضو ایرانی کمیته کتابخانه های عمومی ایفلا از بازنگری در بیانیه ایفلا-یونسکو و دعوت ایرانیان برای بازنگری در این کار خبر داد.
بیانیه کتابخانه عمومی ایفلا- یونسکو

به گزارش لیزنا،‌ فاطمه پازوکی، در معرفی این اقدام گفت: كتابخانه های عمومی در سراسر جهان برای خدمت به جوامع خود تلاش می كنند و ایفلا در حمایت از این مأموریت، بیانیه ای را با همکاری یونسکو ارائه کرده است. دربیانیه کتابخانه های عمومی کنونی که در سال 1994 تهیه شده، کتابخانه عمومی به عنوان نیرویی پویا برای آموزش، فرهنگ و اطلاع‌رسانی و به عنوان عاملی اساسی برای تقویت صلح و رفاه معنوی و عمومی مرکزی برای آزادی، برابری دسترسی به دانش و اطلاعات برای همه مردم معرفی شده است.

وی در ادامه افزود: با گذشت 25 سال از این بیانیه، کمیته کتابخانه های عمومی ایفلا در نظر دارد این بیانیه را بازنگری و روزآمد کند، به نحوی که اطمینان حاصل کند که این سند نمایانگر مأموریت های کتابخانه های عمومی امروزی باشد. در این راستا، ایفلا در پی بازنگری در بیانیه کتابخانه های عمومی است تا راهکارهای خلاقانه برای دسترسی به اطلاعات، خدمات و مجموعه ها و اهمیت فضاهای کتابخانه ای را تقویت کند. به این منظور، از کتابداران و متخصصان حوزه کتابداری سراسر جهان می خواهد که نظرات خود را درباره بیانیه ایفلا-یونسکو ارائه دهند.

پازوکی درباره چگونگی همکاری در این طرح گفت: ایفلا از همه کشورها دعوت کرده است تا نظرات خود را در مورد اهمیت و تأثیر بیانیه به اشتراک بگذارید و تغییراتی که به نظرتان مورد نیاز است را پیشنهاد دهند. این نظرسنجی به 14 زبان موجود است. اما متأسفانه پایگاه پرسشنامه (SurveyGizmo) در ایران قابل استفاده نیست. به همین دلیل، با هماهنگی ایفلا پرسشنامه را برای کشورهایی از جمله ایران در بستر گوگل طراحی کردیم.

 از تمامی کتابداران، دانشجویان، متخصصان و علاقه مندان به کتابخانه های عمومی دعوت می شود تا پیش از 30 مِی (10 خرداد) چند دقیقه از وقت خودرا برای تکمیل این نظرسنجی صرف و در این فعالیت بزرگ بین‌المللی مشارکت کنند.